Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Pšenice špalda

špaldaÚnor 2016:

V této rubrice většinou píši o potravinách, které jsou vždy ten měsíc právě „v kurzu“. A vlastně jsem se i těšila na měsíc, který bude tak trochu lichý a nenajdu potravinu, která si bude vyloženě říkat o to, abych ten měsíc o ní napsala, protože již dlouho se třesu na to,
že se budu moci rozepsat o mé velmi oblíbené plodině – a to si nemůžu nechat pro sebe! Tou vyvolenou je totiž moje nejoblíbenější obilovina – špalda. Celým názvem pšenice špalda, neboť špalda je opravdu druhem známé klasiky. Musím se Vám přiznat, že lidem klasickou bílou pšenici příliš nedoporučuji ke každodennímu stravování, avšak rozhodnutí vždy nechávám na nich.  Osobně se ale klasické pšenici vyhýbám a naopak velmi vyhledávám špaldu ve všech možných formách – v pečivu, těstovinách, kroupách, vločkách… Abyste věděli, proč tomu tak je, tak pšenice špalda je známá a využívána tisíce let a v poslední době slaví i svůj zasloužený comeback, ale bylo ještě nedávno období, kdy se ve velkém pěstovala klasická pšenice, která používání špaldy v kuchyni téměř převálcovala. Bylo to z důvodu, že klasická pšenice je snadná na zpracování, je levnější a těsta z běžné pšenice jsou kyprá a mají bezvadné vlastnosti k pečení. Bohužel však tím, že je běžná pšenice často „svlečena“ z obalové vrstvy (v přeneseném slova smyslu vlákniny) a pěstována průmyslově ve velkém, ztrácí tím mnoho cenných látek, jako jsou minerální a ochranné látky, vitamíny. Oproti tomu špalda má obalové vrstvy dvě, proto je sice snazší na pěstování, protože dokáže odolávat zhoršeným klimatickým podmínkám a škůdcům, ale ze stejného důvodu je ale taktéž náročnější na zpracování, popřípadě je často pěstována na ekologických (bio) farmách a to se odráží na konečné ceně produktu (mouky, těstovin…).

Proč ale i přesto neváhat a investovat do tohoto významného druhu pšenice? Snad proto, že špalda je doslova našlapaná kvalitními pomalými cukry, obsahuje více bílkovin než jiné druhy pšenice, mnohem více vlákniny, obsahuje vitamíny skupiny B (ty potřebujeme pro správnou činnost nervů), dále ochranný vitamín E nebo minerální látky hořčík, fosfor, draslík. O špaldě se také tvrdí, že v minulosti byla považována za potravinu s léčivými účinky. Co by Vás mohlo zajímat je i to, že je dobře stravitelná a vhodná při redukci váhy nebo pro diabetiky, protože má nízký glykemický index = cukry obsažené ve špaldě se vstřebávají do krve postupně, což může pomáhat diabetikům k udržení stálejší hladiny glykémie (krevního cukru), sportovcům a lidem hubnoucím, protože nedostanou tak brzy hlad jako například po výrobku z běžné bílé mouky. Špaldu mohou vyzkoušet i ti, kdo jsou alergičtí na pšenici, pozor však, abyste to nespletli s alergií na lepek, špalda totiž není bezlepkovou potravinou.

A v jaké formě špaldu vyzkoušet? Upečte si nebo kupte špaldový chléb, uvařte si špaldové těstoviny, upečte špaldové palačinky, uvařte si ze špaldových vloček snídaňovou kaši, polévku zavařte špaldovými kroupami. A víte, že špalda se dá i vypít? Ano a to už si určitě vybavujete kávovinu – špaldovou instantní náhražku kávy. I přes tento výčet Vám stejně nabídnu recept a to na přípravu rychlý špaldový chléb se sezamem. Špalda sama o sobě má oříškovou chuť, ale pro zvýšení obsahu vlákniny a zdravých tuků si klidně sezam přisypte. Budete potřebovat:

  • 400g špaldové mouky
  • 7 lžic řepkového oleje
  • 1 lžičku sody
  • 1 plnější lžičku soli
  • 300ml vody
  • sezamová semínka

Smíchejte mouku, sůl, semínka a sodu, poté přidejte olej, vodu a vypracujte těsto, ze kterého pak vytvarujte bochníček chleba a dejte péct do trouby na plechu vyloženého pečicím papírem při 200°C asi ¾ hodiny. Pokud chlebík nezkonzumujete hned po upečení, uchovávejte ho v suché utěrce místo v igelitovém sáčku pro prodloužení čerstvosti.

Zkuste si při dlouhých mrazivých večerech nejen péct domácí chléb, ale i přemýšlet o tom, zdali neuděláte svému tělu službu, když společně budeme nacházet i další možnosti, jak nahradit klasickou pšenici i jinými zdroji obilovin.

Protože kdo chce něco navíc svému tělu dát,
měl by ho naučit špaldu, proso a pohanku znát.
🙂

 

Martina Korejčková

nutriční terapeutka

www.martinakorejckova.cz

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.