Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Umělá inteligence (AI) jako pomoc ve stravování?

Tentokrát mám pro vás článek z trochu netradičního soudku, protože zažíváme další technologický přerod, kdy do našich každodenních životů začíná vstupovat umělá inteligence a její možnosti.

V minulém a letošním roce se řada z nás již setkala a vyzkoušela umělou inteligenci v podobě platforem na tvorbu textů, obrázků, návodů a v podstatě na cokoliv si vzpomenete. Pokud bych vztáhla tyto platformy na náš společný zájem, kterým je pomoc ve stravování, tak já se rozhodla pro vás sepsat článek, ve kterém popíšu to, jak jsem si hrála v oblasti stravování s umělou inteligencí já. Nechala jsem si ohledně stravování radit od platformy Chat GPT. Také jsem si od této AI nechala sestavit různé jídelníčky.

Mnoho nutričních poradců a terapeutů se obává, že s nástupem AI už naše služby nebudou třeba. No schválně, pojďme toto téma rozebrat a podívat se na to, jestli rady a návody ve stravování od Chatu GPT jsou pro vás jako uživatele smysluplné a přínosné a jestli se my, nutriční poradci a terapeuti, technologie obávat.

Jak jsem testovala AI

V první řadě vám musím uvést úvodní informace, které hrají roli. Já jsem nutriční terapeutka a svoji nutriční poradnu v Plzni vedu již devátým rokem. Dívám se na člověka jako na celek a vidím, že řešit „jen“ výživu nestačí. Píšu to sem proto, že největší obzor mi nedali knihy, vzdělávací semináře nebo vzdělání. Největší praxi a rozhled jsem získala prací s klienty. Za celou éru jsem neměla dva stejné klienty. Každý člověk je naprosto originál, a tak jsem si jasně ověřila, že univerzální návody jsou jen vodítko. Ale každý člověk se svým příběhem potřebuje jiný „balíček“ rad, doporučení, jiný přístup… A na základě těchto zkušeností pro vás tím pádem mohu lépe zhodnotit souvislosti, jestli je AI relevantním přínosem v oblasti navrhování jídelníčků a stravování.

Osobně testuji Chat GPT (budu uvádět jen zkratku „AI“) ve free verzi, protože je uživatelsky nejdostupnější. Ta čerpá data z internetu do roku 2021. Placené verze pak už mají aktualizované údaje i ze současnosti. Funguje to tak, že AI zadáte do chatu nějakou vaši otázku, přání, požadavek, téma ke komunikaci. Osobně jsem k AI slušná, vždy ji pozdravím a poděkuji. (Tak chci mít s umělou inteligencí raději dobré vztahy, kdo ví, kam se tohle v budoucnu zvrtne. :-D)

Váš požadavek by měl být velmi konkrétní a je vhodné zadat AI veškerá vstupní data, se kterými operujete. Po odklepnutí vám pak začne generovat text, který bere v potaz informace kolující na internetu (v mé free verzi informace do roku 2021). A dál si s ní chatujete dle potřeby. Můžete mít výtky k tomu, co vygenerovala, můžete jí oponovat, můžete své požadavky více specifikovat, doplňovat dalšími otázkami, zkrátka rozvíjet komunikaci směrem, který chcete a potřebujete. AI se v průběhu komunikací s vámi učí vašemu stylu psaní, formulaci požadavků, potřebám, a proto na stejnou otázku může každý uživatel dostat od „své“ AI jinou odpověď. Stejně tak, pokud se vám odpověď nezamlouvá, můžete požádat AI o vygenerování odpovědi nové.

V čem může být AI v oblasti stravování pro vás prospěšná

AI se mi v oblasti stravování osvědčila v mnoha mých požadavcích. Tady máte několik příkladů z praxe.

AI vám může být nápomocná v tom, když potřebujete navrhnout třeba nějaký recept. Takže můžete zadat něco v obdobném duchu:

  • „Ahoj, navrhni mi prosím vegetariánský recept na večeři s obsahem parmazánu, který nebude obsahovat cibuli. Prosím i o gramáže.“
  • „Prosím, navrhni mi tři různé sladké snídaně bez obsahu přidaného cukru a jiných sladidel.“
  • „Měla bys prosím pro mě tip na to, jak upravit hovězí zadní maso, aby vzniklo opravdu chutné jídlo?“

Další oblastí, kde vám může dát AI potenciálně relevantní informace, jsou obecná výživová doporučení nebo obecné informace týkající se výživy.

  • „Můžeš mi prosím jednoduše vysvětlit, co je to glykemická nálož?“
  • „Prosím tě, můžeš mě informovat o tom, jaké nutrienty obsahují jablka a jaké jsou příznivé účinky jejich každodenní konzumace?“
  • „Prosím tě, můžeš mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi smažením a fritováním?“

Můžete se třeba nechat i inspirovat a rozšířit si obzory v mnoha praktických záležitostech:

  • „Mohla bych tě poprosit o sepsání nákupního seznamu na týden pro dvě dospělé osoby? Potřebovala bych, aby nákupní seznam obsahoval jen základní nebo minimálně průmyslově zpracované potraviny.“
  • „Prosím tě AI, dokážeš mi poradit, jak nejlépe uchovat uvařené jídlo v domácích podmínkách, aby mi vydrželo déle čerstvé?“

Je to super rychlé a praktické. Tady AI můžu doporučit. Vždy ale použijte i svůj selský rozum a nebojte se informace i po různu ověřovat. Nebuďme zaslepení a zůstaňme pořád hlavy otevřené. 😉

V čem se mi současná verze AI neosvědčila a na tyto účely bych jí nedoporučila

AI se mi doposud neosvědčila na relevantní sestavení jídelníčku na míru. Dokáže velmi dobře navrhnout obecné formy jídelníčků, ale neosvědčila se mi v sestavování jídelníčků na míru s mnoha zadanými parametry.

Ani po několika různých testování se mi v tomto ohledu neosvědčila, neboť údaje byly z části nepřesné či chybové. Jednoduše nedokázala vzít v potaz vše, co jsem potřebovala. Uvedu vám jeden příklad:

„Ahoj, prosím sestav mi dvoudenní jídelníček o třech jídlech, v energetické hodnotě 6500kJ/1555kcal a hodnotami živin 65 g bílkovin, 185 g sacharidů a 60 g tuků bez obsahu vepřového masa a laktózy.“

Navržený jídelníček byl rozdělen do pěti denních chodů místo do tří. Když jsem požádala o úpravu do třech chodů, tak to, co mi poté i s gramážemi vygenerovala, tak jsem vyhodnotila v aplikaci „Kalorické tabulky“. Požadované hodnoty neodpovídaly. V energetické hodnotě byl první navržený den jídelníčku nižší dokonce o 1500kJ/360kcal a obsah nutrientů vyšel následovně: 95 g bílkovin, 79 g sacharidů a 52 g tuků (místo požadovaných 65 g bílkovin, 185 g sacharidů a 60 g tuků).

Uvědomění na závěr:

Moje příklady berte prosím jako názornou ukázku, a ne jako dogma. Je možné, že někomu z vás dokázala AI navrhnout jídelníček, který „vychází“ a se kterým jste spokojeni. Jedině dobře! Ale dokážu si i představit, že je tu mnoho lidí, kteří si vhodnost navrženého jídelníčku nedokážou ověřit nebo nedokážou zhodnotit relevanci navrženého řešení. Tak jsem chtěla poukázat na to, že to může být chybové. Je mi však jasné, že je otázkou času, než se AI vyšperkuje a bude zvládat i tyto úkony.

A co my „výživáři“, přijdeme kvůli AI o práci? Troufnu si tvrdit, že se nutriční poradci a terapeuti v budoucnu naučí využívat AI ke své práci a zefektivní celý proces práce s klientem. Osobně vidím, že AI práci kvalitního a zkušeného nutričního poradce nedokáže zatím nahradit (a doufám, že ani nenahradí), protože jí chybí mega důležitý aspekt, kterým je osobitý přístup. Že tobě kliente by mohlo sedět tohle, potřebuješ slyšet tohle, a naopak tohle ti nedoporučuji. Že zkušený nutriční poradce vidí to, že jen řešit stravu nebo zaměřit se jen na pohyb, nestačí. Že zdraví a vývoj postavy člověka je komplex stovek faktorů, což dobrý nutriční poradce dokáže postupně odhalit a dát do souvislostí. S tím pak umí člověka – klienta vysoce individuálně směrovat.

Osobně si nemyslím, že by mě klienti vyhledávali jen proto, že jim dokážu sestavit funkční jídelníček nebo že jim dokážu hezky povídat o všech těch souvislostech v celém jejich životním stylu.

Pro co si ke mně klienti chodí? No pro ten kontakt face to face. Pro tu lidskost. Pro vlídné slovo, pochopení, motivaci nebo pošťouchnutí. Protože když „tohle“ nefunguje, tak navrhnu vyzkoušet „něco jiného“. Znám možnosti a mám zkušenosti. Protože to to celé není jen hra s potravinami nebo nějakými čísly. Je v tom hloubka vztahu mezi námi (vztah poradce – klient). Celé je to o společném testování, nacházení možností, ladění, podpoře. Dokud tohle bude pro lidi hodnota, tak do té doby o práci nepřijdeme. 😊

Ozvěte se mi, jestli potřebujete pomocnou ruku ve stravování

Děkuji za sdílení článků a hezké dny přeji!

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.