Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Tereza P.: Moje cesta ke zhubnutí 20kg

V této rubrice „Inspirativní rozhovory“ bych Vám chtěla představit první rozhovor s mojí klientkou Terezou, kterou za její přístup velmi obdivuji. Pracuje jako zubní lékařka a vyhledala mě s prosbou stát při ní na cestě za její vizí zhubnout a zlepšit stav zdraví. Vybrala jsem jí jako první proto, protože těch 20kg, které zhubla, nebyly pryč luskutím prstem. Bylo to o trpělivosti, vytrvalosti a víře jít dál, i když váha stagnovala nebo když byla na vysoké škole náročná a stresová období. Její ispirativní „know-how“ právě začíná…

Terezo, můžete nám v souhrnu popsat váš „hubnoucí“ příběh?

Moje cesta začala na podzim roku 2020, v té době jsem byla ještě studentkou vysoké školy. To, co mě nejvíce trápilo téměř celý život bylo neustálé kolísání váhy a ve výsledku docházelo stále k pomalému přibírání. Důsledkem toho všeho byly poměrně závažné zdravotní problémy. Po několika vlastních neúspěšných pokusech o redukci váhy jsem téměř jako poslední možnost zvolila pomoc odborníka. Vybrala jsem si paní Rusňákovou Korejčkovou na internetu zejména po přečtení samých kladných recenzí. A byla to nejlepší volba, kterou jsem mohla udělat, protože díky tomu se začaly dít velké změny.

Ze začátku jsem dodržovala přesně všechna doporučení, která jsem měla v rámcovém jídelníčku a asi za dva týdny se vše díky jednoduchým principům zdravého stravování tak zautomatizovalo, že už to šlo všechno téměř samo. Redukce váhy začala velmi dobře a cítila jsem se o dost lépe. Vzhledem ale k náročnému studiu a velkému stresu se však hubnutí na určitý čas poté zastavilo. Můj organismus bohužel velmi citlivě reaguje na stresové podmínky. Nicméně stále jsem se snažila jíst dle zásad zdravého stravování a kupovat kvalitní a zdravé potraviny. A nakonec to přineslo velké ovoce.

Po dokončení školy a nástupu do zaměstnání váha sice stále stagnovala, ale po nastavení pravidelného režimu a také díky celkem fyzicky náročné práci se vše tak skvěle ustálilo, že jsem jen díky dodržování všeho zhubla 20 kilogramů a ani vlastně nevím jak 🙂 a stále pokračuji. A to zdaleka není konec. Můj zdravotní stav, který byl mým největším hnacím motorem, je již téměř v normě a došlo k velkému uzdravení.“

Jaká opatření byla u Vás ta nejklíčovější? Co Vám nejvíce pomohlo/zabralo?

U mě bych řekla, že bylo klíčové nastavení pravidelnosti a také redukce stresu. Dříve byl velký problém i to, že jsem vynechávala několik let snídani. Myslím, že i tím jsem bohužel dost napomohla dřívějším zdravotním problémům. Nejdůležitějším krokem bylo i pochopit základní princip zdravého stravování. Jak si správně sestavit jídla, a hlavně také jaké potraviny jsou vhodné.

Člověk to tak nějak sám tuší, ale mě osobně moc pomohlo ujasnění problému, vedení paní terapeutky a také její velice ochotný přístup. Přitom jídelníček vůbec nebyl omezující. Právě naopak. Variabilita sestavení jídel byla tak pestrá, že jsem téměř žádné omezení nezaznamenala. A hlavně to není jídelníček na měsíc nebo půl roku. Je skvěle vytvořený na míru tak, že i když základy sestavování jídel a gramáže vím, stále se do něj často koukám a vymýšlím inspiraci na vaření.“

Co bylo na cestě nejtěžší?

Nejtěžší bylo vydržet i přesto, že se váha určitý čas nehýbala. Ale díky univerzálnosti použití jídelníčku šlo vše dodržovat téměř samo, aniž bych měla pocit jakéhokoliv omezení. Principy byly jasně dané a těch jsem se držela a držím.

Velký problém bylo i začít snídat, jelikož jsem po ránu trpěla nevolností, ale po několika trpělivých konzultacích s paní terapeutkou a úpravách jídelníčku jsem od lehčích snídaní zvolna a bez problémů přešla na komplexní snídaně. Dnes už si den bez snídaně neumím představit.“

Je něco, co byste poradil/a lidem, kteří řeší obdobnou situaci?

Poradila bych asi jediné, že změna životního stylu je velice prospěšná a zdraví je toho obrovským důkazem. Za sebe mužů říct, že ač jsem se tomu svým způsobem dřív jakkoli bránila, je to tak a moje zdravotní výsledky jsou toho jasným důkazem. Určitě je také nutná trpělivost, nevzdávat se při déletrvajícím neúspěchu. Za mě osobně si myslím, že bez změny, pro kterou jsem se rozhodla, bych možná opět na čas zhubla, ale rozhodně by skladba mých jídel byla špatná a jsem přesvědčena o tom, ze zdravotní stav by se o mnoho nezlepšil.

Máte i nadále v oblasti stravování, zdraví či vývoje svojí postavy nějaké vize/přání, které byste chtěla čtenářům sdělit?

Přání mám, a to trochu si i zpevnit postavu. Práci mám dosti fyzicky, psychicky i časově náročnou, a tak není tolik sil ani času na cvičení, ale v nejbližší době začnu. Ještě bych také ráda dala dolů pár kilogramů.

A já přeji Tereze mnoho dalších úspěchů a především i nadále radost ze stravování a pevné zdraví.

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.