Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň tel: 721 634 113
Dnešní článek z rubriky „Příběhy z nutriční poradny“ bych chtěla věnovat populárnímu stylu stravování, kterým je nízkosacharidová strava, neboli „low carb hight fat“ (LCHF) – a to z pohledu nejen možných kladů, ale i potenciálních úskalích, o kterých se ale moc nemluví.
LCHF jsou různé formy stravování, které mají společné to, že se ve stravě snižují sacharidy a energie je čerpána především z tuků, jejichž příjem se navyšuje. Dle tohoto stylu stravování je vhodný snížený obsah sacharidů v jídleníčku (dle pojetí stravy cca od 20 – 130g sacharidů na den), zanechává se střední množství bílkovin (kolem 1,2-1,5g bílkovin na kg tělesné hmotnosti) a je navýšen obsah tuků (často i nad 100g a více tuků denně), kterými se nahrazují snížené sacharidy. I v České republice se již najdou odborníci z řad lékařů a výživových poradců, jež tuto stravu používají nejen jako prostředek ke snížení tělesné hmotnosti, ale i jako jeden z prostředků k léčbě cukrovky.
Tato strava je aplikována i na hubnutí, a to i přes její vysoké množství tuků. Protože z něčeho člověk energii čerpat musí, tak v této dietě je hlavním zdrojem energie tuk, nikoliv sacharidy. A pokud jste četli jeden z mých předchozích článků, tak víte, že lidé velmi často přibírají na tělesné hmotnosti i kvůli tomu, že kombinují jídla, ve kterých se vyskytuje vysoká míra sacharidů a tuků (článek si přečtete zde), což je jeden z důvodů, proč populace nezadržitelně tloustne. Pokud ale v této stravě odeberete sacharidy, pak eliminujeme i nevhodnou kombinaci vysoké dávky tuků a sacharidů v jednom jídle, což má příznivý dopad na regulaci či snižování tělesné hmotnosti.
Redukce hmotnosti u LCHF může být založena na principu nutriční „ketózy“, to je stav v organismu, kdy pokud tělo dostává ze stravy jen minimální množství sacharidů (například jen ze zeleniny, případně ovoce, ořechů…), tak si organismus začne složitým biochemickým mechanismem syntetizovat energii z tuků, a to buď z tuků přijatých ve stravě (proto vyšší zastoupení tuků v této dietě) nebo pak z tuku z podkožních zásob. Nicméně, zvýšení množství tuků se v rámci této diety doporučuje vždy, ať už se jedná o redukci hmotnosti, diabetika, sportovce či o zdravého člověka, který si chce s touto formou stravy zaexperimentovat.
LCHF doporučuje konzumaci zeleniny, malého množství ovoce (především méně sladké druhy jako bobulovité ovoce), ořechů, semínek, masa, ryb, mořských plodů, vajec, dokonce i střídmé množství slaniny, dále pak neslazené mléčné výrobky – jogurt, zakysané mléčné výrobky, sýry všech druhů (tvrdé a polotvrdé sýry, mozzarellu, ricottu, Cottage, parmazán, brynzu, lučinu atp.), dále také smetanu a smetanové sýry a mléčné výrobky. V neposlední řadě pak i tuky v podobě za studena lisovaných olejů, ghí, másla, kokosového oleje, avokáda, rostlinných „másel“ (arašídové, kešu, mandlové…), ořechů a semínek a dále doporučuje i přísady jako je kokosové mléko, kokosovou či mandlovou mouku, kakao, vysokoprocentní hořkou čokoládu či xylitol nebo stévii na slazení dezertů.
Za nevhodné potraviny pro tento styl stravování se považují všechny průmyslově zpracované potraviny a pak téměř veškeré zdroje sacharidů – obiloviny a luštěniny (takže všechny mouky, mlýnské výrobky, pečivo, chléb, přílohy, luštěniny, vločky, cereálie, müsli, sušenky, moučníky, těstoviny, kroupy,…), dále pak sladké ovoce (sladké druhy, sušené ovoce…), datle, sladidla typu cukr, sirupy, umělá sladidla (ale někdo si povoluje sladit čerstvým ovocem či medem). Za další nedoporučené potraviny se považuje i mléko, slazené jogurty, tekuté mléčné výrobky, zpracovaná sója atd.
V rámci rubriky „Příběhů z nutriční poradny“ dnes pro Vás nemám připravený konkrétní příběh jednoho člověka, ale takový souhrn kladů a záporů, které vnímám u klientů, kteří se pro nízkosacharidové stravování rozhodli, a se kterými jsem se mohla o LCHF bavit…
Pozitivní přínosy nízkosacharidových stylů stravování:
Jako velký klad LCHF určitě vidím ve vysokém příjmu zeleniny, vlákniny, zdravých tuků z ořechů, kvalitních olejů, avokáda, umírněný příjem bílkovin, zdroj vápníku z mléčných výrobků, nepodporování a nekonzumování zpracovaných potravin, a naopak preferenci farmářských a lokálních produktů. Mnoha lidem velice velice prospěje i vyřazení sladkostí, moučníků, průmyslově zpracovaných potravin, pečiva či lepku obecně. Také příznivci mezi diabetiky díky této stravě zhubli a vylepšili si diabetickou kompenzaci = tzn. vylepšili si dlouhodobé hodnoty krevního cukru v rámci mezích diabetických norem. Pro někoho může být i funkční model jíst 3x denně, což bývá v rámci této diety také podporováno. Lidé si také chválí, že nemají s touto stravou pocity hladu a často ani chutě na sladké.
Na druhou stranu mám pro Vás i pohled na úskalí přísných forem nízkosacharidových diet (s množstvím sacharidů cca do 50g denně):
Uvědomění na závěr:
Toto téma článku jsem zvolila z důvodu, že vidím, jak moc je trend držení nízkosacharidové vysokotukové stravy populární. Jelikož se mi ale v poradně začaly kumulovat i případy lidí, kteří tuto stravu již praktikovali a měli možnost mi tak povyprávět o vlivu na jejich zdraví či tělesnou hmotnost, tak právě proto jsem si vědoma, že LCHF přináší nejen ty klady, o kterých se všude mluví, ale málokdo již zhodnotí LHCF i z toho druhého pohledu – a to z pohledu možných negativ.
Co se týče vlivu na hubnutí, tam je efekt poměrně značný, ale také je pravda, že kdekdo se nedokáže na dlouhou dobu vzdát ovoce, dortíčku, čerstvého chleba, brambor nebo těstovin. U některých lidí byl zaznamenán zpětný nárůst hmotnosti po znovuzařazení obvyklých potravin, bez kterých si lidé nedokázali představit žít dlouhodobě.
Přísnou formu LCHF jsem držela pár týdnů přibližně před dvěma lety, ale po pár týdnech nadšení jsem s LCHF skončila, protože jsem začala pociťovat silnou únavu a zvýšenou iritabilitu (schopnost se naštvat :-D).
Rozhodnutí pro praktikování nebo nepraktikování LCHF je na každém z nás, ale alespoň můžete vidět komplexní pohled na tuto dietu a lépe si tak zhodnotit, zdali chcete LCHF vyzkoušet či nikoliv.
Krásné dny přeje Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti