Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: Cíle jsou potřeba, ale měly by být realizovatelné

beautiful-girl-2911894_960_720

Příběhy z nutriční poradny: Cíle jsou potřeba,
ale měly by být realizovatelné

Každý člověk se rodí s určitými vrozenými dispozicemi – genetickou výbavou, která ovlivňuje to, jak bude člověk během života vypadat, jak se bude vyvíjet jeho zdravotní kondice či jaké povahové rysy bude mít. Na druhou stranu – vůbec nemusíme házet flintu do žita, když zjistíme, že máme například vrozené dispozice k vyšší srážlivosti krve, k větší tendenci ukládání tuku do určité partie nebo že jsme od narození introvertnější povahy (na čemž není vůbec nic špatného 🙂 ) apod. Protože pokud něco takového odhalíme, nemusíme situaci podlehnout, smířit se s ní a nic dalšího pro to nedělat. Naopak, ten, kdo zjistí, že má například větší tendence k ukládání tuku do břicha, může přijmout opatření v oblasti stravy, pohybu, spánku a stresových faktorů a snažit se tak tento jev co nejvíce eliminovat. Nutno však podotknout, že bychom neměli ale lpět na nereálných požadavcích na naše tělo, které jsou těžko splnitelné v souvislosti s tím, co nám příroda dala do vínku. Spíše bychom měli přijmout to, co nám příroda nadělila s myšlenkou, že v rozmanitosti je krása.

Dnešním „příběhem z nutriční poradny“ Vás provedu po cestě slečny Andrey, která se snažila nejen o zhubnutí pár nadbytečných kil, ale především toužila mít postavu jako modelky, se kterými se běžně setkáváme na přehlídkových molech či v časopisech, i přesto, že její vrozený konstituční typ postavy byl naprosto odlišný, než je konstituční typ postavy, jež má většina modelek…

Než Vám představím Andrey příběh, tak bych Vám nejprve ale ráda předala důležitou informaci o konstitučních typech postavy. Konstituční typy (neboli také somatotypy člověka) sledují množství a rozložení tukové tkáně, svalové hmoty, výšku a štíhlost těla. Zjednodušeně řečeno, v souvislosti s typy postavy známe tři základní somatotypy, které lze aplikovat jak na ženy, tak i na muže:

a) typ ektomorfní – nazvěme ho například typem postavy písmene „I“

Tato postava se vyznačuje vyšší tělesnou výškou, dlouhým a štíhlým trupem, dlouhýma rukama i nohama a úzkou pánví a rameny. Lidé s touto tělesnou stavbou hůře přibírají jak svaly, tak i tuk a mají rychlé spalování. Právě z tohoto důvodu se jim celoživotně velmi dobře udržuje štíhlá postava a jsou to přesně ti lidé, kteří sní deset knedlíků a přesto nepřiberou. 🙂

b) typ mezomorfní – nazvěme ho typem postavy písmene „V“

Tento typ postavy má tendence mít výšku středního vzrůstu, široká ramena, úzký pas, silné kosti, širší pánev (výraznější hýždě, boky a stehna) a velmi dobře nabírá na svalové hmotě i při nižší svalové stimulaci. I tělesný tuk přibírá snadněji než typ postavy písmene „I“, na druhou stranu v případě potřeby ho i snadno redukuje.

c) typ endomorfní – nazvěme ho typem postavy písmene „O“

Typ endomorfní, podobný písmenu „O“, se vyznačuje spíše nižší či střední výškou postavy se silnými a širokými kostmi, širokými boky a pasem, kratšíma nohama a tendencí k nadváze. Tělesný tuk se ukládá snadno a kvůli pomalejšímu spalování se lidem s tímto konstitučním typem i hůře redukuje.

A nyní již k pointě Andreina příběhu. Andrea je dvaadvacetiletá mladá žena s typicky endomorfní postavou (postavou písmena „O“) a to již od narození. Její výška nepřesahuje 160 cm, tuk se jí ukládá do oblasti břicha, má krátké nohy a jak sama říká, její postava je robustní. Od puberty se snaží svou hmotnost hlídat a redukovat různými dietami a pohybovou aktivitou, což se jí vždy podaří, ale jen do určité míry. Proto domluvit se na vhodné formě stravování a pohybové aktivitě právě pro ní, nebyl vůbec žádný problém. Jíst pravidelně, zdravěji, odlehčeněji a volit především tělesný tuk spalovací pohybové aktivity, jí absolutně nebylo zatěžko a musím vyzdvihnout i Andrey silnou vůli. Na čem jsme ovšem musely společně zapracovat nejvíce, byla její motivace. Její motivací zhubnout bylo vypadat štíhle jako modelka. Jejím velkým snem bylo mít šlachovité ruce, štíhlé nohy a vosí pas, což bylo na první pohled zřetelné, že při její konstituční stavbě (široké a mohutné postavy) nejsou její extrémní požadavky zcela reálné.

Andrea netušila, že každý není stavěn na to, mít postavu jako modelky. Byla si vědomá jen své nižší výšky, ale po štíhlosti „modelkovského“ těla toužila velmi intenzivně. Musela jsem jí i díky proměření tělesného složení (z hlediska rozložení a množství tuku, svalové hmoty, kostry, tělesné vody…) vysvětlit, jak příroda chtěla, abychom nebyli všichni tabulkově stejní a nadělila nám proto různou tělesnou skladbu, proporčnost a tělesné dispozice. A je pravda, že jí to stálo nejednu návštěvu u mě v poradně, protože přijetí této nové myšlenky bylo pro Andreu to nejtěžší.

Přijmout se a zamilovat se do svého těla takového, jaké je a že nadělení tohoto endomorfního somatotypu právě jí, má nějaký význam. S postupem času díky tomu ale například zjistila, že nemá absolutně problém zvedat váhově těžší věci, což využila při hledání brigády, kdy poté začala soukromě hlídat malé děti. Tato brigáda nejen, že ji velmi bavila a naplňovala, ale neměla problém dětičky nosit a chovat i po delší dobu, aniž by se to projevovalo bolestí rukou či zad. Andrea zjistila, že by svou tělesnou konstituci mohla využít právě při práci s dětmi, ale stejně tak i v péči o špatně pohyblivé seniory.

Uvědomění na závěr: Jsem toho názoru, že příroda přesně ví, proč každému člověku dává do vínku jiné znaky, ať fyzické, povahové, inteligenční, zdravotní, psychické či sociální. Je to kvůli tomu, abychom si každý našel na tom, co se na nás a v nás skrývá to, jak bychom toho mohli využít ve prospěch svůj či ve prospěch druhých lidí a nebrat to jako křivdu či hendikep. Proto pracujme na sobě, ale nechtějme po sobě to, co už je za čáru a není v našich silách. Modelky možná mají krásnou postavu, ale mohou mít zase jiné oblasti, ve kterých si připadají slabé a tyto oblasti závidí právě těm, kteří touží mít jejich vzhled. Člověk je neuvěřitelný mix různých rysů a je úžasné, pokud se každý začne mít rád za tyto rysy takový, jaký je. Je moc důležité umět těchto individuálních rysů využívat a ne si na ně jen stěžovat a celý život toužit po jiných.

Využijte online jídelníček na míru
dle Vašeho somatotypu

Krásné dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.