Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

„Ideální podmínky“ na hubnutí jsou iluze

Všimla jsem si, že se mi v mé nutriční poradně čas od času vynořuje obdobné téma, které naráz řeší mnoho klientů najednou. I aktuálně se mi při konzultacích s klienty jedno společné téma vynořuje.

Mnoho z klientů řeší podobnou situaci: chtějí zhubnout, vše si pěkně promysleli a naplánovali, ale realita je poněkud jiná. Místo toho, aby měli na své rozhodnutí zhubnout dobré podmínky, tak jim okolnosti nepřejí. Pořád se děje něco, co hubnutí znesnadňuje. Znáte to také? Pojďme společně tímto témat projít a najít v tom pro vás podporu, jak v těchto situacích proces hubnutí i nadále udržet.

Častý scénář, jak si hubnutí pěkně naplánujeme, ale okolnosti nám nepřejí

Rozhodnete se, že přišel už ten správný čas na zhubnutí nadbytečných kilogramů tělesného tuku, se kterými se necítíte dobře. Nebo vás ta kila omezují na pohybu, popřípadě se objevují i první zdravotní komplikace spojené s nadváhou. Buďto se do hubnutí pustíte sami nebo využijete pomoc odborníka na výživu (třeba mě, že 😊).

Po našem prvním setkání (osobně či online formou) se domluvíme na různých opatření, které vám mají k vašemu přání zhubnout dopomoct. Určitě nečekejte, že vám dám nějaké doplňky stravy, které to za vás udělají. Naopak, mám na mysli změny/úpravy ve stravování, v pohybové aktivitě, ale i v oblasti psychologických faktorů, které jsou při hubnutí veledůležité (motivace, odbourávání starých nevhodných stravovacích návyků, opouštění dogmatických přesvědčení o jídlu atp.).

Na lidech je v tuto prvotní fázi vidět chuť něco měnit, dále odhodlání, nadšení a také velké očekávání výsledků. A u části klientů vidím, že mají ohledně hubnutí velmi přehnaná očekávání i v tom, jak snadno to půjde. Však se stačí rozhodnout, změnit jídlo, přidat pohyb a mít určitou disciplínu a půjdou kila dolů. Tak jako jó, je to hezká představa, určitě je vhodné mít pozitivní očekávání, ale osobně doporučuji neočekávat a netlačit na celý proces přehnaně, protože pak dost často přichází frustrace a zklamání, když to nejde tak, jak jste si představovali.

Popíšu vám to, jaká je realita, kterou skoro denně vídám ve své nutriční poradně. Po této úvodní fázi odhodlání a očekávání ale při následných konzultacích občas s klienty řeším, že realita je někdy jiná, než bylo jejich původní očekávání o tom, jak vše půjde hladce. Klienti to mají krásné promyšlené a naplánované. Jenže pak to přijde…

  • Například nemocné děti. Kdy jste celý den s nimi doma, a tak nestihnete práci, kterou jste měli přes den naplánovanou. A večer, když máte partnera už doma z práce, tak místo toho, abyste si šli zacvičit/zaběhat/projít, tak doděláváte resty, které jste za celý den z důvodu péče o dítě/děti nestihli.
  • Další situací, která často mění podmínky pro hubnutí jsou různé prázdniny, dovolené, wellness pobyty, služební cesty, vánoční a velikonoční svátky atp. V těchto situacích je stravování obvykle úplně jiné, nejisté, někdy nahodilé a nastavená opatření jsou ta tam.
  • Zdravotní potíže. Tohle je tak časté! Začnete měnit stravu a pravidelně se začnete věnovat pohybové aktivitě. A pak přijde rýma, kašel, viróza. Nemáte chuť k jídlu a nemůžete se věnovat pohybovým aktivitám. Dobrý, pár dní se to dá překlenout.

Když jste po pár dnech fit, zase se vrátíte k pohybu a nastavenému stravování. Jenže pak se to zase pokazí. „Bloknete“ si záda nebo vyvrknete kotník, dost často se ozvou stará zranění pohybového aparátu a tak podobně. Po pár týdnech se zase do procesu vrátíte, už si myslíte, že máte vhodné podmínky na hubnutí a pak vám manžel/ka řekne, že domluvil/a víkend u rodičů, kde se jede poctivá česká kuchyně od rána až do večera. Nebo vás zaměstnavatel pošle na několikadenní školení/služební cestu. To už jdete do kolen.

  • Další typická situace, kdy lidé odsouvají svoje stravování a pohybové aktivity, je velké pracovní vytížení. Nebo u studujících lidí je to zkouškové období. Nedáte si jídlo a pohyb jako prioritu a upřednostňujete práci dlouhé dny a týdny před péčí o sebe. V práci vás tlačí termíny a uzávěrky nebo úkolový tlak. Hubnutí vám může stagnovat, což vám k tomu, že nevíte, kam dřív skočit, nepřidá ani psychicky.
  • Může se vám do procesu hubnutí vpravit i neočekávaná dlouhodobá péče o osobu blízkou. O rodiče, partnera, děti. K tomu asi nemusím dávat hlubší komentář.
  • Takovou další situací, se kterou se setkávám, jsou podmínky spojené s ročním obdobím. Hubne se vám snadno, protože je jaro, léto, je dlouho vidět, potravinový sortiment nabízí mnoho druhů chutné zeleniny a ovoce. A pak přijde podzim a zima. Dny jsou krátké, prší, mrzne, venku to klouže. Vy přijdete z práce za tmy a už se vám potmě a za chladného počasí nechce chodit na nějaké výšlapy, výběhy nebo sportovní lekce.
  • Posledním balíčkem situací, který bych chtěla zmínit, jsou takové ty běžné každodenní starosti. Přes den řešíte mnoho okolností, záležitostí, někdy starostí. Večer toho máte plnou hlavu a nemůžete usnout nebo se v noci často budíte. Druhý den jste neodpočatí a unavení a místo toho, abyste si večer šli zacvičit, tak už vám po probdělé noci nezbývá energie. Někdy je to déletrvající období a vy máte pocit, že řešíte samé problémy a do toho se vám ještě nedaří hubnout.

Co s tím? Jak přistupovat k tomu, když nám okolní podmínky v hubnutí nepřejí?

Jestli vám můžu předat zásadní a osvobozující myšlenku, která by vám v těchto situacích mohla pomoct, pak je to ta, že IDEÁLNÍ PODMÍNKY NA HUBNUTÍ JSOU ILUZE. Protože život se neustále děje a odvíjí, tak jak je pro nás potřeba. Ne podle toho, jak si to my usmyslíte. Znáte to přísloví, které říká, že když chceš Boha rozesmát, sděl mu své plány? Určitě na tom něco bude…

Mít přání, vize a plány je v pořádku. Ale sama jsem si v životě osahala, že dobré je na našich vizích a plánech neulpívat, protože to pak přináší akorát zatracenou frustraci a pocity zmaru.

Pokud si uvědomíte, že ideální podmínky na hubnutí jsou iluzí a vložíte do procesu hubnutí lehkost, pak si tolik nebudete ubližovat tím, když vám okolnosti nebudou hrát do karet. Prostě když ty podmínky vhodné jsou, tak toho využíváte, a když podmínky a okolnosti zrovna nejsou, tak to berete tak, jak to je a děláte, co je v danou situaci potřeba. Můžete to vzít třeba tak, že si řeknete, že je to jen období. Neznamená to, že všechna dosavadní opatření pustíte a vykašlete se na to. To ne. Ale děláte to, co je v aktuálních možnostech dostupné.

Když víte, že vás navštívila nemoc, tak to tělo prostě necháte bez výčitek svědomí se uzdravit. A když jste zdraví, tak se zase k pohybu postupně vrátíte. Na služební cestě se stravujete tak, jak nejlépe dovedete a jak situace dovolí. To je vše. A až se vrátíte do domácích podmínek, zase si připravujete jídlo, jak v rámci hubnutí potřebujete.

Tyhle situace jsou tu pro to, abyste se naučili jíst líp a mít pohybovou aktivitu za každé situace. Když přijdou nemoci, dovolené, Vánoce, oslavy, svatby, moc práce, starosti atp. O tom je přeci ten život. Že se naučíte jíst líp, ať jsou okolnosti různé a proměnlivé. V tom je to kouzlo dlouhodobosti změn, které ve stravování a pohybu uplatňujete.

No, a tak nezhubnete to, co jste si předsevzali do plavek, ale klidně až do zimní bundy. Těch pár týdnů/měsíců navíc už v to celém kontextu života neudělá velký rozdíl. Naopak si z toho odnesete to, že víte, že to zvládáte, i když podmínky nejsou ideální.

Závěrem

Nejdůležitější bod, který bych byla ráda, abyste si ze dnešního článku odnesli, je ten, že i když třeba opakovaně nemáte na hubnutí optimální podmínky, tak to nevzdávejte. Berte to jako součást procesu. Někdy se daří víc, někdy méně. Důležité je, abyste se zase ke svému přání a opatření zase vrátili a nevyčítali si, že bylo období na houby.

Cítíte v tom najednou takovou větší lehkost? A pokud potřebujete, aby vás ve chvílích, kdy máte pocit, že se vám nedaří, někdo podpořil, ozvěte se mi. Když se daří, raduji se s vámi, když se tolik nedaří, hledám s vámi možnosti, jak by to mohlo jít. 😊

Děkuji za sdílení tohoto článku a přeji vám trpělivost na vaší hubnoucí cestě.

Ozvěte se mi, jestli potřebujete pomocnou ruku ve stravování

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.