Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň tel: 721 634 113
Jestli je nějaká oblast ve stravování, o které se moc nemluví, ale je za mě tak velkolepě důležitá, tak je to, co říkáme o jídle, stravování a o své postavě před našimi dětmi. Protože nedokážete si možná ani představit, co slýchám za hlášky, vzorce a názory o stravování, jídle a postavě od mých klientů. A jsou to často vzorce a názory, které si nabrali už jako děti a jdou s nimi celým svým životem. A co víc, především se podle toho člověk pak řídí, ať si to uvědomuje či nikoliv.
Ale pozor, nemyslím jen děti starší, které již chápou souvislosti, ale mám na mysli děti každé věkové kategorie. Mluvím i o těch nejmenších, kdy si myslíme, že tomu ještě nerozumí. Naopak, děti jsou minimálně do šesti let jako houby, co vidí a slyší, to si ukládají na svůj „hardware“ a z těchto uložených informací čerpají celý život. Takže jednoduše řečeno, pokud tuhle oblast vzorců a názorů nezkoumáte a případně neměníte, pravděpodobně děláte ve stravování přesně to, co jste si nasosali během svého života, především v dětství. A teď je jen otázka, zdali Vám tyto různé hlášky prospívají nebo škodí…
Co konkrétně mám na mysli? Je pravda, že vyloženě celkový styl stravování si člověk dokáže vědomě uzpůsobit. Například to, že si někdo oblíbí v dospělosti asijskou kuchyni a pak jí vaří i doma, i když v dětství asijskou kuchyni ani neochutnal, tak to je vědomé přetváření stravovacích zvyků. Nebo já, když jsem v 17 letech přecházela na jiný, zdravější a funkčnější styl stravy, než který jsem pochytila v dětství, kdy se vařila spíš taková ta česká klasika, tak jsem opět vědomě měnila svůj styl stravování.
Ale ty ostatní zvyky a názory, při kterých člověk jede na „autopilota“, tak to jsou ty bezděčné situace, které člověka ovlivňují a pak se podle nich řídí, ale v zásadě si je neuvědomuje. Opět příklad: někdo snídá v neděli palačinky, protože jako dítě měl každou neděli palačinky. Někdo po ránu pije kávu, protože po ránu pila kávu i maminka a ten člověk si to vzal jako program – „po ránu se pije káva“. A takových situací bychom našli milion. Pak jsou tu k těm vyloženým situacím i názory a hlášky o stravování, které jsme v dětství slýchávali. Problém ale může nastat v tom, co my si z té dané hlášky odneseme za vzorec, podle kterého se pak řídíme celý život.
Ano, je pravda, že někdy možná ve tvrzeních, co se člověk naučí, trochu přeháním, ale věřte, že někdy jsem naopak překvapená já, když ve své poradně od klientů slýchám věty nebo používají chování, které jim v součtu více možných faktorů přivede problém jako je obezita, anorexie, nízké sebevědomí, nenávist ke svému tělu, špatný vztah k jídlu apod.
Jídlo je přeci palivo, radost, energie, společenský akt a vhodné a zdravěji laděné jídlo by pro nás mělo být určitou prioritou. Chtěla bych poprosit především rodiče a prarodiče dětí, aby si v souvislosti s jídlem, ale i vyjadřováním se k postavě (své či svých dětí) dávali dobrý pozor na to, co říkáte, ale i na to, jak se chováte. Děti totiž neukládají do své hlavy jen to, co slyší, ale i to, co vidí a to, co naciťují.
Jinak moc doporučuji si probrat to, co vy sami máte v hlavě za vzorce a hlášky o jídle a své postavě. Klidně si to sepisujte a pak jen popřemýšlejte, zdali jsou to věci, které Vám prospívají nebo naopak škodí. Ty prospěšné bych si nechala a ty, co bych uznala za nepříznivé, tak ty bych se pokusila postupně opouštět, měnit a nahrazovat právě těmi prospěšnými.
Hezké dny a vědomý přístup ke stravování přeje
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí