Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň tel: 721 634 113
No co Vám budu povídat, každý sám ví, že tento uběhlý rok byl všelijaký. Každopádně už teď Vám mohu dát vhled do toho, jaký měl rok „covidový“ dopady na vývoj tělesné hmotnosti nejen u mých klientů, ale i u lidí všeobecně.
Během toho necelého roku jsem byla u lidí obecně svědkem několika zajímavých jevů. Část lidí, kteří do svého lepšího stravování dávali energii již nějakou dobu, tak těmto lidem se často podařilo svoji hmotnost udržovat a některým se i nadále dařilo hubnout, i přes omezené možnosti. U další části lidí bylo patrné zvýšení hmotnosti, protože jim omezení narušilo „zajeté koleje“, například nastal nedostatek pohybu, více času se trávilo doma, bylo více uzobávání a vyvařování, někomu se do toho přimixovaly i starosti, které byly pak více zajídány, a u někoho sehrála roli i nuda, která byla řešena domácím popíjením alkoholu nebo opět zajídána. Jednoduše řečeno, lidé se méně hýbali a více jedli.
Pak jsem ale zaznamenala ještě jeden nepříjemný protipól a to především u mladých slečen, u kterých se na podzim, cca po půl roce trvání omezení pohybu, chození do školy a stýkání se s vrstevníky, začaly objevovat poruchy příjmu potravy (především mentální anorexie). Nazvala bych to u nich jakýmsi vnitřním bojem s těmito nastalými vleklými změnami. S takovými dopady se ale při rozhodování vlády o dalších omezeních a zavírání všech a všeho nepočítá, ale i tyto dopady mohou mít různé negativní dopady. Pojďme nyní ale na jeden z těch méně vídaných, ale pozitivně laděných jevů v tomto proběhlém roce.
V dalším „Příběhu z nutriční poradny“ bych chtěla být inspirativní příběhem paní Hedviky všem, kteří si i nyní přejí zhubnout. Té se i přes všechna omezení, péči o rodinu a trávení času na home officu dařilo hubnout nadbytečná kila tuku, a to díky tomu, že nehledala výmluvy, proč to nejde, ale hledala způsoby, jak by to i v této době mohlo jít…
Někdo říká: „teď nemůžu hubnout, protože nemůžu jít do fitka, pořád jsme zavřeni doma, je potřeba pracovat na home officu, do toho děti doma od rána do večera, musím pečovat o domácnost a vařit pro celou rodinu každý den…“ atp. Tohle ale nebyl případ paní Hedviky, moji opravdu obdivuhodné klientky, která se rozhodla hubnout koncem února loňského roku, těsně před zavedením prvních omezení pohybu. Start se jevil skvěle, ale netrvalo pár dní a bylo vše zavřené. Z chození do práce ustrnula na home officu a rázem měla doma na dlouho i celou rodinu. Někdo by nějaké hubnutí v tuto chvíli vzdal. Pro paní Hedviku to byl naopak motor, protože to vzala jako příležitost ke změně nejen pro sebe, ale i pro celou rodinu. I přes prvotní smutek se rozhodla, že se nebude vézt na vlně stížností, ale že i v této době zkusí vykřesat maximum pro sebe a i svou rodinu. Prvotním krokem pro ni bylo vymyslet, jak zařídit celou rodinu, aby mohli spolu všichni doma fungovat. Její vyprávění, co podnikli a změnili, bylo až fascinující. Tady pár tipů přímo od ní:
Uvědomění na závěr:
Z celého povídání o tom, jak si i v tuto dobu udržovat hmotnost (nebo chtít naopak ještě něco zhubnout), mi vyplívají 3 důležité opěrné pilíře, ze kterých může vycházet každý:
1.) Jak se říká – kdo nechce, hledá výmluvy a kdo chce, hledá způsoby. Klidně si zafňukejme, zanadávejme nebo zavztekejme na tuto dobu a omezení, ale pak si vždy položme otázku: „dobře a co můžu v tuto chvíli udělat pro to, abych se měl/a lépe či měl/a lepší pocit?“ Jak se říká dále: „každá krize přináší své hrozby, ale i příležitosti.“ Hledejme ty příležitosti. Dobře, nepůjdu tedy do fitka, když nemůžu, ale tak se svižně projdu támhle na ten kopec…
2.) Komunikujme s naší bezprostřední rodinou. Ať každý člen rodiny řekne, co potřebuje, co je pro něj důležité, co ho trápí, co by potřeboval dělat jinak či s čím může doma sám pomoct. Zároveň opět hledejme ta řešení a možnosti, jak se mít lépe.
3.) A teď tip ke stravě – pokud cítíte, že jste omezili pohyb a svůj výdej energie, tak prostě k tomu přizpůsobte i příjem z jídla. Zaměřte se více na kvalitu, než na kvantitu. Orientačně plánujte jídla na týden. Zajídat či zapíjet problémy a emoce jídlem a pitím nikdy nepřinese dlouhodobou úlevu. Naopak je možnost, že si tím stavy prohloubíte nebo si tím přidáte další nepříjemné pocity (výčitky svědomí, špatný pocit z přibírání, zdravotní obtíže atp.).
4.) Pro zpestření dní se můžete přihlásit i do mého bezplatného měsíčního online programu „Za 30 dní k lepšímu stravování“, ve kterém obdržíte 15 jednoduchých, avšak stěžejních rad do jídelníčku, které Vám umožní nastartovat snahu o Vaše lepší stravování, zdraví a postavu a to díky pravidelným mailům zdarma po dobu jednoho měsíce. Tak s chutí do toho! 🙂 🙂 🙂
Pěkné únorové dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti