Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Jarní zelená v našich kuchyních

planting-780736_960_720

Březen 2016:

Měsíc březen mám v mysli zarytý ve spojitosti s prvními náznaky jara a zelenou barvou. Znalí pěstitelé vědí, že pokud na podzim správně zaseli, na jaře již mohou sklízet první várku vitamínů díky plodinám, které přežijí zimu i mrazy. Podívejme se na to, v jaké formě nás zelená barva může začátkem března potěšit:

Petrželka

Petržel, kořenová zelenina, která vydrží přes zimu bez zvláštní péče, nám již v březnu může přinášet první nové listy, které nezapomeňme využít v kuchyni, protože čerstvá petrželka nejen, že dodá jídlům typickou chuť, ale také je ve vyšším množství pro nás prospěšná, protože obsahuje vitamín A a C. Vitamín C se však dokáže vařením znehodnotit, proto je vhodné petrželku přidávat až do hotových pokrmů a polévek. Obsahuje i železo, vápník, draslík a v bylinkářství a čínské medicíně se využívá jako protizánětlivý prostředek, taktéž vyniká svými močopudnými účinky. Co možná ocení ale každý, je rada rozžvýkat několik lístků petržele k neutralizaci chuťových stop po předešlé konzumaci cibule, česneku či alkoholu. 🙂

Pažitka          

Tato bylinka má podobné účinky jako cibule a česnek, o kterých se často a s oblibou tvrdí, že jsou jakýmisi přírodními antibiotiky, protože mají taktéž protizánětlivé účinky. Navíc díky své chuti zlepšuje apetit a podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tudíž podporuje lepší trávení. I pažitka by se měla do jídel přidávat až na konec, neboť vařením ztrácí svou typickou chuť.

Jarní cibulka

Jarní cibulka a cibule obecně jsou jedním ze základních přírodních léčivých prostředků, které vynikají svými širokými spektry účinků. Tak například pomáhají snižovat hladinu cukru a celkového cholesterolu v krvi, používají se při léčbě dýchacích potíží a jarní cibulka má navíc vyšší množství vitamínu C, což je důležitý antioxidant (chrání naše buňky). I jarní cibulku doporučuji nejvíce ke konzumaci za syrova, protože nejen, že si zanechá svojí nezaměnitelnou štiplavou chuť, ale především obsah vitamínů a přitažlivý vzhled, který hraje od bílé barvy až po zelenou a dovede tak esteticky Váš pokrm k dokonalosti.

A jaký si vytvoříme recept ze zmíněných plodin? Jak jsem napsala, je škoda ztratit množství vitamínů tepelnou úpravou, a tak se zaměříme, jak využít bylinky a jarní cibulku za syrova v podobě ovocno-zeleninovo-bylinkového salátu. 🙂

Na 2 porce budeme potřebovat:

  • 1 zelené jablko
  • 2 mrkve
  • 1/2 jarní cibulky
  • 120g bílého jogurtu
  • Nasekanou čerstvou petrželku a pažitku k dochucení, případně sůl

Oloupané mrkve a jablko nastrouháme na keramickém struhadle, přimícháme bílý jogurt, na kolečka nakrájenou jarní cibulku a dochutíme petrželkou, pažitkou a dle volby i solí. Ze základních surovin plných širokým spektrem živin vykouzlíme lehký jarní salátek.

Tento salát to je dočista,
pravá jarní očista.
🙂

 

Pěkné první známky jara přeje Martina Korejčková
nutriční terapeutka
www.martinakorejckova.cz

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.