Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: „O příjemném hubnutí na etapy“

Ten, kdo se už někdy v životě snažil hubnout, tak ví, že existuje mnoho různých diet, forem, metod a strategií, které lze v hubnutí praktikovat. Někdo vyřadí sladké, někdo alkohol, někdo ozdraví svůj jídelníček, někdo začne jíst pravidelně, odlehčeněji vařit atp. a hubnutí se nastartuje. Ten, kdo chce hubnout ještě víc, pak k tomu většinou dále upraví navíc i poměr příjmu a výdeje energie a poměr živin (bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny…). Někdo více sníží tuky, někdo více sníží sacharidy, někdo naopak musí na jídle přidat, aby hubnul, neboť dosud jedl málo a tělo si místo hubnutí zásobičkuje energii do podkožního tuku.

Pokud se ke mně do poradny dostaví klient s přáním zhubnout, na mně je, po důkladném rozhovoru a proměření tělesného složení, určit, jaká metoda hubnutí by mu mohla nejvíce vyhovovat a fungovat. Na to mám jednu velmi mocnou pomůcku – a to moje zkušenosti s hubnutím již u stovek klientů.

Mnoho mých dosavadních klientů by také potvrdilo, že během procesu hubnutí vystřídáme několik různých strategií, abychom průběžně odlaďovali aktuální potřeby při hubnutí (někdy se hubnutí zastaví, tak je potřeba něco ve stravě a životním stylu pozměnit, někdo hubne moc rychle, někdo potřebuje změnu v rozložení jídel, někdo potřebuje pozměnit poměr hlavních živin – bílkovin, tuků, sacharidů; někdy je potřeba jídelníček zmenšit, někdy zvětšit…). Cílem těchto změn je, aby hubnutí člověka stále bavilo, mělo výsledky a organismus dostal potřebné živiny a energii.

Jednou z mnoha zmiňovaných strategií v hubnutí je i metoda „cyklické diety“. Označení není ani tak důležité, zajímavý je princip této metody. Je to metoda pro lidi s trpělivostí, protože hubnutí je pozvolnější než u striktních redukčních diet, ale za mě osobně je to jedna z nejpříjemnějších forem hubnutí!

Obecně vzato, na to, aby člověk hubnul, měl by dát organismu živiny i potřebnou energii, aby tělo nestrádalo, ale zároveň je třeba být v kalorickém deficitu na to, aby organismus hubnul. Jak platí: příjem z jídla musí být menší než výdej energie organismem (do vydané energie se započítává nejen fyzický, mentální a pohybový výdej, ale i výdej energie těla na svůj vlastní provoz, tzv. „bazální metabolismus“ neboli energie vydaná v klidu na všechny pochody v těle). To je obvyklá forma redukční diety. Pokud ale člověk hubne dlouho, několik měsíců s tím, že je v dlouhodobém kalorickém deficitu, tak se někdy stane, že se tělo „zpomalí“ a i hubnutí se zpomalí nebo zastaví. Tělo přirozeně nechce být dlouho v kalorickém deficitu, a tak si brzdí vydávání své energetické rezervy, což jsou právě zásoby tuku na našem těle.

Proto je moc fajn strategie „cyklické diety“, která zamezuje tomu, aby se tělo při hubnutí „zaseklo“ a chtělo si i nadále pouštět ze svých nadbytečných zásob tělesného tuku. O co v této hubnoucí strategii „cyklické diety“ jde? Především se střídají 2 fáze:

  • jedna fáze je etapa kalorického deficitu (příjem energie je menší než výdej energie)
  • a druhá fáze je stagnace/fixace jídelníčku (příjem energie z jídla se rovná výdeji energii).

V první fázi tedy organismus dostává méně energie, což by za ideálních podmínek mělo vyvolat redukci hmotnosti, nejvhodněji z tukové tkáně. Ve druhé fázi se přijatá energie z jídla zvýší, tělo se „dosytí“, kalorický deficit se zastaví a tělo tak má prostor nabrat potřebné živiny (ne však kilogramy na tělesné hmotnosti).

V druhé fázi tělo není v záměrném kalorickém deficitu. Tyto fáze se pravidelně střídají, například po 14 dnech, po měsíci nebo jak je individuálně žádoucí. V člověku neznalém by to mohlo vyvolat dojem, že hubnutí bude na moc dlouhou dobu. To ale tak obvykle není. Ze začátku se možná hubne menší počet kilogramů tuku, ale v průběhu měsíců lidé, kteří vyzkoušeli „cyklickou dietu“, hubli trvale, bez výkyvů a stáním na určité hmotnosti dlouhou dobu.

Na téma „cyklické diety“ je zaměřen další „Příběh z nutriční poradny“, který popisuje cyklické stravování paní Sabiny. Ta zhubla za půl roku dohromady 14kg nadbytečného tělesného tuku…

…Pětatřicetiletá paní Sabina navštívila mojí nutriční poradnu se zcela pro mě obvyklým přáním: zhubnout. Konkrétně 16kg nadbytečného tělesného tuku. Protože si paní Sabina libovala ve všech plánech, tabulkách a řádech, tak si vyloženě ode mě přála jídelníček sestavený jí na míru. Tento jídelníček jsem jí nastavila na „redukční“ formu, tzn. na formu kalorického deficitu (u ní 6500kJ/1555kcal). S touto formou jídelníčku zhubla paní Sabina prvních 8kg za 3 měsíce.

Protože se ale paní Sabina cítila unavená, bylo patrné, že dlouhodobý kalorický deficit sice svědčí úbytku kil, ale nesvědčí jejímu stavu organismu. Proto jsem jí navrhla, zdali nechce přejít na metodu „cyklické diety“. Paní Sabina souhlasila. Domluvily jsme se na dvou týdenním intervalu střídání fází. Dva týdny tedy měla paní Sabina jídelníček nastavený na zmíněných „redukčních“ 6500kJ/1555kcal a další dva týdny na „udržovacích“ 8500kJ/2030kcal. Pozor, důležité upozornění! Udržovací fáze není „obžírací“ fáze, kdy člověk začne jíst cokoliv a kdykoliv! To absolutně ne, udržovací fáze si i nadále zachovává kvalitní a zdravě laděnou formu, jen se zvětší porce nebo lehce pozmění poměr základních živin (bílkovin, tuků, sacharidů). Druhá fáze obvykle zastaví hubnutí a tělesná hmotnost se na krátkou dobu ustálí. Ve druhé fázi jsou nadále nezbytné i další aspekty životního stylu – pohybová aktivita, odpočinek, dbaní na kvalitu a délku spánku atp. Pak následuje opět první fáze, kdy se hubnutí zase rozjede. Takto se fáze střídají po tak dlouhou dobu, jak je jen potřeba. Případně se opět průběžně odlaďují detaily a aktuálně nastalé situace.

Po nastolení „cyklické diety“ paní Sabině odezněla únava, lehce ji přibyla svalová hmota a v průměru hubla 2kg měsíčně. Dohromady byla po půl roce lehčí o 14kg tuku.

Uvědomění na závěr:

V souvislosti s tímto tématem mě napadá myšlenka, že hubnout a zhubnout se dá mnoha způsoby a strategiemi i desítky nadbytečných kil. Vždyť je toho plný internet a sociální sítě. Nicméně, já ovšem ve své poradně u klientů vidím jeden důležitý aspekt u těch, kteří hubnou. Někdy se lidem hubnutí zastaví a sami dál neví, co s tím. Někdy se člověk potřebuje vypovídat, popovídat si, probrat to, co vše při hubnutí zažívá a překonává. Někdy člověk potřebuje znovu nakopnout nebo něco pozměnit, aby mu hubnutí zase fungovalo. Ano, zhubnout dokáže téměř každý, nicméně opravdovou výhodu a sílu nutričního poradce spatřuji právě v tom, že pomůže lidem se zorientovat v oblasti výživy, jídla a stravování; a pokud se mu například hubnutí zastaví, tak že dokáže nabídnout další způsoby, jak hubnutí opět podpořit. Měl by také dokázat komplexně zhodnotit, na co vše je dobré se na cestě k cíli zaměřit a na co naopak zapomenout.

Cyklická dieta je právě jedna z těch příjemných a vhodných metod, které hubnoucí osoby „tolik nebolí“ a zároveň může být dlouhodobým a funkčním řešení nadváhy a obezity. Pokud byste chtěli cyklickou dietu vyzkoušet pod odborným dohledem, ráda nasměruji i Vás!

Jídelníčky na míru, online jídelníčky a redukční kurzy ZDE

Pěkné dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.