Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

TIP pro Plzeňáky: Kamenný farmářský trh v Plzni? Pro zdravé potraviny a jídlo z farem zajděte na Roudnou, kde vás přivítá „Liduška“

U Lidušky

Vy, co čtete mé články pravidelně, už jste zjistili, že jsem orientovaná nejen na to, abych lidem byla nápomocná v otázce hubnutí  a nasměrování na vhodné stravování, ale také hojně poukazuji na výběr potravin, racionální stravovací zvyklosti, střídmost v jídle a kvalitu potravin. Jak se říká – neexistuje nezdravá potravina, ale nezdravá je její četnost konzumace a množství. A já bych dodala i její způsob zpracování (průmyslová výroba, aditiva v potravinách, nevhodná tepelná úprava…) a také vliv kombinace s ostatními surovinami a potravinami (vezměte si, že si dopřejete prvotřídní hovězí maso a dáte si k tomu obyčejný kečup…). A tak jsem opět nemusela dlouho přemýšlet, jaké zařízení Vám v Plzni doporučím tentokrát (ba naopak, v rámci mé rubriky „TIP pro Plzeňáky“, na  tento obchod už myslím delší dobu) a s radostí Vám tak mohu představit další obchod, kam si s jistotou kvality a čerstvosti chodím pro tuzemské potraviny – je to Farmářský obchod U Lidušky a najdete kousek od centra Plzně, na kraji Roudné, v ulici Otýlie Beníškové. Mým velkým potěšením je i to, že majitelku obchodu, paní Ivetu Churavou, znám osobně a již pár let pozoruji její počínání a neskutečně moc se mi líbí její přístup a láska k tomu, co dělá.

U Lidušky II

Obchod funguje jako každodenní „kamenný“ farmářský trh, největší v Plzni. Bez ohledu na rozmary počasí zde najdete široký sortiment čerstvých potravin – pečivo, mléčné výrobky, maso, ryby, uzeniny, mošty, vína, výrobky pro alergiky …

U Lidušky podporují rodinné farmáře a lokální výrobce. Vyhledávají malé české i zahraniční farmy a odebírají od nich potraviny vynikající svou kvalitou. Všechny produkty jsou čerstvé, bez zbytečných „éček“ a do obchodu jsou zaváženy v pravidelných termínech. Milovníci dobrého jídla proto vědí, kdy se zastavit pro kuřecí, rybí, hovězí nebo různé druhy mléčných výrobků, včetně exkluzivních švýcarských sýrů.

Na Roudnou chodí pravidelně řada zákazníků speciálně pro určitý druh potravin. Mezi nejoblíbenější patří rozhodně všechny druhy masa z chovů bez podpůrných prostředků, léčiv a jiných zásahů pro urychlení růstu. Díky tomuto přístupu, který je nákladově a časově velmi náročný, dostávají zákazníci zdravé, vysoce kvalitní a vyzrálé maso.

Mezi drůbežím je v nabídce obchodu stálicí kuřecí z farmy v Loužné, která dbá na psychickou a fyzickou pohodu chovaných zvířat. Té farma dosahuje optimálním krmením, umožněním dostatku pohybu a navozením běžného denního biorytmu, který se co nejvíce podobá podmínkám domácích chovů.

Hovězí maso dodává obchodu U Lidušky vyhlášená šumavská farma Hyršov. „Balíci z Hyršova“ chovají především skot plemene Aberdeen Angus. Maso z těchto jatečných zvířat se vyznačuje vysokým mramorováním, křehkostí, šťavnatostí a specifickou chutí. Je výborné k přípravě steaků, ale i ostatních masových specialit. Zrání masa probíhá nejméně 4 týdny, s běžnou nabídkou supermarketů i řadových řeznictví se proto nedá kvalita, chuť a vůně horšovského masa vůbec srovnávat.

Plzeňáci by měli ochutnat i jakýkoliv produkt z řady mléčných výrobků z farem, kde se zvířata volně pasou na chemií neničených loukách, a mléko prochází šetrnou pasterizací. Produkty z kravského mléka vozí na Roudnou i farmy BioVavřinec z Okrouhlic a Diviš z Chrášťovic, pro které je kvalita důležitější než kvantita. I proto zpracovávají mléko ve vlastních mlékárnách, aby nedošlo k jeho znehodnocení ve velkovýrobnách. Kvalitu těchto chovů oceníte nejen v chuti mléka, ale i plnosti a vůni jogurtů, sýrů…

Obchod U Lidušky pravidelně zaváží i kozí farma Pěnčín. Kozí mléko je pro lidský organismus velmi prospěšné a dokonce je většinou velmi dobře snášejí i lidé alergičtí na mléko kravské. Kozí mléko se složením blíží mateřskému, což ocení nejen maminky malých dětí. U Lidušky koupíte zároveň i výrobky z ovčího mléka, protože na pěnčínské farmě chovají kromě českých plemen koz i ovce. Zvířata se od jara do podzimu pohybují celý den na pastvinách volně ve velkých stádech. V zimě se krmí senem a obilím.

Jako pomyslnou třešničku na dortu zvolím informaci o doplňkových aktivitách paní majitelky a také o servisu pro zákazníky. „U Lidušky“ vydávají bezplatné noviny pro zákazníky, kde se dozvíte informace o farmářích a jejich produktech. Také oceňuji časté ochutnávky potravin, které si pak zde rovnou nakoupíte; koutek pro děti přímo v obchodě, zatímco si rodiče mohou v klidu nakoupit; a v neposlední řadě dobročinné a charitativní aktivity a spolupráci obchodu s Centrem Hájek, jež poskytuje sociální i rehabilitační služby hendikepovaným dětem ve věku do 15 let s tělesným a mentálním postižením. Letos jsem se zúčastnila i 1. Farmářského bálu v Plzni pořádaného paní Churavou a už teď se těším na další ročník!

A v neposlední řadě obchod nabízí všem Plzeňákům i velmi komfortní službu – online objednávku přes e-shop www.farmarsky.cz a následný dovoz až do domu. Zajímavé informace o samotném kamenném obchodu najdete na www.obchodulidusky.cz.

Příjmené nakupování kvalitních potravin Vám přeje
Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz

FB: Stravování s radostí

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.