Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: Jak se pozná dlouhodobě vyladěný jídelníček?

I když se říká, že každý člověk ví, jak by měl jíst, tak, aby se cítil dobře, tak i přesto jsou služby nutričních terapeutů a poradců velmi hojně vyhledávané a využívané. Jak je to možné? Osobně bych řekla, že je to tím, že současná doba nám přinesla to, že my už nevíme, co znamená stravovat se přirozeně, kvalitně, čistě, střídmě a dle signálů našeho těla. 

Představte si, že byste pár dní jedli plus mínus jako naše babičky a další předchozí generace. Takže na vašem denním stole by se vyskytoval chléb, mléko, podmáslí, tvaroh, jogurt, máslo nebo čerstvý sýr, vejce, smetana, ovoce, zelenina, brambory, luštěniny, vločky, obiloviny, houby, ořechy, občas maso, sladkovodní ryby, domácí džem, sterilované okurky, řepa, kysané zelí, sušené ovoce, mouka, bylinky, jedno druhové koření, kávovinové nápoje, cukr, med atp. No a z těchto surovin/potravin byste si vytvořili všechny pokrmy teplé i studené kuchyně. Plus byste jedli víceméně pravidelně, bez koukání do mobilu a počítače, nejedli byste ve spěchu/za chodu, nejedli byste konzervanty, stabilizátory, umělá dochucovadla, barviva, sladidla, plnidla, ztužené tuky, nekvalitní a podřadné potraviny, fast food, junk food, nekvalitní uzeniny, mraky pečiva, průmyslových sladkostí atd.

V dnešní době už totiž málokdo jí v klidu, víceméně pravidelně a především jídla z kvalitních a „obyčejných“ surovin. Vůbec se nedivím, že lidé mají rozhozené zažívání, přibírají na váze, jsou unavení a pak neví, co, kdy a jak mají jíst, aby se cítili dobře. Protože my se nyní už odmala neučíme dobrým stravovacím zvyklostem a kvalitnímu stravování. Tu cestu si znovu hledáme a objevujeme a já věřím, že se zase vrátí časy, kdy si většina naší populace zase pochutná na bílém jogurtu, domácí tvarohové pomazánce s bylinkami nebo jako sladkost nám postačí ovocný salát, ovesná kaše s ovocem, ořechy a medem či prachobyčejná čokoláda. Neříkám, „vraťme se na stromy“, ale říkám vracejme se k přirozenosti, kvalitě, střídmosti a jedinečnosti ve stravování.

Když mě osobně vyhledá nový klient s přáním, že chce zhubnout, „poladit stravování“ nebo sestavit jídelníček, tak ať se jedná o jakékoliv přání klienta, tak mě to vede ke dvěma zásadním a základním bodům vždy:

  1. zpravidelnit stravování (ať už člověk jí 3x, 4x, 5x nebo 6x denně, tak vždy každého člověka navádím, aby se držel ve stravě ne striktních časů, ale určitému každodennímu rytmu).
  2. A pak se každého klienta snažím naladit na cestu vyhledávání jednoduchých surovin a potravin (základních a minimálně průmyslově zpracovaných potravin).

Cíl těchto dvou bodů je jasný – ustálit ve stravě určitý rytmus, pravidelnost a pak také znovuobjevit chuť základních potravin. Ze začátku klienti někdy nejsou spokojení, protože jim prostě nechutná neochucený jogurt. Nebo zařadit Cottage sýr, který není nějak extrémně chutově výrazný, za dosavadní tavený sýr či Májku, tak to si také lidé připadají, že „to nemá chuť“. Začít pít neslazené kafe a opustit uzeniny a jíst jen kvalitní maso bez dresinků…No to se prostě jako nechce a lidem přijde, že to nijak nechutná. Tady je stěžejní VYTRVAT. Protože věřte, chuťové buňky se dají odvyknout výrazným a závislostním chutím, ale chce to čas a trpělivost. Ale pak to nese neuvěřitelnou svobodu, když mi klient s radostí sděluje, že si teď pochutná i na mozzarelle místo na balkánu, který je na něj nyní moc slaný a nechutná mu. Ta radost, když člověk nepotřebuje sladký jogurt a chutná mu i ten „obyčejný“.  Ta radost, když si člověk pochutná na melounu či banánu, který mu nyní přijde extrémně sladký (místo sušenky). 😀

A to není vše. Když si klient zajede určitou pravidelnost, velikosti a skladbu jídel stvořených ze základních či minimálně zpracovaných potravin, tak pak přichází postupně i možnost zase vnímat svoje tělo a jeho signály. Díky těmto dvěma navyklým principům (pravidelnosti ve stravě a vyhledávání čistých potravin a jídel) pak totiž lépe poznáte, že Vaše chuť na sladké je třeba jen převlečená reakce na zvýšenou aktivitu a tělo si tak říká o více „sacharidů“ (a vy se můžete rozhodnout, v jaké podobě mu je dodáte – jestli sníte sušenku nebo raději přidáte na vločkách, chlebu nebo velikosti přílohy). Najednou poznáte, že ne vždy se musíte držet 5 jídel, když zrovna máte den, kdy nic neděláte. Tělo tak nepotřebuje takovou dávku energie, a tak vám možná postačí jídla tři nebo čtyři. Lépe identifikujete, že zrovinka Vaše chuť na červené maso je možná aktuální zvýšená potřeba železa a ne nezdolná chuť na steak atp…

…Na téma vyladěného stravování a jídelníčku v rubrice „Příběhy z nutriční poradny“ je popis v podstatě těch mých klientů, kteří dokázali plus mínus najít to, co jim ve stravování vyhovuje a funguje, protože ty benefity mnohdy převyšují jejich očekávání. Takže jak se pozná vyladěný jídelníček?

Mnoho mých dosavadních klientů mají rádi hledání a objevování svého individuálního způsobu stravování, a tak na základě zkoumání, zkoušení a sebepozorování hledají to, co by jim mohlo vyhovovat a postupně se dobírají k tomu, že se jim daří jídelníček postupně krok po kroku „odlaďovat“ a tím i plnit svoje přání (zhubnout, přibrat, uzdravovat se…).

Na druhou stranu mám i mnoho klientů, kteří potřebují chytnout nějakou linku, naladit určitou formu stravování, kterou pak průběžně odlaďujeme. Právě pro tyto lidi je vhodný jídelníček na míru, který má pomoct lidem se ve stravě zorientovat, nasměrovat a začít změnu ve stravě tak, aby se lépe a o trochu snadněji dobrali ke svému přání zhubnout, přibrat, vyladit stravování, zlepšit zdravotní parametry, ladit postavu, zlepšit zažívání, mít více energie apod.

Nechci tvrdit, že jídelníčky mnou připravené, které jsou svým způsobem volné a variabilní, jsou naprosto pasující a všespásné, ale těch kladných ohlasů na ně mám nyní po těch letech už nespočet (některé reference najdete i na mých webovkách, kam si je průběžně přidávám). Ať už si jídelníček necháte sestavit nebo si najdete sami formu stravování, která Vám pasuje, tak každopádně bych Vám chtěla dát alespoň malý přehled toho, co si lidé se změnou stravování nejvíce pochvalují a co jim přináší pocity radosti.

Vyladěný jídelníček/forma stravování se nejčastěji pozná tak, že:

  • máte více energie/jste méně unavení a unavitelní
  • velmi se eliminují nebo mizí úplně pocity nafouklého břicha
  • zpravidelňuje se vyprazdňování
  • zlepšuje se trávení (např. pálení žáhy, bolesti žaludku, žlučníku, průjmy, zácpy, nevolnosti z jídla…)
  • nemíváte tak často různé chutě (především na sladké, ale i na slané „dobroty“ či tučná jídla)
  • neobjevují se tolik výkyvy v hladu a přejídání se
  • zlepšuje se pracovní koncentrace a výkonnost (a nejen pracovní, ale i sportovní)
  • prodlužuje se výdrž při sportu/tréninku nebo se zlepšuje svalová síla/kondice
  • projevují se změny na tělesném složení (hubnutí, přibírání, ladění postavy…dle toho, co zrovna potřebujete)
  • zlepšují se případné zdravotní ukazatele (lépe se koriguje hladina krevního cukru, může klesat krevní cholesterol, triglyceridy, kyselina močová, krevní tlak…)
  • zvyšuje se pohyblivost u lidí, kteří hmotnost redukují (lepší ohýbání se, lehčí pohyblivost, menší bolest kolen a jiných kloubů, zad…)
  • organismus je odolnější vůči virózám
  • jste psychicky a náladově stabilnější (neobjevuje se nervozita z hladu, jste emočně sstabilnější…)
  • pochutnáte si na jídle, aniž byste ho museli extrémně dosolovat, doslazovat, dochucovat, přidávat studené omáčky, kečupy, dresinky…
  • jste příkladem ve vhodnější formě stravování i pro své okolí (rodiny, kolegy…) – to, že se člověk cítí a vypadá lépe, tak to pak z lidí doslova tryská radost, což je prostě nakažlivé 😀
  • člověk se naučí jíst dlouhodobě udržitelně – vůči svému zdraví i vzhledem ke své postavě

Uvědomění na závěr:

Mě osobně nebaví lidem dát nějakou univerzální, byť funkční dietu, či přípravek na hubnutí a radovat se z toho, že za měsíc zhubnou deset kilo. Mě baví klienti, kteří radši zhubnou za měsíc kila dvě, ale radši je cesta změny stravování baví a hledají dlouhodobost. Hledají, jak u toho vydrží. Hledají způsob, jak to udělat. Hledají zkrátka svoji vhodnou dlouhodobou formu stravování, na které já jsem taková jejich berlička, rozcestník, směrovka, komentátor, motivátor, podporovatel a spolubádatel. Přináší mi radost, když klienty ještě po roce či pěti pořád baví jíst, vypadat a cítit se líp. 😊

To je i moje vize budoucnosti ve stravování – návrat k jednoduchosti, čistotě potravin, klidu při jídle, radosti a také udržitelnosti k sobě i naší matce Zemi.

Jídelníčky na míru ode mě, online jídelníčky a redukční kurzy ZDE

Hezké dny a radost ze stravování přeje
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.