Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Nejčastější mýty ve stravování při hubnutí

Poslední měsíc v roce jsem si pro Vás připravila podle mě bezvadné téma. Nejčastější mýty ve stravování aneb ještě i dnes přijdou klienti s tím, že někde slyšeli, že… – tři tečky. Jsou to letité informace zažité mezi lidmi, nicméně nejsou zcela pravdivé. Jsou to vlastně takové hitovky, které mě neomrzí uvádět na pravou míru. Respektive objasnit daný mýtus a vnést do toho klidně více úhlů pohledu, aby lidé věděli souvislosti a udělali si vlastní názor.

Takže rovnou k věci. Přináším Vám ty nejčastější mýty ve stravování, které souvisí s tématem hubnutí

Mýtus č. 1: „Když chceš zhubnout, tak nejez.“

Toto je jeden z největších mýtů. Skutečností je, že vynechání jídel může vést k hladovění a zpomalení metabolismu, což nakonec může spíš uškodit. Organismus může být unavený, nevýkonný a místo hubnutí si tělo může dělat zásoby tuku i z toho, co dostane. 

Klíčem není nejíst, ale jíst optimálně a nutričně vyváženě. To je to, s čím lidem pomáhám. Kdy jim v individuálním jídelníčku doporučím složení jídel, velikosti porcí, vhodné potraviny atp. přímo každému na míru.

Mýtus č. 2: „Snížení tuku ve stravě vede ke snížení tuku v těle.“

Tady bych k tomu nedávala přímou úměru. Například nízkosacharidové diety také mohou vést k úbytku tělesného tuku, ale tukem ve stravě obvykle nešetří. V těchto typech diet je tuk ve stravě naopak zastoupen velmi značně. Záleží tedy na celkovém kontextu jídelníčku a také na individuálních dispozicích každého člověka. Někdo si může dovolit i při hubnutí výraznější zastoupení tuků ve stravě, zato někdo musí s tuky více šetřit.

Mýtus č. 3: „Snídat se musí.“

Zatímco pro některé lidi snídaně funguje dobře, není to pravidlo pro každého. Někteří lidé mají po ránu pomalý rozjezd včetně pomalého startu trávení. Těmto lidem více vyhovuje první jídlo například až v průběhu dopoledne, dalo by se říct v době dopolední svačiny. Takže snídaně není povinnost, ale možnost.

Mýtus č. 4: „Produkty označené jako „light“, „fit“, „slim“, „cereální“, „fitness“ apod. jsou zdravé a vhodné při hubnutí.“

Tak tady vás chci ubezpečit, že tyto názvy jsou pouhý marketing a nic neznamenají. Především otočte obal potraviny na zadní stranu a přečtěte si složení, případně informace o nutričních hodnotách. To by měl být klíčový parametr výběru, nikoliv nějaké jedno slovo na přední straně produktu.

Mýtus č. 5: „Po přílohách a pečivu se tloustne.“

Sacharidy z příloh (rýže, těstovin, brambor, batátů, quinoy, pohanky, bulguru, kuskusu…) a kvalitního pečiva (například ze semínkového, žitného, kvasového chleba) jsou důležitým zdrojem energie pro tělo. Tady je zásadní MNOŽSTÍ, KVALITA příloh a pečiva a ROZVRŽENÍ BĚHEM DNE.

Je důležité se zaměřit na kvalitní sacharidy z celých zrn, obilovin, luštěnin, ovoce, zeleniny apod., namísto produktů z čistě pšeničné mouky, běžného pečiva a obrovských porcí příloh. Individuálně tedy odladit optimální porci, protože je pravda, že pokud se budeme přílohami a pečivem přejídat, přibrat můžeme.

Mýtus č. 6: „Při hubnutí je vhodné jíst ovoce jenom dopoledne.“

Popravdě – já dávám do jídelníčků na míru ovoce i při hubnutí klidně i na odpolední svačinu (pokud nějaká v jídelníčku je). Chápu, že argumentem je, že ovoce obsahuje cukry. Ale my cukry také potřebujeme. Navíc se vsadím, že 100 – 200g ovoce na porci nebude tou příčinou, proč lidé nehubnou nebo naopak přibírají.

Když to zprůměruji, pak 100g čerstvého ovoce obsahuje kolem 13g sacharidů (plus mínus). Taková průměrná sušenka ale obsahuje na 100g kolem 50g sacharidů, z toho kolem 35g rychlých cukrů. 100g mléčné čokolády pak 57g sacharidů a z toho 56g cukrů. 100g bábovky cca 45g sacharidů a z toho 25g cukrů.

Rychlých cukrů z ovoce se při hubnutí nebojte, protože jich na 100g porci moc nemají. Navíc čerstvé ovoce obsahuje vitamíny, vlákninu, antioxidanty apod. Na druhou stranu dávám za pravdu i tomu, že sníst půlku vodního melouna na posezení, taky není ta cesta. 😊

Mýtus č. 7: „Brambory nejsou vhodné při hubnutí, protože obsahují velké množství sacharidů.“

Tak tenhle mýtus je za mě top. To je totiž nesmysl a zajímalo by mě, kde se vzal. Ano, pokud z brambor uděláme hranolky a usmažíme je v dardě oleje, nebo pokud z nich vyrobíme bramborový salát s velkou dávkou majonézy, pak ano – to nejsou úplně vhodné alternativy při redukci tělesné hmotnosti.

Pokud bych vzala v potaz „obyčejné“ vařené brambory, tak ty z mého pohledu velké množství sacharidů neobsahují. Ba naopak. 100g vařených brambor bez slupky obsahuje kolem 18g sacharidů. Oproti tomu 100g vařené rýže obsahuje v průměru kolem 25g sacharidů, 100g vařených těstovin mezi 25-30g sacharidů. Takže mají na 100g ve vařeném stavu i méně než jiné obvyklé přílohy.

Uvědomění na závěr:

Určitě je důležité hledat podložené informace a také nevytrhávat informace z kontextu. Stejně tak doporučuji vzít v potaz i více úhlů pohledu na danou informaci a úzce ji individualizovat. Nebo se obraťte na odborníka na výživu, který vám může poradit s rozvržením stravy a velikostmi porcí přímo pro vás. Také s ním můžete probrat i jiné otázky týkající se stravování.

Jo a prosím, sledujte relevantní influencery, kteří na sociálních sítí produkují kvalitní obsah o stravování. To je v dnešní době také alfa omega toho, aby se nepodporovalo šíření mylných nebo zavádějících informací.

Děkuji za sdílení článků a mějte hezké dny do konce roku!

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.