Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Stravování předškolních dětí aneb teorie vs. realita u nás doma

Na mém blogu jsem v lednu roku 2021 zveřejnila článek o tom, co jsem pochytila o stravování mého syna Robinka. To mu byly dva roky. Tento článek si můžete připomenout i nyní na tomto odkazu na mém blogu. Jenže po dalším uběhlém roce mám chuť s Vámi opět posdílet, co je u nás v rámci stravování nového. Jak jsem již kdysi psala, je pro mě otázka stravování dětí zajímavá nejen z pohledu toho, jak se vyvíjí a mění dětské chutě a potřeby ve stravování, ale také v rámci toho, že jako nutriční terapeutka ovlivněná svým povoláním, mám přehled o výživových doporučeních dětí (která uvádím na konci tohoto článku i pro vaši inspiraci). Tato doporučení se ale i po rozhovorech s mnoha maminkami někdy dají jen těžko aplikovat do reálného každodenního stravování dětí. 😀 Tak jaká je situace nyní u nás doma? Realita stravování tříleťáčka vs. nutriční doporučení! Takže…

V první řadě je zásadní zmínit, že jsem pochytila, že pro vhodné stravování dětí je rozhodující nejen klima a samotné stravovací zvyklosti rodiny, ale i povaha dítěte. Ukazuje se, že v klidnějších rodinách probíhá stravování dětí s větším klidem a porozuměním. Také je patrné a nepopiratelné, že malé dítě zkrátka nejvíce přijde do styku s potravinami a jídly, které se v rodině běžně jí. V tomhle měl Robinek startovací pozici takovou, že já o stravování hodně dbám. Vařím zdravě – racionálně, nesmažíme, neomáčkujeme, neburgerujeme atp. Snažíme se nekupovat nesmysly, naopak, potraviny vybírám základní či minimálně průmyslově zpracované, často v bio kvalitě či z farmářských obchodů. Doma nemáme sladké jogurty, polotovary, obvyklé sladkosti, uzeniny, majonézové saláty, tavené sýry, bílé pečivo a jiné zpracované potraviny. V naší lednici se nachází mraky ovoce a zeleniny, dále mléka (bio kravské a mandlové), bílé a řecké jogurty, tvaroh, tvrdé sýry, vysokoprocentní šunka, maso/ryby, vejce, čerstvé sýry, občas uzený losos, 100% džus. V potravinové skříni bychom pak našli obiloviny, rýži, quinou, těstoviny, luštěniny, brambory, ořechy, semínka, sušené ovoce, domácí přesnídávky a džem, sterilovanou zeleninu, oleje nebo tuňáka v konzervě. Také by se tam našly dětské piškoty a mléčná čokoláda. Suma sumárum výchozí pozice v rámci stravování pro Robinka dobrá. Navíc má maminku vyzbrojenou chutí stravovat své dítě kvalitně. 😀

Jenže, jak jsem výše avizovala, hraje tu zásadní rozhodující faktor i samotná povaha, chutě, přání a naladění dítěte. Takže milí přátelé, i já mám za syna velmi konzervativního chlapečka a to i v rámci stravování. Už jsem se o tom zmínila i v loňském článku. Do roka a půl snědl Robinek vše, co jsem mu podsunula. Od roka a půl jeho věku začal být více konzervativní, což se do dnešní doby ještě vystupňovalo. V podstatě se to projevuje tak, že si oblíbil pár potravin a jídel, které by jedl pořád a pořád dokola. Že to znáte? Chápu. 😀 Navíc, abych řekla pravdu, pokud je to rys, který se může dědit, tak tohle má určitě po mně. Když mi něco zachutná, jedla bych to pořád dokola. Navíc se to kombinuje s tím, že nechce zkoušet a ochutnávat nové potraviny a jídla, což jako malé dítě také nemíval. Sebeprojevení se projevilo. 😊

Takže v současné době jeho stravování vypadá přibližně takto:

  • Snídá a nyní i večeří výhradně obilné kaše (všechny možné – pohankovou, jáhlovou, ovesnou, čirokovou…) namíchanou s klasickým mlékem, ovocem a 100% ořechovými „másly“. Jelikož aktuálně nemá rád kousky ovoce v kaši, tak mu ovoce musím nastrouhat nebo namixovat, aby neměl tendence to z kaše preparovat, protože potom to s chutí spapá.
  • Ke svačinkám mívá žitný nebo semínkový chlebík s lučinou nebo 100% oříškovým máslem nebo pomazánkou. Miluje nesolené nepražené oříšky, hlavně kešu a vlašáky. Má rád i piškoty, müsli, někdy s bílým jogurtem/mlékem, někdy samotné. Chutná mu i sušené ovoce. Občas zakusí i suchou sušenku (například domácí ovesné sušenky). Má rád i domácí špaldové palačinky, které jí ale suché, jen tak zarolované, bez ničeho dalšího. Zajímavé je, že má rád i knekebroty (to viděl u mě) – takové ty suché a křupavé věci mu prostě chutnají.
  • Také se mu velmi zúžil jeho výběr ovoce a zeleniny. Má rád banány, jablka, borůvky, okurky, mrkev. Miluje i rybíz, maliny, jahody a ostružiny, ale to jen v létě, když si to může trhat u babiček a dědečků na zahradě rovnou do pusy. Sní i další ovoce či zeleninu, ale to jen když to namixuji do jídel, jinak to nechce. Zeleninu, která je v jídle patrná, tu vybírá.
  • Co se týče obědů, tak nyní má období, že moc nechce maso, případně jen v malém množství. Ale zato miluje těstoviny a bramborové knedlíky. Ano, i dítě nutriční miluje knedlíky. 😀 Velmi má rád i bramborovou kaši či různá zeleninové pyré.
  • No, toho, co ale nyní nejí, je většina. Aktuálně odmítá tvrdé sýry a jiné mléčné výrobky, často maso, vejce, přesnídávky, polévky, kuskus a jiné obiloviny, většinu zeleniny. Šunku jí jen u jednoho svého dědy (jinde ne) a rohlík jen u jedné svojí babičky. 🙂 (Jsou to patrně nějaké jeho rituály).
  • Pije jen vodu a občas čisté mléko. Čaje odmítá a když spolu odšťavníme ovoce do čerstvého fresh džusu, tak si dá 2 loky a končí.
  • Dále jsem vypozorovala, že je stále patrné, že když Robinovi není dobře nebo ho přepadne nějaká viróza, tak pár dní moc nechce jíst nebo jí jen velmi málo. Takže jednoznačně – když není fit, tak se přirozeně spíše postí. Opět, nenutím ho. Zatím se po pár dnech vždycky rozjedl „do jeho normálu“, takže když pár dní moc nejí, tak ho nepřemlouvám.
  • Takže suma sumárum, celkově si Robinek zvyknul a oblíbil pár jídel a potravin, které točí pořád dokola. Ale já tuším, že tohle je jen další období. Proto bych chtěla tímto článkem uklidnit i jiné rodiče, které tohle řeší. Moji klienti také říkají, že v dětství toho mnoho nejedli a dnes už jí téměř vše, nebo je výběr toho, co nekonzumují, poměrně strohý. Za důležité však považuji, aby místo jídla, které dítě nejí, rodiče dětem nepodsouvali nějaké „nesmysly“. Jakože oběd Vám dítě nesní, tak dostane alespoň sušenku. To bych nedoporučila. Doporučila bych to, že pokud dítě nechce jídlo, které jste uvařili, tak si může vybrat něco jiného, co je doma k dispozici, například obložené pečivo, ale nedoporučila bych namísto toho podávat sladkosti nebo nutričně nehodnotné potraviny. Nebo se pokaždé vyvařovat s dalším extra jídlem (pokud byste extra jídlo vařili s radostí, pak je to v pořádku, ale pokud byste druhé jídlo šli vařit otráveně, pak je lepší do toho raději nejít).
  • Nakonec, když už Robinek jí, tak jí s chutí a do sytosti a sní toho tolik, dokud může. Pak si jen řekne: „už nechci papat“. Dál ho nenutím, ani dojídat, ani nemám podmínky, kolik toho musí sníst. Stejně tak NEříkám: „tohle dojíš nebo tohle musíš dopapat.“ Však mám v poradně spoustu klientů, kteří mají právě z těchto vět z dětství trápení, averzi nebo špatné zkušenosti s jídlem ještě dodnes. Mám klienty, kteří se přejídají i v dospělosti z důvodu, že v dětství slýchávali: „jídlo se nevyhazuje“„nandané jídlo se musí dojíst“ apod. Všechny tyto věty se do nás propisují a my podle nich jedeme jako autopiloti ještě v současnosti. No schválně, na kolik takových „hlášek“ přijdete, že se podle nich opravdu řídíte, aniž byste si to uvědomovali a zároveň Vám škodí??

Na závěr bych Vám chtěla předat výše zmíněná orientační nutriční doporučení pro stravování dětí předškolního věku (3-6 let)

Pokud se některým z Vás rodičů zadaří, můžete vyzkoušet připravovat stravu dle následujícího jednoduchého schématu, ze kterého lze utvořit komplexní a chutný denní jídelníček:

  • Pitný režim: 1,2-1,8l ideálně neslazených nápojů +
  • 3-5 porcí obilovin denně (1 porce = kus pečiva/plátek chleba/100-120g vařené přílohy/40g vloček/40g obiloviny na kaši)
  • 2-3 porce mléčných výrobků (1 porce = 150ml mléka/100ml jogurtu/30g sýru/80g tvarohu)
  • 1-2 porce bílkovinných potravin (1 porce = 50-70g masa nebo ryby zasyrova/1 vejce/50g vařených luštěnin)
  • 2-3 porce volných tuků (1 porce = 5-10g oleje/másla/100% ořechových másel/nesolených oříšků)
  • 3 porce zeleniny (1 porce = 75g zeleniny)
  • 2 porce ovoce (1 porce = 75g ovoce)

Hezké dny a radost z rodinného stravování přeje
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.