Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Jak si při hubnutí najít čas na sebe, když do toho ještě pečujete o děti, domácnost nebo pracujete

K sepsání tohoto článku mě dovedlo jednak mnoho klientů v mojí nutriční poradně, ale i moje osobní zkušenost. Jde o to, že spoustu lidí by moc rádo jedlo lépe, pravidelně se hýbali, více spali, ale prostě a jednoduše jim na to nezbývá čas.

Ale protože už jsem si na sobě i leccos vyzkoušela, pak mě napadá, že nejde o to, že by nám na tyto aktivity nezbýval čas. My si ho na to jen nenajdeme. Neuděláme. Protože čas máme na to, na co si ho uděláme. Ne, nechci vás hned na začátku článku naštvat. 😊 Naopak, mám nápady, jak si na lepší stravování/pohyb a delší spánek udělat více času.

Pro mnoho žen (ale i mužů), kteří se snaží zhubnout nebo jen prostě pro sebe něco dělat, zatímco se starají o rodinu, domácnost a pracují, může být nalezení času na sebe fakt výzvou. V zásadě je důležité si uvědomit, že péče o sebe je klíčová pro spokojenost svoji a tím pádem spokojenost i dalších členů rodiny. Vždyť to rčení určitě znáte: „spokojená máma = spokojené dítě.“

Nejprve vám chci nastínit takový nejčastější scénář, se kterým se setkávám. Dokud ženy nemají děti, dělají si v podstatě, co se jim zachce. Chodí si do práce, chodí cvičit, na kosmetiku, vaří si dobrá jídla, cestují, mají čas na nákupy, moderní vychytávky, trendy a technologie atp. A pak přijdou děti, jedno, dvě, někdy tři. Jasně, že to je úplně jiný životní styl a je to s dětmi boží! Ale taky náročný. Pláč a křik dětí, jejich potřeby, špatný spánek, neustálá pozornost, školkovské virózky…A do toho se rodiče snaží chodit do práce, zařizovat kroužky, povinnosti, chod domácnosti, vaření, nákupy atp.

To dost často přináší i to, že ženy a muži na sebe nemají tolik času, odbývají se v jídle, jí pozdě večer, odměňují se sladkostmi, že ten den zvládli. Málo spí, nehýbou se tolik a tím pádem mohou přibírat na tělesné hmotnosti. Čímž se nespokojenost opět prohlubuje.

Obdivuji každého, kdo si v tom umí udělat jasno, dá se na první místo a zorganizuje si to celé plus mínus tak, aby to sedělo hlavně jemu. A abych řekla pravdu, i já se k tomu musela uchýlit. Né, že bych potřebovala hubnout, ale potřebuji se udržovat v dobré kondici. Takže i já potřebovala řešit a stále řeším, jak vše optimálně rozvrhnout, aby nestrádal Robinek, domácnost, klienti, manžel, rodina, a hlavně já sama.

A v tomto mi obrovsky nasměrovaly koučinky s Haničkou Kopišťovou, která mi pomohla zbořit moje přesvědčení typu: „ale já přece musím“, „to si nemůžu dovolit“ nebo „ale to bych neměla“ anebo naopak „to bych měla“ atp. Prostě takové ty brzdy, zdi a přesvědčení, které máme v hlavě a brání nám žít náš autentický život.

A jaká opatření jsem zavedla ve svém praktickém životě já?

Tak abych měla čas jak na rodinu v čele s Robinekm, na práci a klienty, domácnost, ale i na sebe? Což u mě konkrétně znamená denně:

  • mít alespoň 30-60 minut pohybové aktivity (jakékoliv, která mi dělá radost)
  • jíst pravidelně a kvalitně (min. 3-4 plnohodnotná jídla denně)
  • spát alespoň 7 hodin denně
  • a ještě si najít chvilku na knížku nebo jinou zálibu

Nejprve jsem si stanovila priority. Den má 24 hodin a záleží na každém, jak ho využije. Pokud chci spát alespoň 7 hodin, pak si dávám rezervu raději 8 hodin i s usínáním, tím pádem na vše ostatní mám jen 16 hodin. No, já si to třeba udělala jako matematický příklad a plus mínus si spočetla, kolik času potřebuji na pohyb, každodenní hygienu, přípravu a konzumaci jídla, každodenní domácí práce, mojí práci a kolik času chci věnovat rodině. Samozřejmě plus mínus, nelpím na tom, ale tu vizi tam mám.

A co mi z těchto „propočtů“ například vyšlo? Že si s malým dítětem můžu dovolit pracovat max okolo 30 hodin týdně, aby to neovlivnilo jiné moje priority. Tím pádem některé pracovní nabídky i odmítám, i když bych si více vydělala. Ale já mám i jiné priority, než jsou peníze.

Také jsem zjistila, že by mi týdně vzalo 2-3 hodiny času uklidit komplet celý dům. A tak jsem se uchýlila i přes silné protesty mojí mysli k tomu, že si necháváme domeček 1x za 14 dní uklidit. (Moje mysl mi tam házela věty typu: no a k čemu ty teda jsi, když už ani neuklízíš? To přeci patří do základní výbavy dobré manželky! apod.).

Další opatření, ke kterému jsem se uchýlila bylo to, že jsem si domů koupila běžecký trenažér („běhací pás“). Robinek se často potýkal s rýmou a kašlem a já pak zůstala celý den s ním doma. Takhle vím, že když je nemocný a ven se nedostanu, tak si alespoň na 30 minut rozhýbu kostru a vyrobím endorfiny na pásu a jsem hned spokojenější.

Aktuálně jím jen 3 – 4x denně, místo mých kdysi obvyklých pěti denních jídel. Porce jsou sice větší, ale přípravou jídla strávím méně času. Čas šetřím i nákupem jídla, kdy většinu potravin nakupuji na „Rohlíku“. Vím, že tam potraviny vyjdou dráž. Ale ten ušetřený čas je pro mě cenější.

Takovou další věcí, která mi pomohla najít si víc času na sebe bylo to, že jsem se vzdala potřeby pořád něco nového potřebovat. 😊 Teď mám na mysli například neustále nové trendy oblečení, vychytávky do domácnosti, gelové nehty, obarvené vlasy, zkrátka mít vše, co je zrovna moderní, není to potřebné a žere to čas.

Někdo stráví spoustu času na sociálních sítích nebo na internetu, když pořád něco nakupuje, s někým se vybavuje, neustále někde něco komentuje apod. Ani na tohle už mi čas nezbývá. Nebo abych si například každou chvíli jela do obchoďáku nakoupit oblečení. Na televizi také moc nekoukám, protože ani to se už nevejde do balíčku mých potřeb, radostí a priorit.

Rozumíte, kam tím mířím? Čas nenafouknete, ale některé věci se dají delegovat, některé lze přestat dělat úplně a jiné časově zredukovat. Nechte si to, co vám dělá život radostnější nebo kvalitnější.

Dnes jsou skvělou berličkou i chůvičky. Ty já osobně nevyužívám, ale proč nevyužít chůvičku na pár hodin týdně, pokud by vám to přineslo větší radost ze života a větší spokojenost? V tomto ohledu případně moc neposlouchejte vaši mysl, která vám může „házet klacky pod nohy“ a bude vás degradovat na hodnotě, protože podle ní by žena měla zvládat přeci vše, a ještě se u toho usmívat. Kecy. 😀 Díky chůvičce si pak můžete dospat deficit, jít si zaběhat/zachodit, uvařit si dobré jídlo atp. Mohl by to být čas jen pro vás.

Souhrnně tedy tipy, jak si najít na opatření pro lepší životní styl více času:

Zhodnoťte si priority

Možná budete muset udělat nějaké kompromisy a vybrat si, které aktivity jsou pro vás nejdůležitější. Např. můžete si dovolit vzít práci na 8 hodin denně a přinést domů více peněz nebo vzít práci jen na 6 hodin denně a mít čas i na jiné priority? Zvažte, co vám přináší největší radost, užitek nebo vás to naplňuje, a soustřeďte se na tyto aktivity.

Plánujte si čas

Nechte si čas na sebe. Je stejně důležitý jako jakýkoli jiný plánovaný úkol. I když to může znamenat, že se budete muset vzdát některých jiných povinností, je důležité si uvědomit, že péče o sebe je nezbytná.

Využijte okamžiky

Možná nemáte k dispozici hodiny volného času, ale můžete najít několik momentů během dne, které můžete využít pro sebe.

Zapojte rodinu/chůvy/hlídací babičky/paní na úklid

Nebojte se požádat o pomoc. Delegování úkolů ve vaší domácnosti může uvolnit čas, který můžete věnovat sobě. Tohle byl pro mě neskutečně těžký úkol. Měla jsem pocit, že všechno musím vzládnout sama. Tohle pro mě byla a stále je výzva.

Zeefektivňujte aktivity

Například příprava jídel na dva dny najednou vám může ušetřit čas strávený vařením každý den. Využijte třeba i vakuovací nádoby, ve kterých vydrží potraviny a jídla déle čerstvé atd.

Jestliže máte opravdu malé dětičky náročné na péči, nemusíte po sobě chtít ještě hodinu denně cvičit. Možná postačí i 30 minut chůze na čerstvém vzduchu než se servat po probdělé noci ještě náročnou fyzickou aktivitou.

Někdy rodiče vozí svoje děti na kroužek a hodinu tam na ně čekají. Tady zase mohou využít rodiče čas tím, že se hodinu projdou venku v místě konání zájmového kroužku a udělají si tak aktivitu a čas pro sebe.

Pokud uvažujete i o redukčním jídelníčku na míru ode mě, není problém, abych vám ho plnohodnotně rozvrhla jen do třech nebo čtyř denních jídel, abyste i tady minimalizovali čas přípravou a samotnou konzumací pokrmů.

Nekraťte si čas pro sebe dalšími povinnostmi

Znám i příklady žen, které si sice najdou chůvu na hlídání, ale je to kvůli tomu, aby mohly ještě více času věnovat práci. Na druhou stranu jsou nevyspalé, unavené, nespokojené, mají zdravotní potíže a tloustnou. Neodsuzuji to, jen dávám jako příklad.

Uvědomění na závěr:

Pamatujte, že péče o sebe není o sobeckosti, ale je to nezbytné pro vaše fyzické a duševní zdraví. Není to jen o hubnutí, ale o celkovém pocitu dobré kondice a vitality, která vám umožní lépe zvládat všechny ostatní úkoly a povinnosti, jež máte ve svém životě.

Ozvěte se mi, jestli potřebujete pomocnou ruku ve stravování

Děkuji za sdílení tohoto článku a přeji pěkné dny!

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.