Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň tel: 721 634 113
Čerstvé ovoce
Ovoce bych v čerstvé formě doporučila ke každodenní konzumaci a není-li důvod, který by konzumaci ovoce vylučoval, doporučuji ovoce 2-3x denně v celkovém množství 200-300g v čerstvém stavu. Ovoce volte dle chuti, snášenlivosti, sezónnosti a druhy střídejte. Pokud se budeme bavit o množství sacharidů, tak sladší druhy (banán, kaki, hroznové víno, blumy…) obsahují na 100g přibližně 15-20g cukrů, o něco méně cukru obsahují třešně, švestky, meruňky či hrušky, mezi 11-14g cukrů, a pod 11g cukru na 100g je obsaženo v jablkách, pomerančích, mandarinkách, nektarinkách, broskvích, ananasu či bobulovitém ovoci. Jen pro připomenutí – orientační doporučená denní dávka těchto „rychlých“ sacharidů (cukrů) by se měla pohybovat v rozmezí od 35 – 60g u žen a 40 – 85g u mužů (přesná hodnota je individuální).
Mražené ovoce
Pokud ovoce zamrazujete, vhodné je zvýšit teplotu v mrazáku aktuálně a krátkodobě (na několik málo hodin) cca na -18°C (máte-li možnost teplotu korigovat) a po pár hodinách opět teplotu stabilizovat. Tím zanecháte ovoci tvar a zamezíte tomu, že se Vám z ovoce stanou zmrzlé koule plné ledu. Pokud ovoce před uložením do mrazícího zařízení neproslazujete, obsah cukrů je stálý a stejný jako u ovoce čerstvého.
Lyofilizované ovoce
Neboli ovoce sušené mrazem za nízkého tlaku. Tato technologie zaručuje, že voda v ovoci se změní v páru, která nezmrzne. Tímto postupem si ovoce udrží až 90% z původní charakteristiky čerstvého ovoce – tvar, barvu, vůni, chuť, živiny i vlákninu. Avšak jedno upozornění – tím, že ovoce ztratí svou vodu, snižuje se i hmotnost jednoho plodu, do celkové hmotnosti 100g se vejde více kusů lyofilizovaného ovoce než ovoce čerstvého (od stejného druhu ovoce). Proto se rapidně zvyšuje obsah cukrů na 100g tohoto ovoce v rozmezí od 30-80g (v průměru okolo 50g dle druhu ovoce). Nejméně obsahují bobulovité druhy, naopak v množství cukru kraluje opět banán – se svými 80g cukrů na 100g.
Sušené ovoce
I 100g sušeného ovoce je poměrně bohatým zdrojem cukrů, v množství cukrů se pohybuje v hodnotách 30-70g na 100g, kdy jedním z nejbohatším stoupenců jsou sušené datle se svými 67g cukrů/100g.
Kandované ovoce
Z hlediska obsahu cukru je na tom obdobně (jako sušené ovoce) ovoce kandované, které ho ale ještě lehce přesahuje, neboť kandované ovoce je ovoce napuštěné řepným cukrem, kdy si jednotlivé kusy poleží několik dní v cukerném roztoku. 100g kandovaného ovoce obsahuje v průměru 80% cukru, tedy okolo 80g.
Kompoty
Pokud bychom z ovocného kompotu vyjedli jen „pevný podíl“, tedy ovoce bez šťávy, s obsahem cukru se pohybujeme okolo 20g na 100g kompotovaného ovoce. Tady však připojím informaci, že kompotované ovoce povětšinou ztrácí svou barvu, chuť, ale i spektrum živin – oproti původnímu syrovému stavu.
Přesnídávky
Přesnídávku beze sporu všichni určitě známe, a tak ji nebudu více představovat, avšak z důvodu, že přesnídávky bývají často doslazované sacharózou (nebo glukózo-fruktózovým sirupem) obsahují na 100g výrobku kolem 20g cukrů. Upozorním však, že jedna sklenička klasické přesnídávky obsahuje kolem 190g hotového výrobku, proto počítejme množství cukru na jednu porci téměř dvojnásobné.
Džemy a marmelády
Džem se vyznačuje tím, že pro své označení musí obsahovat alespoň 35% ovoce (v těch více kvalitních hledejte až 45%), oproti tomu marmeláda musí být tvořena z 20% svého obsahu citrusovými plody, jinak nemůže dle legislativy nést název marmeláda. Z hlediska obsahu cukru se tolik neliší, v průměru oba výrobky obsahují kolem 60% cukru, tedy přibližně 60g cukru na 100g produktu.
Porovnání různých ovocných forem by Vám mělo vnést větší přehled a možnost snadnějšího rozhodnutí při výběru ovocné podoby a krom toho i v otázce množství podaného na porci (čím sladší podoba ovoce, tím více bychom s ní měli gramážově „šetřit“).
Hezké dny Vám přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí