Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň tel: 721 634 113
Udržovat si celý život přiměřenou tělesnou hmotnost u těch z nás, kteří nemůžeme sníst cokoliv na to, abychom netloustli, obvykle vyžaduje směrování pozornosti do toho co, kdy, kolik a jak jíme. To vše pak v kombinaci i s dalšími vědomými kroky v oblasti pohybu, odpočinku, spánku, práce se stresory, emocemi atp.
Sama bych o tom mohla dlouze vyprávět. Nejsem typ člověka, který by nepřibíral a mohl jíst cokoliv, to vůbec ne. Na to, abych si udržovala přiměřenou hmotnost a optimální tělesné složení – tukovou tělesnou hmotu a aktivní tělesnou hmotu v normě, tedy aby jí nebylo ani málo (podváha) a ani moc (obezita), a zároveň bylo moje tělo optimálně živené, tak to vyžaduje hledání rovnováhy v tom, kolik a co jíst, do jaké míry sportovat a do jaké naopak odpočívat, jak moc se v jídle hlídat a do jaké míry pustit otěže…možná to sami znáte – může to být běh na dlouhou trať. Jedno je ale jasné, kam nebudu směrovat pozornost, tam to bude „pole neorané“, na druhou stranu příliš pozornosti, lpění a lámání přes koleno také není ta správná cesta. Jde o to, abychom našli kýžený balanc…
Osobně jsem si zažila období, kdy jsem na sebe byla v otázce životního stylu dost přísná, měla vůli a byla velmi disciplinovaná (tzn. šla jsem si zaběhat, i když jsem byla velmi unavená, byla striktní v jídle, i když jsem dlouho na něco měla chuť, dokázala jsem si v jídle neustále odpírat atd.). Ale život mě naučil. Vlastně jsou mi dávány vlastní zkušenosti právě v oblasti stravování, zdraví a životního stylu, abych o to lépe mohla skrz své zkušenosti lidi směrovat i v mé profesi. Takže i zažití zkušenosti v oblasti pevné vůle a nehřešení vzalo za své. Jednoduše tak, že tam, kde jsem si dlouho v jídle odpírala, tam to potom bouchlo a já snědla to, co jsem si odpírala, velmi zkratkovitě, rychle a s výčitkami. Nebo když jsem chodila pravidelně běhat i přes velkou únavu, tam se to posléze vyvážilo tak, že jsem třeba byla týden nemocná a „nuceně“ odpočívala, aby se to svezlo do potřebné rovnováhy. A těch zkušeností bylo i v mnoha jiných oblastech tolik, že teď už chápu, že tam, kde se to přehání, tam to bude – chce nechce – dorovnáno. 🙂
Od té doby „hřeším“ vědomě, ale ani slovo „hřeším“ není správně použité. Slovo „hřešení v jídle“ používám spíš proto, že je mezi lidmi používáno a každý si pod tím něco představí. Lépe bych to vyjádřila slovním spojením „vědomě si dopřeji“, protože už to neberu jako hřích, ale láskyplné gesto sama k sobě, když sladké obvykle nejím, ale pokud přijde ten správný okamžik, tak si ho ráda dopřeji. Ale není to pod nátlakem okolí „dej si“, nebo že se něco slaví a dát si dort je „normální“ nebo „slušnost“…, ale ve chvíli, kdy sama chci a sama si potřebuji sladké dopřát.
V dalším „Příběhu z nutriční poradny“ bych chtěla proto poukázat na příběh paní Andrey, která také hledala rovnováhu v tom, kdy si v jídle vědomě dopřát a kdy naopak ne, protože pochopila, že její chutě na sladké jsou otázkou buďto dosud žitých zvyků, aktuálních emocí, které potřebovala zajíst, nebo například příčinou toho, že ten den jedla nevyváženě a její tělo pak potřebovalo chybějící energii nebo živiny velmi rychle dodat…
…Paní Andrea je jednou z žen, která ve svých 46 letech došla k tomu, že se celý dospělý život snaží zhubnout, ale nikdy ne dlouhodobě úspěšně. Obvykle vždy nasadila nějakou dietu, zhubla, ale po pár měsících se jí hmotnost zase vrátila. A až po desetiletích štíhlejších a plnějších etap došla k uvědomění, že pokud nepřekope její zaryté stravovací návyky, názory a vzorce o stravování, nezačne řešit jiné životní problémy, které pak zajídá jídlem, tak si nikdy zhubnutou hmotnost neudrží.
Ono totiž často nestačí změnit jídelníček a začít cvičit na to, abychom dále hubli nebo si zhubnutá kila již udrželi. Ta zásadní změna musí nastat v našem podvědomí. Proto se říká, že hubnutí začíná v hlavě. Ne, že v hlavě si to nastavíme, že chceme zhubnout nebo něco změnit, ale že přijdeme na souvislosti, které nás vedou k tomu, že ve stresu jíme zrovna tohle, že s partnerem jíme takto, že v emocích saháme po tomhle atd. atd.
Paní Andree po hubnoucích eskapádách došlo, že vždy změní svoje stravovací návyky jen krátkodobě a po zhubnutí se ale pokaždé vrátí ke svému zajetému celoživotnímu schématu stravování, které jí postupně dovede k nabrání zhubnutých kil nazpátek. A tohle je ten zásadní moment. Změnit to, co dělá v jídle celý život a nefunguje jí to. Tady je tedy přehled, jaké zásadní změny musela paní Andrea udělat, aby se jí dařilo zhubnutá kila již udržovat:
Uvědomění na závěr:
Celý příběh zní velmi idylicky, ale od paní Andrey vím, že zásadní pro ni bylo pochopit, že nemůže chtít zhubnout celou dávku kilogramů hned teď a tady a navěky. Přestala se soustředit na velké změny a začala dělat jednu po druhé. Ne ze dne na den a všechny, ale vždy, když měla pocit, že jednu změnu svých návyků zvládla, implementovala do života další. A když měla pocit, že už je pro ní tento krok automatický, tak se vrhla na další krok svých změn. Někdo totiž nezvládne uskutečnit všechny změny naráz a ještě u toho vydržet. Naše stravovací návyky jsou obvykle zažité letité vzorce chování ve stravování a jejich změna potřebuje svoji pozornost a trpělivost. Proto – pokud se necítíte na to, že chcete hned měnit svůj jídelníček či životní styl od podlahy, vyzkoušejte zatím můj bezplatný online program
„Za 30 dní k lepšímu stravování“, kde najdete 15 malých postupných opakujících se kroků, které Vám pomohou jídelníček zas o trochu zlepšit.
Pěkné dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti