Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Máme ze svého jídelníčku vyřazovat maso, mléčné výrobky nebo třeba sacharidy?

Rozhodla jsem se napsat článek na podle mě nejdiskutovatelnější a nejkontroverznější téma ve výživě – co bychom vlastně měli jako lidský druh jíst a jestli je něco, co bychom měli ze stravy vyřazovat. Protože se mě na to mnho lidí ptá, jaký na to mám názor.

Co ze stravovacích stylů frčí v dnešní době

Jak jistě víme, co se stravování týče, máme tady zastánce mnoha různých stravovacích stylů a tito zastánci si často ten svůj stravovací styl nemohou vynachválit. Ze současných stravovacích směrů je v oblibě vegetariánství (vegetariáni nejedí maso a ryby), veganství (vegani nejí vůbec žádné živočišné produkty a živí se jen rostlinnou stravou). Dále tu máme stoupence ketogenních, low carb a paleo diet (kdy se ze stravy vyřazují zejména sacharidové potraviny). Na druhou stranu je dnes populární i carnivore dieta, při které se konzumuje hlavně maso, masité produkty, popřípadě někdy vejce…řekněme taková hlavně masitá, popřípadě v rozšířenější verzi živočišná strava.

Někdo nechce jíst mléčné výrobky i bez zdravotní indikace, protože by se údajně nemělo pít mléko jiných savců. Někdo zase nechce jíst přílohy s „bílkovinou potravinou“ (např. masem) dohromady, protože to údajně naše tělo neumí dobře trávit. Někdo si jede stravování podle ayurvédy dle toho, jaký je konstituční typ. Tak co dál – co jste ještě slyšeli, že bychom měli nebo neměli jíst?

A teď mi řekněte, kdo se v tom má vyznat, co je pro nás dobré jíst?

Co jsem zjistila, kdy jsem se touto otázkou zabývala hloubkově

Protože je oblast výživy moje vášeň, a i po 18 letech mě pořád baví číst o stravování nové a nové poznatky a informace, tak hodně o stravování čtu, poslouchám a studuji. A jelikož se mě na to lidé a klienti často ptají, co by tedy vlastně měli jíst, musela jsem si v tom udělat pořádek hlavně já sama.

Tak jsem četla o výživě ještě víc. A co jsem zjistila? Že když jsem přečetla jednu publikaci o tom, co je dobré jíst a šla jsem číst jinou publikaci, tak jsem poznala, ostatně jako mnoho lidí, že informace se různí a někdy dokonce zcela navzájem vyvracejí. To, co jeden styl oslavuje, druhý třeba úplně zavrhuje.

Takže co jsem tedy zjistila? Že jsem našla snad jen jednu spojitost, kterou doporučují všechny styly stravování. Tou spojitostí je to, že každý doporučuje kvalitu potravin. Tedy kupovat to nejkvalitnější, co nám trh nabízí s ohledem na šetrné chování se k přírodě (rostlinám i živočichům – farmářské produkty, bio produkce apod.).

Jinak jsem mnoho dalších spojitostí nenašla, protože každý styl vyzdvihuje různé suroviny a potraviny, a další zase nedoporučuje z mnoha různých důvodů. Tím pádem jsem si díky knížkám jasno neudělala. Ty se dost často rozporují. Jasnější pohled jsem si udělala na základě jiných postřehů, které vám popíšu v následujících řádcích.

Jaký je můj názor na to, co bychom měli jíst

V ujasnění toho, jaký mám na to pohled, mi paradoxně hodně pomohlo večerní čtení před spaním s mým synem Robinkem. Má rád zvířátka, a tak si před spaním často čteme zajímavosti o zvířatech – kde žijí, co je pro ně typické a čím se živí. A víte, co mi u toho jeden čas běželo hlavou? Že zvířata se neptají, co mají jíst.

Zvířata prostě jdou za tím, co jim instinkt velí. Takže kráva ví, že si má dát trávu a lev ví, že si má dát maso. A jak to, že lev nepřemýšlí o tom, jestli by neměl být náhodou vegetarián, protože tím, že jí maso vlastně ubližuje jiným svým kamarádům ze zvířecí říše? Lev je lev, je to masožravec a jde a kousne tu antilopu do zadku. Kráva spase trávu a také asi neuvažuje nad tím, jestli to tu trávu bolí. Protože podle mě i rostliny jsou životaschopnou součástí přírody a může je to bolet (i když zrovna nemají oči).

No a tomuhle se říká přirozený instinkt. A taky potravní řetězec. 😊

V tu chvíli mi to došlo. My lidé na to hodně pohlížíme z pohledu rozumu. Rozum nám říká, že bychom neměli jíst maso, protože kvůli tomu musí zvířata umírat. Ale i rostliny musí umírat, aby se lidé najedli. Takže bychom nemohli jíst vlastně nic, pokud bychom to hodnotili z pohledu rozumu.

Člověk je přeci všežravec…

Ale když jsem se na tuto otázku, co má vlastně člověk jíst, naladila z pozice přírody a nehodnotila to rozumem, pak mi přišla odpověď hned. No, člověk je všežravec a jeho trávicí trakt je obvykle vybaven tak, že organismus umí zpravovat jak rostlinnou, tak živočišnou stravu. Za ty léta se tak naše trávení evolučně dovybavilo potřebnými enzymy, abychom uměli strávit jak maso, vejce, mléko, tak i rostlinnou stavu (třeba obiloviny a luštěniny). Nebo bílkoviny se sacharidy a tuky dohromady. Takže obecně vzato – můžeme jíst vše. Jak živočišnou, tak i rostlinnou stravu, protože výbavu na to náš organismus má. Stejně tak umíme zpracovat jak tepelně upravenou, tak i syrovou formu daných surovin.

Navíc, pokud se podíváte na nutriční složení základních potravin (masa, ryb, obilovin, luštěnin, ovoce, zeleniny, ořechů a semen, mléka a vajec), pak zjistíte, že každá z těchto základních potravin obsahuje něco z toho, co lidský organismus pro své dobré fungování potřebuje (bílkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu, vitamíny, minerální látky, stopové prvky, ochranné látky, vodu…). A když se to pak konzumuje v čisté a kvalitní podobě a střídá se to, lidské tělo tak dostává obrovské spektrum živin, které v této pestrosti využije a způsobí to dobře živené tělo.

Když člověk ze své stravy záměrně něco vyřazuje, pak vyřazuje nejen to „špatné“, ale i to dobré. Když někdo nejí třeba hovězí maso z etických důvodů, pak si ze stravy nevyřazuje jen zdroj živočišného produktu, ale třeba i zdroj železa, kolagenu, kvalitní bílkoviny… Každá základní potravina si nese něco, co je na ní dobré, ale i něco, co třeba v nadbytečné konzumaci být dobré nemusí (cholesterol, antinutriční látky atp.). Proto se doporučuje mít stravu čistou, základní, kvalitní a pestrou, abychom něčeho neměli ani málo, ani moc.

Individuální odchylky a specifické chutě můžou být ukazatelem toho, co jíst

A pak jsou tu jedinci, kterým určitá výbava těla chybí nebo je porušená. Máme tu lidi, kteří nemůžou jíst lepek, laktózu, mléčné bílkoviny, luštěniny, vejce nebo maso (a jiné) z důvodu, že jim to výbava organismu nedovoluje. V tu chvíli je na místě nepít mléko nebo nejíst obiloviny s lepkem, protože to organismus neumí dobře zpracovat.

Druhým jasným signálem v otázce toho, co nejíst, je to, že vám to přirozeně nechutná. Mám klienty, kteří nejí maso ne z důvodu rozumovo-etického, ale z důvodu, že už od narození nemají rádi maso, protože jim to nechutná. Nemůžou to ani cítit. Koukněte se na své děti, co všechno nejí. Oni to nejí dost často z důvodu, že k tomu instinktivně netíhnou.

Můj syn Robinek nemá rád krom mléka nic z mléčných výrobků (mám na mysli neochucené – jiné totiž nekupuji). Nemá rád sýry, jogurty ani tvarohy. Za to má rád maso, hlavně to „červené“ (hovězí, vepřové). A víte, co je zajímavé? Možná je to náhoda, ale já mléčné výrobky miluju. Jenže když jsem byla těhotná s ním, nepozřela jsem ani lžičku jogurtu a ani plátek sýru. Dělalo se mi z toho špatně, nemohla jsem to ani cítit. Za to maso, šunka, to mi jelo hodně. Že by mi instinktivně řídil v těhotenství moje chutě těmi svými??

Zajímavosti s klienty z mojí nutriční poradny

Nechám vás teď trochu nahlédnout za oponu všech těch různých stravovacích stylů a popíšu vám některé zajímavé situace, co jsem s klienty zažila.

Vůbec nemám problém s tím, že když se někdo rozhodne stát vegetariánem a přijde s požadavkem, abych mu takový jídelníček pomohla dobře nasměrovat, ráda to udělám. Nezkoumám, zdali se ten člověk rozhodl z důvodu, že to chce vyzkoušet nebo že nechce podporovat zabíjení zvířat atp. Můj úkol je doporučit to stravování tak, aby strava byla dostatečně výživná (a někdy se nevyhneme ani doplňkům stravy, pokud se ze stravy vyřazují nějaké zásadní suroviny/potraviny).

Nicméně co se týče vegetariánství, tak jsem zažila i mnoho vegetariánů, kteří za mnou přišli už s tím, že na základě rozhodnutí být vegetariánem došli ke stavu anemie z nedostatku železa a potřebují to odladit. V tomto případě mě vždycky napadá, že člověk se rozhodne uchýlit k nějakému stylu stravování na základě rozumového rozhodnutí, ale to jejich tělo to tak třeba nechce. To tělo by klidně to maso rádo, ale přesvědčení člověka je někdy silnější. Lidé pak nevidí, že to jejich tělo má na rozhodnutí být vegetariánem jiný názor a začíná v určitých oblastech zdraví/psychiky uvadat.

Znám dokonce i vegany, kteří došli k osteoporóze, protože ten vápník z mléčných výrobků může veganům prostě dlouhodobě chybět. A ten zarytý vegan chrání zvířata za každou cenu, ale přitom sám chřadne nedostatečnou kompenzací živin z absence živočišné stravy.

Také mám mnoho klientů, kterým sedí umírnění sacharidů ve stravě (pozor – sníží je, ale nevyloučí úplně). Hezky se jim na tom hubne, protože pokud má tělo dostatek vlastní tukové zásoby, dokáže si tu energii tělo vyrobit z vlastních zásob i při snížení sacharidů (např. okolo 80g – 130g sacharidů denně). Na druhou stranu, zastáncem ketogenní diety nejsem (sacharidy cca do 20g sacharidů a méně denně). Organismus glukózu potřebuje a stejně si jí pak z něčeho musí vyrobit. Navíc stoupenci ketogenní stravy vyřazují i ovoce nebo sladší druhy zeleniny, a to už je na mě moc ostrá forma stravy, dlouhodobě neudržitelná. Velká část lidí ketogenní dietu dřív nebo později vzdá, protože je to otrocké si každý den hlídat minimální dávku sacharidů.

Sama jsem si na sobě toho mnoho vyzkoušela. Mnoho stylů bylo právě z důvodu rozumového rozhodnutí a z myšlenek na zlepšení si zdraví. Aktuálně mi sedí nejíst moc lepku, ale nevyřazuji ho úplně. Jím to, co mám fakt ráda, a protože jsou to základní potraviny nebo minimálně upravené potraviny, pak vím, že to mám ráda ne z důvodu závislostní chutě, ale z důvodu instinktivního tíhnutí k těmto potravinám. Mám ráda zeleninu, ovoce ořechy, rýži, maso, ryby, řecké jogurty, tvarohy, sýry, oleje, kávu…. Ale když už si sama připravuji třeba to „kontroverzní maso“, kupuji ho výhradně z farmářských chovů.

Kdyby takto nakupovali maso, mléčné výrobky, zeleninu, ovoce v té top kvalitě všichni, nejedlo by se všeho tak moc, protože je to prostě o dost dražší. Jednak cenově by to spoustu lidí odradilo to jíst ve velkém a předpokládám, že by ani nebyla dostupnost těchto kvalitních zdrojů. Protože procesy zrání a růstu, které nejsou urychleny moderními technologiemi, tak potřebují svůj čas. A tak by lidé jedli více vědomě a střídmě.

Uvědomění na závěr:

Pokud pořád tápete a nevíte, co jíst a co nejíst, pak mám pro vás skvělý tip, jak k tomu dojít. Jezte 2 měsíce jen základní potraviny a minimálně průmyslově zpracované potraviny (bílý jogurt, chleba…) v té nejvyšší kvalitě (od farmářů a malých subjektů živočišné a rostlinné produkce). Sami si pak tyto suroviny dále doma zpracovávejte do pokrmů. Plus používejte jen minimum dochucovadel, ať se vám vytříbí chutě. Neslaďte ničím a využijte jen trochu soli, pepře nebo bylinek.

A pak se vsaďte, že za ty dva měsíce se vám srovnají chutě a začnete přirozeně odlišovat, k čemu vás to instinktivně táhne a k čemu ne. Nejtěžší na tom je, to vydržet a cenově to utáhnout. 😊 Pak ale dostanete takové odpovědi, které vychází z vaší čisté individuality a potřeb vašeho těla.

Ozvěte se mi, jestli potřebujete pomocnou ruku ve stravování

Děkuji za sdílení tohoto článku a přeji pěkné dny!

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.