Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: Nejtěžší není s hubnutím začít, nejtěžší bývá vytrvat

board-928392_960_720

Příběhy z nutriční poradny:
Nejtěžší není
s hubnutím začít,
nejtěžší bývá vytrvat

Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn, předsevzetí, cílů… No kdo by od sebe, rodiny či okolí neznal větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ apod.? A tak i já mám díky začátku roku a předsevzetím možnost nahlédnout do životních příběhů s novými klienty a být jim k dispozici při hubnutí či obměně stravovacích zvyklostí. Tím, že už jsem měla tu možnost spolupracovat se stovkami klientů, tak opět mohu předávat svoje poznatky z „hubnoucí praxe“. Obvykle si lidé na nový (třeba redukční) jídelníček či jinou formu stravování rychle zvyknou, a tak mohu zhodnotit, že začátky nebývají to nejtěžší, čím si lidé při hubnutí prochází, i když si to často myslí. Mnoho z nich si myslí, že upravit stravování bude to nejtěžší. Nejtěžší ale dost často není začít, nejtěžší bývá vytrvat.

Proto je moje filozofie při hubnutí klientů jasná – žádné razantní krutopřísné redukční diety. Ideální představa procesu hubnutí pro mě znamená to, že si lidé novou formu stravování oblíbí natolik, že už se tak budou chtít stravovat dlouhodobě, nebo nejlépe napořád.

Proto mám prvotně pro lidi, kteří se rozhodnou zhubnout, otázku k zamyšlení: „Dokážete si představit, že tu formu (dietu, úpravu jídel,…), kterou ve stravování při hubnutí započnete, tak že se takhle dokážete stravovat ještě třeba za rok, dva, pět?“ Pokud ne, tak to podle mě není způsob hubnutí, který by pomohl zhubnout natrvalo. Moje filozofie při hubnutí klientů spočívá v tom, že jim pomůžu poladit redukční jídelníček, který je bude bavit, a postupně jim pak dopomohu nalézat „cestu středu“, která jim umožní udržovat si své zdraví, vyladit postavu, ale zároveň se takto stravovat dlouhodobě. Vidím, že nadšení lidí do hubnutí je obrovské, ale až vytrvalost a dlouhodobost přináší trvalé výsledky ve změně životního stylu či stylu stravování.

… Tímto intrem článku se dostávám k samotnému novému „Příběhu z nutriční poradny“, který předkládá příběh paní Katky, se kterou jsme našly cestu ve stravování, která se z prvotního „redukčního jídelníčku“ postupně stala její neodmyslitelnou součástí životního stylu…

… Paní Katku přivedlo do mojí nutriční poradny právě novoroční předsevzetí, které znělo: „chci zhubnout minimálně 10kg tuku“. Paní Katce se díky oblibě pohybu dařilo celá dospělácká léta udržovat přiměřenou hmotnost, i přesto, že jí bylo absolutně jedno kdy a co jí, hlavně že jí chutnalo. A tak se její jídelníček skládal například z rohlíků, chleba, másla, marmelád, uzenin, sýrů, jídel české kuchyně, ale měla ráda i jakoukoliv jinou kuchyni – italskou, asijskou, arabskou, vegetariánskou a milovala i sladké, slané, lahůdkářské výrobky, jídla rychlého občerstvení, hamburgery, pizzy…zkrátka cokoliv. Po „třicítce“, dvou porodech a změnou práce na kancelářskou se ale začala její hmotnost zvyšovat, kdy každý rok poskočila ručička váhy o cca 2kg. Ve dnešních šestatřiceti jí tak přibylo kolem 10kg, na která ale nebyla celý její dosavadní život zvyklá. Proto si přála redukční jídelníček, který by jí pomohl vrátit se na svou původní hmotnost.

Jelikož ale paní Katka byla velká gurmánka, bylo patrné, že pokud bych jí „nastavila“ nějaký přísný redukční jídelníček, tak by sice pravděpodobně měla do půl roku svojí hmotnost zpátky, ale nebyla jsem si jistá, zdali by se pak nevrátila ke svým starým stravovacím návykům a zhubnutá kila se jí tak nevrátila zase zpátky, ba aby i nepřidala nějaké další kilo navíc. A tak jsem jí dala na vybranou, jestli jí bude vyhovovat forma redukce, kdy bude hubnout velmi pozvolna, přibližně kilo měsíčně, (ale o to víc by nám šlo o to, aby si osvojila návyky toho, jak lépe a zdravěji jíst a hmotnost se jí tak mohla už udržet), nebo se vydat striktnější formou redukčního jídelníčku. Paní Katka s radostí souhlasila s mírnější variantou a za rok a kousek byla na své vysněné hmotnosti. V čem tedy spočívala pointa jejího hubnutí?

Právě v tom, že si za ten rok dokázala osvojit nové zdravější stravovací zvyklosti, naučila se nakupovat kvalitní, základní a sezónní potraviny, jíst pravidelně, zdravěji a odlehčeněji vařit celé rodině a především měla každý měsíc radost i z jediného kila, které zhubla. Přijde Vám to málo? A přijde Vám to málo i za cenu toho, když Vám odhalím to, že si při své redukční dietě OBČAS dopřála i tučnější jídlo české kuchyně, domácí dort, smetanový jogurt, skleničku vína či kousek oblíbené uzeniny? Její „dieta“ nebyla dokonalá, ale paní Katka se naučila postavit svůj jídelníček na základních potravinách – tedy na celozrnných obilovinách, pečivu a přílohách, bramborách, luštěninách, zelenině, ovoci, libovém mase, rybách, neslazených jogurtech, sýrech, vejcích, houbách, oříškách a semínkách. Když zřídka ale cítila, že má chuť i na nějakou jinou potravinu či jídlo, které se obvykle při hubnutí nedoporučuje, tak si ho dopřála, pochutnala si, neměla výčitky svědomí a pak se zase vrátila na svou „zdravější a odlehčenější cestu stravování“. A proto pak měla radost z každého zhubnutého kila! A i proto si pak dokázala svůj nový jídelníček osvojit, oblíbit a hlavně v hubnutí vytrvat a modifikovat „dietu“ na svůj životní styl!

Uvědomění na závěr: Každý člověk je originál a proto i v hubnutí potřebujeme každý individuálně to, co nám bude vyhovovat a zároveň fungovat. Někdo si přeje přísný režim, řád a pravidla a někdo jiný je stvořen pro větší benevolenci a mírnější formu redukčního jídelníčku a hubnoucího režimu. Ať je to jakkoliv, stojím si za tím, že trvalé úspěchy při hubnutí budou mít lidé tehdy, kdy se pro ně hubnutí stane radostí, nenuceností a celkově životní změnou, která jim přinese nejen výsledky, ale především permanentní pocit spokojenosti, z toho, že dělají něco pro sebe, pro své zdraví, fyzický vzhled a psychický stav.

Báječný vstup do nového roku
a ať Vám každý den v něm přináší pocity radosti a spokojenosti!

Jídelníčky na míru, online jídelníčky
a redukční kurzy ZDE

Krásné Vánoce a spokojené dny v novém roce přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.