Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Proč a jak zhubnout tuk v oblasti břicha?

weight-loss-2036969_960_720
Proč a jak zhubnout tuk v oblasti břicha?

Postava člověka s tendencí k ukládání tuku do břicha se připodobňuje tvaru jablka, kdy dochází k četnějšímu ukládáním tuku do oblasti kolem pupíku. Lidé s tímto typem postavy mají obvykle i štíhlejší nohy. Některým „majitelům“ tuku v oblasti břicha jejich dispozice nevadí, jen jim větší břicho překáží třeba při práci. Naopak jiní by se ho ale zbavili rádi, ale nejde jim to. Za vysoce rizikový obvod v pasu se považuje hodnota vyšší než 88 cm u žen a více jak 102 cm u mužů. 

Kde správně měřit obvod pasu? V polovině vzdálenosti mezi vrcholem kyčelní kosti a spodním okrajem posledního žebra, u žen s postavou „přesýpacích hodin“ je to obvykle mírně nad pupíkem, u mužů často přes pupík.

Proč je ale tuk v břiše nebezpečnější než tuk například v oblasti nohou a boků?
Jak se ho trvale zbavit?

4 významné důvody, proč se s tukem v břiše rozloučit:


Snižujeme si riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku a onemocnění srdce a cév
Zmnožení tukové tkáně v oblasti břicha vadí našim cévám, srdci a dosti se podílí i na vzniku cukrovky II. typu (oproti lidem, kteří si nosí svůj tuk spíš na jiných partiích – stehnech, pažích, bocích…), neboť krom tuku podkožního se nám ukládá více tuku i mezi naše břišní orgány, což je ještě rizikovější faktor. Pravděpodobnější je i to, že lidem s tendencí ukládání tuku do břicha se více tuku zachycuje i do stěn cév, což víme, že bývá častou příčinou například infarktu myokardu či mozkové mrtvice.

Zlepšení dýchání
Odstraněním velkého břicha si také usnadníme dýchání – při nadechování přeci nemusíme nadzvedávat zátěž. 🙂 Nehledě na to, že pokud budeme i fyzicky aktivní, zlepší se naše dýchání i při těchto aktivitách.

Vypadáme lépe a roste nám sebevědomí
Je přeci báječné si oblékat menší velikosti oblečení; poslouchat okolí, které nám lichotí a chválí naše pokroky a nebo porovnávat fotky „před“ a „po“.

Lehkost při pohybu
Díky úbytku tuku se nám začíná lépe pohybovat, přestávají nás bolet zatížené klouby a kolena, jak již bylo řečeno – lépe se nám dýchá, zvyšuje se kondice, zlepšuje krevní oběh, snižuje tlak a břicho už nám nepřekáží při zavazování si bot a ohýbání se. 🙂

A 4 tipy, jak na to…:


  • Pohyb!
    Nejlépe každodenní a hodinu trvající pohybová aktivita, která nás donutí se mírně zadýchat, ale jen do fáze, kdy ještě zvládneme mluvit. To je přibližné optimální pásmo pro spalování tuků. Takovou aktivitou je například svižná chůze, nordic walking, turistika, jízda na kole, inline bruslení, pomalý běh (= jogging), pozvolnější lekce různých cvičení (aerobic, zumba gold, heat…). Tento typ pohybu by měl být doplněn i zpevňovacími cviky na střed těla – jóga, pilates, cviky na balančních pomůckách (bosu…). Ano, pohyb je pro odbourávání tuku zásadní a nelze tento bod nějak obejít.
  • Úpravy stravování
    Jíst každé 3 hodiny, nepřejídat se, omezit tučné potraviny (smetanové výrobky, sýry nad 45% tuku, smetanové omáčky, uzeniny, tučná masa, másla, sádla, množství vajec), ale na druhou stranu nejíst pod nutný příjem pro tělo. Správné nastavení množství jídla je trochu alchymie a i právě z těchto důvodů je vhodná i pomocná ruka odborníka, který Vám se správným nastavením stravy pomůže.B T S s popisem
  • Stop alkoholu, cukru a bílé mouce
    Vyřadíte-li alkohol, sladkosti, zákusky, slazené nápoje, sladké cereálie, pšeničné pečivo a výrobky z pšeničné mouky (a nahradíte je žitnými, pohankovými, ovesnými, špaldovými, jáhlovými… produkty), uvidíte, jak Vám budou zanedlouho volné kalhoty. Velkým pomocníkem pro Vás také může být bezplatný e-mailový online program „Za 30 dní k lepšímu stravování“, který Vás během 30 dní nasměruje na vhodnou formu stravování.

    Za 30 dní k lepšímu stravování

  • Psychická vyrovnanost
    Při dlouhodobém neřešení problémů, užírání se starostmi, depresemi, uspěchaností a časovým presem naše tělo nebude chtít pravděpodobně hubnout. Ba naopak, může reagovat tak, že si začne tuk v břiše shromažďovat, aby se mělo psychické zátěži jak ubránit, neboť hladina „stresových“ hormonů z nadledvinek bude setrvávat ve vyšší míře, což pro tělo znamená, že je v pohotovosti na útok (poznámka: obrana proti stresu je brána jak útok nebo útěk). Dlouhodobá zvýšená hladina „stresových“ hormonů podporuje ukládání tuku zejména do oblasti břicha.

Pamatujme ale, že i zbavování se břišního (jiným slovem viscerálního) tuku je dlouhodobý proces, takže zapomeňme na rychlá řešení typu hladovka, kruté diety, koktejly či léky na hubnutí. Nemysleme si, že si lupneme prášek na hubnutí, sedneme si k televizi s párky k večeři a zázračně a napořád bez práce zhubneme. 😉 Tak to bohužel ne (nebo spíš naštěstí?), protože vše, co za něco stojí, stojí i nějaké úsilí, abychom si pak nového stavu více hleděli a vážili si ho. A výsledek pak stojí za to!

Vhodnou formou, jak postupně, ale trvale zhubnout, jsou individuální redukční programysestavení dlouhodobého jídelníčku na míru.

Na závěr ještě důležitá zmínka: když už se Vám podaří zhubnout, snažte se, abyste si Váš nový stav udrželi a snaha tak nepřišla vniveč. Svým klientům radím, pokud by viděli, že se jim situace opět začíná vymykat z rukou, tak aby si řekli stop a neprodleně se vrátili zpět k opatřením, které je dovedly k úbytku tuku.

Úspěšný krok za krokem přeje Martina Korejčková

Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí

obr 2

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.
Komentáře