Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Česnek – léčivý zázrak v kuchyni (+ recept na bramborovo-cuketový koláč s česnekem)

IMG_20160712_080115

Česnek – léčivý zázrak v kuchyni
(+ recept na bramborovo-cuketový koláč s česnekem)

Jedni ho milují, druzí „nesnáší“. Já osobně patřím do první skupinky, ovšem moje práce s lidmi mě nutí s jeho širokým využitím brzdit, i když bych ho nejraději dávala do všech jídel, polévek, pomazánek i salátů – takovou oblibu má u mě. 🙂 Naopak je ale i vysoké procento lidí, kteří ho z důvodu špatného trávení či nějakého zdravotního omezení nemohou konzumovat, popřípadě pouze jen v malém množství. Jsou to například lidé s onemocněním žaludku, žlučníku, střev či slinivky břišní, popřípadě osoby, které užívají lék na ředění krve (warfarin). Takže ti, kteří ho tráví a snáší dobře, by ho rozhodně měli volit už jen například kvůli tomu, že nám pomůže od nadměrného solení pokrmu, neboť jeho výrazná chuť dovoluje použít menší množství soli a dalších kořenících přípravků.

Česnek je jedním z prvních rostlinných zdrojů, který se hojně využíval a stále využívá jako nejrozšířenější léčivá plodina v léčitelství na celém světě. Vždyť i římští vojáci si vkládali stroužky česneku mezi prsty na nohou, aby zabránili vzniku kožních infekcí, se kterými se pochopitelně často setkávali, protože se už od pradávna ví, že česnek je známý především pro své antibakteriální účinky – říká se mu tzv. „přírodní antibiotikum“. Za nejcennější látku v česneku považujme „allicin“, jde o sirnou sloučeninu, která dodává česneku charakteristickou výraznou vůni a chuť. Nejúčinnější formou, která zajistí allicinu své účinky, je jíst česnek syrový a podrcený, nastrouhaný nebo nakrájený. Pokud ale česnek vystavujeme ohřevu v mikrovlnné troubě nebo ho smažíme, jeho obsah této sirné sloučeniny rapidně klesá. Ale nyní už se pojďme podívat na jeho možný pozitivní zdravotní přínos, pokud zvolíme vhodnou technologickou úpravu:

  • Česnek pomáhá při nachlazení, kašli, bolesti v krku (svými protizánětlivými, antivirovými a antimikrobiálními účinky) – vyzkoušejte domácí léčivý přípravek: rozmačkejte stroužek česneku, rozmíchejte s čajovou lžičkou medu, trochou citrónové šťávy a zalijte horkou vodou. Celé vypijte a běžte se vypotit. 😉
  • Česnek se používá, jak již bylo zmíněno, i při kožních infekcích, ale i při těch houbových – mykotických (kožní mykózy, plísně).
  • Zkoumá se i vliv na vznik rakoviny, někteří vědci a lékaři tvrdí, že česnek při styku
    s jedovatými látkami v laboratorních podmínkách snižuje (a někdy až zastavuje) vznik nádorů.
  • Jeho velkým účinkem je vliv srdečně-cévní: pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi (zvyšuje „hodný“ cholesterol a snižuje „zlý“ cholesterol); pomáhá zabraňovat tvorbě ateromových plátů ve stěně cév; pomáhá mírným způsobem snižovat krevní tlak a bránit vzniku krevních sraženin.
  • Některým lidem pomáhá při dobré snášenlivosti i při bolesti žaludku.

Pokud byste chtěli využívat účinků česneku a neovlivňovat své okolí jeho syrovou konzumací, můžete vyzkoušet kapsle formou potravinového doplňky s obsahem sušeného česneku.

A protože se česnek hodí v našich kuchyních opravdu k širokému spektru využití, já mám pro Vás tentokrát tip na bramborovo-cuketový koláč dochucený česnekem:

  • 1 menší cuketa
  • 500g syrových moučných brambor (varný typ C)
  • 2 vejce
  • 200g šunky (s obsahem 90% podílu masa a více)
  • 2 lžíce špaldové mouky
  • 5 stroužků česneku
  • majoránka, sůl, pepř

Cuketu, brambory a česnek očistíme, oloupeme a nastrouháme (cuketu nahrubo a česnek s bramborami najemno), přidáme rozšlehané vejce, mouku, pokrájenou šunku a dochutíme sušenou majoránkou, solí a pepřem. Těsto vlijeme do koláčové formy, kterou jsme si vystlali pečícím papírem a jemně potřeli olivovým olejem. Pečeme při 200° dokud nejsou suroviny dostatečně propečené. Tento koláč můžete servírovat jako večeři společně s miskou salátu. Svou chutí je podobný smaženým bramborákům. A co si zapamatujte na závěr??

Jsou připisovány od věků,
léčivé účinky česneku.

Hezký měsíc srpen přeje Martina Korejčková
nutriční terapeutka
www.martinakorejckova.cz

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.