Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Co nejčastěji funguje lidem, kteří hubnou pod mým vedením?

Je pravda, že nejzastoupenější skupinou mých klientů jsou lidé, kteří si přejí zhubnout. Tím pádem i těch zkušeností a redukčních jídelníčků, kterých jsem zpracovala, tak je požehnaně. 😊 A v těchto situacích mě moc baví si dělat sama pro sebe (a tím pádem i pro vás) takové moje mikro výzkumy, protože jsem i analytický typ. Jednoduše řečeno, jak se tak neustále klientů na něco vyptávám, pozoruji je, sleduji jejich pokroky a jdu s nimi tu jejich zdravou „redukční cestu“, pak si mohu dělat určité statistiky. Pro vás by mohly být zajímavé moje statistiky, které se týkají toho, co lidem při zdravé redukční formě stravování nejvíce funguje.

Záměrně udávám slovo „zdravá“ forma redukční stravy, neboť zhubnout se dá tisíci způsoby, ale rozhodně o velké části z nich se nedá říct, že je to zdravá forma hubnutí (mám na mysli krutopřísné redukční diety, pytlíkové diety, dril a odpírání, trendy diety atp.).

Takže teď budu nejvíce mluvit o těch lidem, potažmo klientech, kteří mají ode mě sestavený redukční jídelníček a hubnou pozvolnou a udržitelnou formou ve stravování. Vždycky, ale fakt vždycky, mě zajímá, v čem je jejich stravování s jídelníčkem jiné oproti stravování před ním. Jen podotýkám, že jídelníčky sestavuji každému na míru dle jeho přání, potřeb a s výsadou velkého výběru různých variant. Podle mého je zásadní respektovat to, na co mají lidé zrovna chuť. A tak dbám na to, aby si v jídelníčkách mohli vybrat z široké palety možností podle aktuálního naladění a chuti.

Když se klienti, kteří ke mně dochází osobně, začnou stravovat podle jídelníčku, většinou máme po měsíci další setkání v mojí nutriční poradně. Při tomto setkání se vyptávám, jak se cítí, jak jim chutná, jak se jim hubne a v čem jsou největší rozdíly v jejich aktuálním stravování s jídelníčkem se stravováním před ním. Co jim vlastně nejvíc v tom stravování, při kterém hubnou, funguje.

A tady vám přináším ty nejčastější postřehy, které klienti zmiňují. Co dělají jinak oproti původnímu stravování a funguje jim to na snižování tělesného tuku:

  • Velká část z nich se mě ptá, zdali jsem se nespletla ve velikostech porcí. Že jí paradoxně větší porce než před tím, ale kupodivu hubnou.

Většinou jde totiž o to, že když poskládám jídlo z kvalitních komponentů, které nejsou naplněné tukem, cukrem, bílou moukou a jinými prázdnými kaloriemi, pak si ale můžu dovolit těch méně kaloricky vydatných potravin dát větší množství (kvalitních bílkovinných potravin – masa, ryb, vajec…; zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnin, středně tučných mléčných výrobků atp.). Takže dost často lidé jedí opravdu větší porce, ale potraviny jsou kvalitnější a také sytivější.

  • Většina klientů udává, že s jídelníčkem nemají hlad a zásadně se jim eliminovaly chutě.

Vysvětlení je stejné jako v předchozím bodě. Pokud máte jídlo vyvážené, tedy obsahuje jak menší množství přílohy/pečiva, hodně bílkovinných potravin, větší zastoupení zeleniny nebo ovoce a menší množství kvalitních tuků (oleje, ořechů, avokáda…), pak jsou jídla sytá a vyvážená, tím pádem výrazně klesají výkyvy v hladu a sytosti a razantně se eliminují chutě na slané, sladké nebo tučné potraviny.

  • Valná část klientů mají prozření toho, že před tím jedli méně vhodné poměry různých potravin.

Prakticky vzato, že dříve jedli hodně „sacharidů“ (tedy pečiva, příloh, sladkostí, sladkých cereálií…), nadmíru tuků (vysokotučné potraviny, smetanová jídla, smažená jídla, solené ořechy, dorty a zákusky…) a málo „bílkovin“ (kvalitního masa, ryb, vajec, středně tučných mléčných výrobků, luštěnin…). Stejně tak málo zeleniny a ovoce (potažmo vlákniny).

Na talíři to pak v minulosti vypadalo tak, že měli lidé naservírovanou super dávku přílohy s malým kouskem masa/ryby. To vše bylo zalité větší dávkou tuků (například výpekem, omáčkou…) a s nepatrným nebo žádným množstvím zeleniny.

Stejný příklad můžeme uvést i u snídaně – hromada zapékaného müsli s trochou mléka bez obsahu čerstvého ovoce a většího zastoupení bílkovin.

Taková jídla významně rozkolísají hladinu krevního cukru, dodají někdy až moc energie naráz a zároveň pocit sytosti je rychleji pryč. A v tu chvíli potřebujeme zase něco sníst, bohužel ještě před tím, než vyjde čas na další hlavní jídlo dne (oběd, večeři apod.). Pokud sáhneme opět po potravině/jídlu, které je bohaté na sacharidy a tuky a chudé na bílkoviny, ovoce, zeleninu a vlákninu, tak se jen točíme v začarovaném kruhu.

A když pak lidé najedou na jídelníčky ode mě, většina ohlasů jde směrem, že jsou lidé příjemně sytí, nemají výkyvy v pocitech hladu a nemají tolik chutě, které by s nimi cloumaly.

  • Dalším obrovským benefitem, který zmiňuje také velká část klientů, je to, že s pravidelnou a vyváženou stravou se jim zlepšuje trávení a zrychluje metabolismus.

Najednou se jim eliminuje pálení žáhy, pocity nafouklého břicha a zlepšuje/zpravidelňuje se jim vyprazdňování. Někteří cítí, jak si nastartovali efektivněji metabolismus, že najednou pociťují, jak jim vše v těle dobře fičí. Tady ale upozorním, že je důležitý ještě pitný režim (cca 30ml/kg tělesné hmotnosti), každodenní pohyb, dostatečný odpočinek a eliminace stresových hormonů. Nechci, aby to vypadalo, že jídelníček ode mě je samospásný a zázračný. 😀 To určitě ne, ale je dílkem do celé skládačky úspěšného a zdravého hubnutí.

  • Velkým účinkem se podle klientů jeví i to, když si zařadí plus mínus obdobné časy jídel.  

Je to stále omílané doporučení, ale dává to smysl v tom, že organismus si vytvoří určité návyky, kdy se hlásí o potřebu jídla – pokud jíte i jídla obdobně velká v podobnou denní dobu. Má to výhodu v tom, že vás nepřekvapí nenadálý hlad ve chvíli, kdy se vám to nehodí. Celé stravování je pro vás více předvítatelné.

  • Poslední věcí, co klienti kvitují, je to, když si dají poslední jídlo 3-4 hodiny před spánkem a pak až do rána lační.

Jednak se jim přirozeně lépe hubne. Ale také do doby, než jdou spát, tak stihnou vytrávit a tímto efektem se velmi zkvalitňuje spánek. Vyzkoušejte i na sobě, pokud nevěříte, jaké benefity může mít nejíst na noc. 😉

Uvědomění na závěr:

Přijde mi, že se v dnešní době stal z hubnutí super byznys na lidech, kteří stále věří tomu, že na to, aby zhubli, tak jim stačí pár dní držet drastickou dietu, pít dva měsíce proteinové pytlíky a pak si zase budou moct jíst tak, jako dosud. Za mě? Ne, takhle to nefunguje.

Jestli fakt chcete zhubnout vůči svému zdraví zodpovědně a zhubnutá kila si i udržet, pak opravdu je potřeba jíst optimálně, kvalitněji a radosti v jídle si dopřávat umírněně. Je potřeba si tvořit vhodné návyky, dbát na přirozený i záměrný pohyb a klást důraz na odpočaté tělo i mysl. Toho je, co? 😀 Ale kdo chce, cesta i způsob se najde.

Děkuji za sdílení tohoto článku a přeji pěkné dny!

Ozvěte se mi, jestli potřebujete pomocnou ruku ve stravování

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.