Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň tel: 721 634 113
Začátek roku je spjat s četnějším výskytem lidí, kteří chtějí hubnout. To není nic nového. K tomu metod, jak zhubnout, je nesčetně. Nejvíc úspěšné a trvalé bývá hubnutí, kdy lidé změní dlouhodobě svoje stravovací návyky, vzorce chování ve stravování a pitný režim, pěstují ideálně každodenní pohyb a zaměří se i na ostatní aspekty životního stylu – snaží se spát kolem 7-8 hodin denně, soustředí se na to, aby byli spokojení i v jiných oblastech života tím, že například mění práci, ve které se trápí, ladí svoje vztahy s ostatními lidmi, ale i se sebou samým a celkově si jdou za tím, kam je srdce táhne. Takže jak vidíte, asi to nebude o tom, že chvíli budete držet nějakou striktní redukční dietu a natrvalo zhubnete. Popravdě, momentálně mě nenapadá ani jeden člověk, kterého bych znala, a takto se mu to podařilo. Anebo jsem ho jen nepustila do „pole mých možností“. 😊
V dnešním článku bych Vám chtěla doporučit, k jaké metodě hubnutí se dle mého NEupínat, a to i z důvodu, že na tuto metodu hubnutí dostávám dotazy, jaký mám na to názor, protože na internetu (nejen) na mě vyskakuje úplně všude. Takže pro mě nevhodnou metodou na hubnutí, ale marketingově velmi silnou, kterou bych nedoporučila, jsou všemožné „pytlíkové diety“. V současnosti je asi nejvíce viděná pytlíková strava na bázi ketodiety. Ketodieta sestavená ze skutečných potravin vypadá tak, že se rapidně sníží/vyřadí sacharidy (přílohy, pečivo, obiloviny, moučné výrobky…) a strava je naopak postavená na bílkovinných potravinách (masu, rybách, vejcích, mléčných výrobcích, tofu, tempehu…), na zelenině, méně sladkém ovoci a na kvalitních tucích (z ořechů, semen, olejů, avokáda…). Oproti tomu myšlenkou ketodiet z prášku je to, že jídlo nahradíte obsahem sáčku, který rozmícháte například ve vodě. Mohou to být různé koktejly, polévky, palačinky, omelety nebo to může mít i podobu hotových pudinků, tyčinek, hotovek apod.
Jak to funguje? Vezmete obsah sáčku, rozmícháte ve vodě a jednou to vylijete na pánev a máte z toho omeletu. Jindy jiný sáček rozmícháte ve vodě a máte koktejl. Nebo sáček smícháte s vodou a máte polévku. A co je ve složení těchto sáčků? Hlavní složka bývá bílkovina, tedy například bílkovinný koncentrát ze syrovátky, sóji, hrachu apod. Bílkoviny najdete ve velkém množství ale především v běžné stravě – v masu, rybách, luštěninách, sýrech, vejcích, tvarohu apod, takže žádnou zázračnou substanci v pytlíkách nehledejte. Dalšími komponenty v sáčcích bývá sušená zelenina, houby, ovoce a pak syntetické či přírodní vitamíny. Také nějaké příchutě, sladidla, ochucující složky. Takže několikrát denně sníte či vypijete tento sáček, k tomu si můžete přidat třeba čerstvou zeleninu či ořechy. A co je mi na tom nejvíc k pousmátí? Že za takovou směs bílkovin s ostatními komponenty zaplatíte několik tisíc za měsíc. U některých firem klidně i 5-7 tisíc za 4 týdny! No nekupte to! 😀
V dalším „Příběhu z nutriční poradny“ se tedy pojďme podívat na zkušenost pana Marka, který takovou formu stravy na hubnutí ze sáčku vyzkoušel na vlastní pěst po dobu dvou měsíců. Jak mu to na hubnutí zafungovalo a jak se jeho hubnutí vyvíjelo dál?
…Pan Marek ke mně zavítal jako mnoho jiných lidí s přáním pomoct ho nasměrovat při hubnutí. Dobral se k tělesné hmotnosti 110kg, kdy měl za sebou několik hubnoucích pokusů na vlastní pěst. Vždycky rychle zhubnul třeba i 20kg za 3 měsíce držením hladovek a přísných diet, ale pak to postupně nabral zpět a vždy mu k tomu přiskočilo pár kilo navrch. Klasický JO-JO efekt. Ten poslední pokus zažil půl roku před naší první návštěvou. Objednal si pytlíkovou keto stravu a držel jí 2 měsíce. 3-4x denně si rozmíchal obsah sáčku a připravil z toho jídlo dle návodu (palačinku, polévku, omeletu, kaši, koktejl…). K tomu se dojídal zeleninou a občas si dal nějaké oříšky na zahnání chuti (dle jeho slov měl chuť na „něco normálního“).
Efektem bylo, že během těch dvou měsíců zhubnul 14kg, byl unavený a trpěl zácpou. A další sáček už nechtěl ani vidět. Možná to pojal špatně a nedržel se doporučení výrobce a prodejce, ale výsledkem bylo, že se neskutečně těšil, až si zase dá pořádnej kus masa, do kterého zaboří vidličku a nůž a uřízne si šťavnaté sousto.
A jaký byl efekt, když dorazil ke mně po této „instantní dietě“? Zhubnutých 14kg znovu postupně nabral + ještě 2kg navíc. Problémy s vyprazdňováním mu přetrvaly. Během této diety si rozhodil zažívání, protože pro střevo je přirozené, že potřebuje mechanicky i chemicky zpracovávat stravu, a tak mu pravděpodobně střevo trochu zlenivělo. Říkal: „pytlíky už nikdy“! V podstatě už se na sebe zdravě naštval a přiznal si, že je načase přestat hubnout „rychle nebo instantně“ a prostě to vzít jako dlouhodobý proces s množstvím malých i velkých změn ve stravě i životním stylu, bez kterých se to u něj asi neobejde a takový sáček se stravou brát jen jako velmi okrajovou či doplňkovou formu, když opravdu nemá možnost si dát „normální“ formu stravy (třeba někde na turistickém výletě apod.).
Panu Markovi po našich setkáních v hubnutí pomohlo, že:
Komplexním výsledkem bylo zlepšení kondičky, dále hubnutí především přes obvod břicha a z tělesného tuku (to jsme zjistili díky měření celkového tělesného složení), úprava vyprazdňování a také vymizení únavy. Hubnul v průměru ale „jen“ 2,5kg měsíčně. 😉
Uvědomění na závěr:
Já vím, že pro každého nejsem vhodný výživový poradce, protože někdo ještě pořád chce nebo potřebuje zkoušet striktní diety, jídlo z pytlíku nebo hubnout „bez námahy“ nebo rychle. Já jsem tu pro lidi, kteří chtějí jíst opravdové jídlo, hledat to, co jim individuálně a dlouhodobě zafunguje, co se nebojí hýbnout kostrou a celkově něco pro sebe udělat. A pak díky tomu sklízet ovoce v podobě hubnutí či zlepšení pocitu ze svého zdraví a postavy. Já jsem zaměřená na „dlouhodobost a udržitelnost“, ne na rychlost nebo instantnost snižování tělesné hmotsnosti.
A kdy bych stravu ze sáčku případně doporučila? Třeba když fakt óóóbčas nemáte čas si připravit normální jídlo a potřebujete tuto situaci vyřešit. Nebo když si po namáhavé fyzické aktivitě potřebujete rychle doplnit energii a bílkoviny pro regeneraci svalů. Nebo když potřebujete na výlety, výšlapy či vodácké výpravy něco lehkého do baťohu, sytivého a se snadnou přípravou, co se jen rozmíchá ve vodě a je to. Protože to může být dobrý sluha, ale špatný pán.
Hezké dny a chuť do aktivit směřující k péči o zdraví přeje
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti