Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: Jak si přirozeně regulovat jídlo během dne

flat-lay-2583212_1920(1)

Příběhy z nutriční poradny: Jak si přirozeně regulovat jídlo během dne

Dnešní téma článku „Příběhů z nutriční poradny“ je věnováno tomu, jak si během dne přirozeně regulovat stravu a jídlo, aby se člověk dlouhodobě cítil dobře, nepřejídal se, nehladověl, měl dostatek energie a v případě, že už se mu podařilo něco zhubnout (například jako mým klientům, kteří si přejí svou hmotnost redukovat), tak aby se kila tuku zase nevracely zpátky. S mnoha mými klienty procházíme cestou, kdy v prvotní fázi najedou na jídelníček, který jim sestavím na míru, nicméně postupem času je velmi žádoucí, aby se jídelníček stal již jen jakousi berličkou, protože ideální je, pokud se lidem podaří i třeba díky jídelníčku najít způsob stravování, kdy už jídelníček vesměs nepotřebují a stravují se „lépe“ již přirozeně. Pak se vhodnější forma stravování (která může být pro každého člověka naprosto odlišná) stává spíše intuitivní záležitostí.

Protože řekněme si na rovinu, kdo by se chtěl celý život stravovat podle nějakého plánu – vždyť jídlo je potřeba, radost a také je velmi proměnlivé každým dnem podle našeho aktuálního žití. Proto považuji za tak důležité osvojit si zdravější formu stravování tak, aby se to stalo ideálně novým životním stylem a „hřešení“ v jídle nebylo na denním pořádku, ale spíše jakési momentální a příležitostné uspokojení chutí a aktuálních potřeb těla.

Obvykle totiž máme nějaké zažité režimy, ve kterých už víme, co jíst a co nám funguje – už třeba víme, jak se stravovat v pracovní den, co si vybírat, jak jídlo poskládat atp.; nebo už víme, jak se stravovat naopak ve dnech volna.

Nejvíce ale lidé řeší ty jiné situace – například oslavy, grilovačky, posezení s přáteli, dovolené, služební cesty, výlety, různorodost pracovního režimu apod. Na tyto příležitosti pak přichází časté dotazy – jak se stravovat, aby se mi zhubnutá kila nevrátila/nepřejídal(a) jsem se/nezaplácaval(a) jsem chybějící energii sladkostmi atd…??

O tom, jak si regulovat stravu ve dnech „mimořádných“, kdy víte, že Vás čeká den mimo vaše zajeté koleje a bude to mít dopad i na vaše stravování, tak o tom pojednává další „Příběh z nutriční poradny“. Ten je o paní Sylvě, jež se naučila takovéto dny poměrně dobře zvládat, ať už co se týče stravování, tak i co se týče udržování si tělesné hmotnosti, protože si osvojila ve dnech „mimořádných“ určitá stravovací opatření…

… Paní Sylva byla právě jednou z těch klientek, která si přála jídelníček na míru, jež by jí pomohl zhubnout a navedl na cestu, jak se lépe stravovat. To se podařilo – pár měsíců jela podle jídelníčku, zhubla požadovaných „kosmetických“ 6 kilogramů tuku a pak se rozhodla zkusit se již stravovat bez držení se přesně podle jídelníčku. Poté spíše dodržovala naučené postupy, výběr potravin, kombinování jídel. Osvojené stravování se jí dařilo s lehkými chuťovými odchylkami zvládat především ve dnech, kdy chodila do práce, kde měla každý den stejný režim – doma se nasnídala, v práci si během dopoledne udělala čas na svačinu, poté šla v polední pauze na oběd; z práce často chodila rovnou cvičit nebo se procházet se svými psy. Když se vrátila z procházky či cvičení, tak si dala ještě lehkou odpolední svačinu a kolem půl sedmé s rodinou povečeřela. Byla spokojená s tím, jak jí, jak se cítí i jak vypadá.

Jenže po tomto „učesaném“ pracovním týdnu přišel víkend – různá doba vstávání, výlety, aktivity s dětmi, posezení s přáteli, návštěvy u příbuzných, narozeninové oslavy…, což mělo za následek naprostý „nerežim“. V zásadě to ale zažívá většina lidí, takže se nejedná o situaci ani nijak výjimečnou či netypickou. Bylo jasné, že se paní Sylva v první řadě musela sžít s myšlenkou, že je to prostě tak, že i přes dobrý pocit, který měla ze svého stravování přes týden, pak nastane víkend, který jí do organizovaného stravování přinese naprostý vítr, a že je tím pádem zbytečné, se tím stresovat a dělat si výčitky svědomí například z toho, když jí tchýně u nedělního oběda naservíruje rajskou s knedlíkem.

Východiskem pak bylo probrání těchto situací, kdy jsem jí předala několik rad, jak víkendové stravování lépe zvládat. Mezi těmito tipy, které paní Sylva praktikovala, bylo například:

  • v případech cestování (kdykoliv to jen bude možné) si vzít z domova vlastní jídlo a potraviny (například jogurt na svačinu ke tchýni, na výlety z domova připravenou svačinu/smoothie; oříšky, ovoce a raw tyčinky jako potraviny „poslední záchrany“ místo sušenek či párku v rohlíku v lesním bistru atd.).
  • Jídla klasické české kuchyně či jídla z rychlého občerstvení se snažit lecjak „odlehčit“ (například říct si o poloviční porci a naopak si přidat zeleninový salát; místo hranolek k hamburgeru si dát zeleninový salát a třeba i sníst jen jednu polovinu housky z hamburgeru; místo 5 knedlíků si dát 2; nesníst celou pizzu, ale jen čtvrtku; knedlo-zelo-vepřo nepodlévat tučným výpekem; ke smaženému sýru si dát brambory místo smažených kroket či hranolek…) nebo si vybrat takové jídlo, které je přirozeně o něco lépe stravitelné (maso/ryba s nesmaženou přílohou a zeleninou; dát si jen krémovou polévku; místo hamburgeru zvolit tortillu s grilovaným masem a zeleninou; místo bagety s majonézou zvolit plněný sendvič apod.).
  • A v neposlední řadě nekumulovat potraviny a jídla, které by mohly snahu o udržení si hmotnosti zhatit (takže na oslavách si dát třeba jen jeden chlebíček, pár chuťovek a kousíček dortu namísto cpaní se chlebíčky, jednohubkami, chipsy, řízečky a zajíst to dortem, jinými zákusky a ještě to spláchnout alkoholem. V případě tučného či sladkého jednoho hlavního chodu, tedy obědu nebo večeře – v podobě svíčkové, řízků, jídel rychlého občerstvení, vdolků, buchtiček s krémem, pizz, benzínových baget, smažených sýrů atd. atd. – tak to druhé hlavní jídlo, tedy oběd vs. večeři, odlehčit například zeleninovým salátem s masem/rybou nebo jen polévkou…). A v případě těchto hutných či kalorických pokrmů jíst spíše na chuť než na množství a skončit s jezením ještě když nejste zcela sytí a naopak pociťujete jen příjemný pocit lehkého nasycení. Stejně tak je žádoucí a účinné, jíst velmi velmi pomalu, ukousávat po menších soustech a jídlo si vědomě užívat.

Uvědomění na závěr: život není statický a proto ani nelze předpokládat, že naše stravování bude dennodenně ideální, to absolutně ne. Nicméně by tohle vědomí nemělo sloužit jako alibi k tomu, že budeme jíst velmi nezřízeně, přejídat se či celé dny mít „cheat day“. Naopak, když už vědomě jíte něco, co máte pocit, že není pro Vaše zdraví či postavu zcela ideální, alespoň nepřikládejte pod kotel této situaci ještě případnými výčitkami svědomí. Jistě se více vyplatí jíst menší množství a menší porce, avšak za cenu vyšší kvality jídla, delšího chuťového požitku a vychutnávání si „zakázaného ovoce“. Teprve když máme dobrý pocit jak PŘED, BĚHEM, tak i PO konzumaci jakéhokoliv jídla, pak až v tomto okamžiku může dané jídlo přinést tělu ten správný užitek (a nebo mu tolik neuškodit :-)).

Jídelníčky na míru, online jídelníčky
a redukční kurzy ZDE

Krásné dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.