Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Zkusme se bránit nachlazení jednoduchými radami

apple-496977_640

Listopad 2015:

No, je to nedávno, co jsem psala o jarní detoxikaci těla pomocí bylinek a potravin a již tady máme podzim v plném proudu. S ním přichází krom krásně barevného a šustícího listí, také časté deště, lezavá zima, změna času a v neposlední řadě i příval častějších nachlazení a všemožných viróz.

A tak jsem pro Vás dala dohromady několik opatření, které dělám já (většinu z nich nejen na podzim 😉 ), díky kterým můžete pomoct vašemu imunitnímu systému se lépe ubránit bacilům.

1.)    Vsaďte na pohyb

To bych nebyla já, abych se Vám alespoň sem tam v nějakém článku nesnažila vštípit, že pohybová aktivita je alfou omegou toho, jak zůstat fit. Pan učitel, který mě kdysi učil na základní škole, aktivní sportovec a moudrý člověk, řekl hezkou větu o pohybu, která mluví za vše o tom, co nám může záměrná fyzická aktivita přinést: „Pohyb možná neprodlužuje život, ale dělá ho kvalitnější.“ A o kvalitu života jde především, ne? Nezůstat líným a jít si i v nepříznivém počasí zasportovat je důležitý aspekt v předcházení nachlazení, protože tělní buňky se prokrví, srdce zocelí, pot vypudí krom soli i toxiny, mozek se okysličí a také se vyplaví endorfiny – hormony dobré nálady. Je totiž prokázáno, že lidé, kteří jsou „v pohodě“ lépe odolávají nemocem.

2.)    Odpočívejte nejen fyzicky, ale především psychicky

Pojďme se alespoň jeden den v týdnu pořád za něčím nehonit, něco stíhat a udělejme si čas na odpočinek, na rodinu a přátele, výlety a hlavně na sebe. I když to zní zvláštně, člověk by měl být rozhodně do jisté míry i sobecká bytost, protože lidé, kteří se neodbývají a myslí i na sebe, jsou poté pro ostatní lidi mnohem užitečnější v tom směru, že jsou spokojení a mohou svou spokojenost nevědomky přenášet i na druhé.

3.)    Sauna? No jistě!

Saunování je nejen perfektní forma relaxace (což souvisí s bodem 2) J, ale hlavně pokud nepatříte do skupinky lidí, kterým se saunování nedoporučuje (jedinci s vysokým krevním tlakem, s problémy krevního oběhu či s nemocnými játry a ledvinami), tak si saunu můžete dopřát nejlépe 1x týdně. Dobré je dodržovat pobyt v sauně po dobu
3 x 10 – 15 minut, ale mezi jednotlivými saunovacími etapami respektovat opatření v podobě zchlazení těla studenou vodou a následný odpočinek, který by měl trvat dvojnásobný čas – oproti času stráveného v sauně. Lékaři doporučují saunování jako prevenci proti nachlazení a dalším infekcím horních cest dýchacích. Při saunování se zvýší tělesná teplota asi o 1°C, zrychlí se látková výměna a aktivují se imunitní funkce, jako když máte zvýšenou teplotu například při viróze. Pozor však na saunování v době, kdy již s nějakou formou nachlazení bojujete – v tomto případě se saunování výlučně nedoporučuje!

4.)    Zvlhčování nosní sliznice vodou s rozpuštěnou mořskou solí (mořskou vodou)

Pokud je nosní sliznice neustále zvlhčována, viry mají znesnadněnou práci se na ní uchytit a způsobit zánět horních cest dýchacích (rýmu).

5.)    Tipy do kuchyně

Já osobně velmi doporučuji na podzimní a zimní období následující potraviny a pokrmy, které podpoří naši snahu ubránit se virovým onemocněním dýchacích cest:

  • Každé ráno po domácku vyrobený čaj ze strouhaného zázvoru, skořice, hřebíčku, medu a citrónové šťávy
  • Bylinné čaje (dle doporučení odbornic v bylinných lékárnách)
  • Kysané zelí (vitamínová bomba – hlavně vitamín C)
  • Čerstvé sezónní ovoce a zelenina
  • Polévky (masové vývary, česneková polévka, husté polévky z rozmixované zeleniny)
  • Neslazené zakysané mléčné výrobky (jogurty, kefíry, zákysy, acidofilní mléka, podmáslí…)

A co když Vás nachlazení stejně přepadne? Nejúčinnější metodou je opět a zase jen odpočinek, sypané bylinkové čaje na nachlazení, dostatek pitného režimu, vitamínů a vypotit se. Tomuhle se žádný prášek z lékárny nevyrovná. 🙂 Krásný předvánoční dny a dávejte na sebe pozor… 🙂

Martina Korejčková

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.