Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: Jak často se vážit?

Jak často převažovat svoji tělesnou hmotnost na osobní váze? Nevěřili byste, kolik lidí má na mysli tuto otázku. Mám mezi svými klienty takové, kteří se neváží vůbec a čekají na přeměření a převážení až ke mně do poradny. A pak mám i ty, kteří jsou druhým protipólem a chodí na osobní váhu několikrát denně. Jaký je můj názor ohledně „vážení se“ a co bych Vám doporučila? Shrnula bych to do třech doporučení:

1. Osobně doporučuji v domácích podmínkách se vážit 1x (maximálně 2x) týdně.

Doporučuji si vybrat vždy stejný den, stejnou dobu a obdobné podmínky. Tedy například každý pátek ráno, „po záchodě“, nalačno a bez oblečení. A proč jen 1-2x týdně? Protože výkyvy hmotnosti jsou naprosto běžné a vážit se několikrát denně/či každý den už považuji tak trochu za patologické. Naopak, pokud se někdo neváží vůbec (protože někteří lidé ani doma váhu nemají), tak v zásadě to vůbec nemusí být špatně, ale byla jsem svědkem některých klientů, kteří právě kvůli tomu, že neměli doma osobní váhu, tak se se svou hmotností dostali do velkých nechtěných čísel. Poté říkali, že pokud by váhu doma měli, pravděpodobně by to nenechali zajít takhle daleko. Takže jednou týdně je to za mě tak akorát – dá se na to pak v pohodě reagovat v dalších krocích ve stravování či pohybu.

2. Doporučuji měřit i své tělesné obvody.

To je takové moje osobní doporučení – vybrat si pár míst na těle a opět čas od času je proměřit. Není potřeba ani každý týden, tady bych řekla, že postačí i 1-2x za měsíc. Měření tělesných obvodů Vám může napovědět o vývoji vaší postavy často více než celkové číslo na váze. Tělesné obvody měřte vždy na stejných místech (můžete sledovat třeba obvod pasu, obvod přes pupík, přes boky, přes stehno a paži atp.) krejčovským metrem. Vždy se pokoušejte i metr stejně utahovat.

3. Čas od času doporučuji proměřit i „celkové tělesné složení“.

Tělesná hmotnost je jen jeden z ukazatelů (leč základních) lidského těla, který nám ovšem moc neřekne o KVALITĚ našeho těla. Každý člověk má totiž krom své tělesné schránky, kostí, pojivových orgánů, cév, tělesných tekutin a dalších zajímavostí také určité množství tuku, svalů a vody (buněčné a mimobuněčné), které by se mělo pohybovat v určitém rozmezí – populační normou odlišenou na základě věku a pohlaví. Jak je logické, že nemůžeme přežít bez svalů a tělesné vody, tak stejně tak se ale nedá žít ani bez tělesného tuku, i když by někdo bez něj žil velmi rád. 🙂 Ale jako je nepříliš žádoucí nadbytek tuku (obezita), tak není dobré jít s tukem pod určitou mez (normu), neboť – a to si mnoho lidí neuvědomí – tuková tkáň je důležitá pro mnoho funkcí v našem těle: tvorbu buněk, hormonů, zachování si menstruačního cyklu, tepelnou izolaci…, a hlavně nám slouží jako zásoba energie v době nouze, protože nikdy nevíme, jestli se do takové nouze dostaneme (nemoc, nemožnost příjmu stravy…) a organismus bude muset čerpat z našich zásob. Pokud není k dispozici zásoba tuku, tělo se začne „užírat“ a brát si živiny a energii ze svalů, kostí a to je samozřejmě špatně. Jak by měla přibližně vypadat naše tělesná skladba dle normy?

U mužů je vhodné mít v těle 10 – 20% tuku, 50 – 65% vody a kolem 40 – 50% svalového podílu (i sval obsahuje vodu, takže když v těle narůstá svalová hmota, může se projevit i nárůst tělesné vody). Jako ženy máme „naděleno“ více tukové tkáně kvůli dobré reprodukční schopnosti a tvorbě hormonů důležitých pro zachování rodu. Číslo by se mělo pohybovat přibližně od 20 – 30%. Roli hraje i rozložení tuku. Pro naše zdraví je lepší, pokud máme od přírody naděleno, že se nám tuk ukládá spíše do stehen a hýždí než do břicha – což je jak u mužů, tak u žen riziko pro utlačování orgánů dutiny břišní a možnou spojitostí s onemocněním cukrovkou II. typu a srdečně-cévními komplikacemi. Tělesnou vodu bychom si mohli udržovat na hodnotách mezi 45 – 60% a svaly orientačně od 30 – 40%. Vyrovnané hodnoty jsou důležité pro efektivní fungování těla, dostatek svalové síly, obratnosti, pohyblivosti, předcházení různým nežádoucím vlivům (onemocnění vznikající na podkladě vyššího množství tuku), šetření kloubů a z mnoha dalších důvodů. Tím neméně důležitým je i vliv na celkový vzhled člověka, jak se to odrazí i na zevnějšku – zkrátka jak to vypadá při pohledu do zrcadla.

Tělesné složení se zjišťuje několika metodami, přičemž jednou z nejefektivnějších a nejrychlejších je měření na speciálních přístrojích pomocí bezbolestného bioimpedančního měření (měření el. odporu jednotlivých složek tuku, svalů… vůči střídavému elektrickému proudu získaného z přístroje). Tuto metodu můžete vyzkoušet i u mě v nutriční poradně v Plzni. Vhodně volenou stravou a pohybovými aktivitami můžeme dosáhnout nečekaných výsledků v tělesném složení.

Na téma „měření celkového tělesného složení“ a pravidelného vážení se, jsem zaměřila i další
„Příběh z nutriční poradny“. Je o mapování vývoje tělesného složení mého letitého klienta Lukáše. Proč se i po letech přijde ke mně do poradny jednou za kvartál „proměřit“, když se mu dávno podařilo zhubnout 20kg a celkovou hmotnost si už i udržet?

Pan Lukáš mě v nutriční poradně navštěvuje už pěkných 7 let. Na počátku se se svou tělesnou hmotností přibližoval k necelým 100kg, ale změnou jídelníčku, zaměřením se na pohyb a vyřazením alkoholu se postupem měsíců dobral k 78kg celkové tělesné hmotnosti. Úctyhodný kousek pana Lukáše, že? Nicméně, já po té řadě let, co provozuji svoji nutriční poradnu, vidím, že kolikrát není tak těžké hubnout, jako zhubnutou hmotnost si dlouhodobě udržovat. V případě pana Lukáše však pozoruji důležitost toho, že se na mě ještě po 7 letech přijde cca 3-4x za rok do nutriční poradny „podívat“, popovídat o jídle, stravování a pohybu a přeměřit svoje tělesné složení a tělesné obvody. Proč? Protože možná tuší, že kdyby stále nedával pozornost do toho, že si svou hmotnost chce už udržovat, tak by nejvíc zklamal sám sebe. Na našich občasných setkáních (které plánujeme 1x za 4 měsíce) si vždy řekneme, co je nového, co kde ochutnal, co pohyb, jak se stravuje atp., přeměříme tělesné složení a panu Lukášovi to vždy vlije do krve impuls vytrvat v jeho životním stylu. Neříkám, že ke mně každý klient musí chodit už navždy, 😊 ale pokud to někomu pomůže ve snaze setrvat, tak proč si nepřijít čas od času se svou nutriční popovídat, převážit se a znovu se trochu namotivovat? 😊

Navíc u pana Lukáše jsme měli možnost vidět ještě jednu situaci před dvěma lety. V období těch 4 měsíců, co jsme se neviděli, se panu Lukášovi „podařilo“ přibrat na 86kg. A dobře, že přišel a viděl svou rostoucí hmotnost a zvyšující se procento tělesného tuku. Díky tomu jsme znovu probrali jídelníček, dali dohromady nějaká doporučení, která by mu zase pomohla nabraná kila shodit a určili body, které na pana Lukáše v jídle platily a fungovaly. A jak se to vyvíjelo dál? Při dalším setkání za další 4 měsíce zhubl zpátky 5kg a v současné době si dlouhodobě udržuje průměrnou hmotnost plus mínus 80kg. Navíc, vždy vidí, co jeho hmotnost tvoří – jaké má aktuální zastoupení tělesného tuku, svalové hmoty, tělesné vody a jaké jsou jeho tělesné obvody. Podle výsledků tohoto měření vždy doladíme aktuální doporučení i ve stravě a pohybu (někdy je potřeba přidat na pohybu, někdy ubrat sladké, někdy přidat na jídle, jindy zase ubrat atp.). Protože kolikrát je nejen hubnutí dlouhý proces, ale i udržování si optimálního tělesného složení bývá neustálé reagování na to, co se zrovna v životě odehrává.

Uvědomění na závěr:

Pokud i vy chcete zjistit Vaše tělesné složení mimo vážení se doma na osobní váze, která vám ukáže „jen jedno číslo“, můžete mě navštívit i vy v mojí nutriční poradně, kde Vás přeměřím a prozradím, zdali je Vaše tělesné složení a celková hmotnost v rámci normy, popřípadě jak dané hodnoty mohou souviset se zdravotními ukazateli, s fyzickým vzhledem a jak se na těchto hodnotách dá zapracovat. Někdy totiž člověk žádného poradce nepotřebuje, zvážit se umí každý sám doma, ale mnoho lidí si chce o jídle alespoň popovídat, aby si rozšířil spektrum možností a obohatil se o pohled někoho, kdo se tomu pár let už věnuje. Navíc, moji klienti by Vám potvrdili, že je podpořím vždy, ať už se jim daří či nedaří svoje tělesné parametry a jídelníček odlaďovat, protože z každého bodu lze postoupit do dalšího. 😊

Jídelníčky na míru ode mě, online jídelníčky a redukční kurzy ZDE

Hezké májové dny přeje
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.