Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: O vizi dokonalé postavy

vize

Příběhy z nutriční poradny: „O vizi dokonalé postavy“

Ve své nutriční poradně se setkávám s mnoha vizemi a přáními klientů, naslouchám jejich představám o tom, jak by si přáli vypadat, jakou tělesnou hmotnost by si přáli mít, kde a kolik by chtěli přibrat, zhubnout, osvalit se, jakých sportovních výkonů by chtěli dosáhnout, jakou by si přáli mít kondičku atp. Zkrátka cílů, přání, požadavků, vizí a představ je minimálně tolik, kolik klientů projde dveřmi od mojí poradny. 🙂 Krásné jsou pak společné pocity jak jejich, tak i ty mé, když společně tyto představy, vize a přání naplňujeme a sledujeme, jak se cíle dosahují. To „vítězství“ si patřičně užíváme. 🙂

Že přijde ještě ale takový „upgrade“ těchto situací, tak to se stane málokdy. Když už se tak stane, tak jsem popravdě ale vždycky naměkko. Tím dalším stupněm po dosaženém cíli nyní nemám na mysli stanovení nebo dosažení dalšího nového cíle, ale situace, když lidé svůj cíl splní, mají svou vysněnou postavu, kondici, výkony, a v tu dobu si ale uvědomí, že to nejsou oni. Že oni to byli předtím, ne s tím, jak vypadají teď. Tak to je prostě na slzu…

…Právě v tomto duchu se nese nový díl „Příběhů z nutriční poradny“. Je o cestě mladého sportovce Dana, který si přál ze své štíhlé ektomorfní postavy vytvořit postavu svalnatou. No a když ji pak pracně po měsících „dřiny“ vybudoval, tak zjistil, že tahle „hromada svalů“ vlastně není on…

… S cyklistou Danem se vídáme už pěknou řádku měsíců a let, kdy zpočátku jsme společně „nastavovali“ a „ladili“ zásady stravování při jeho sportu – každodenních několikahodinových cyklistických trénincích nebo závodech. Dan měl jakožto správný cyklista velmi štíhlou ektomorfní postavu, prostě takovou, jakou závodní cyklisti obvykle mívají. Jenže po zajetí vhodných stravovacích návyků přišel časem Danův nový cíl: Dan si přál mít osvalenou postavu a přibrat tak 10kg ve svalech.

Pokud se někdo orientuje v tom, co je pojem „ektomorf“, pak ví, že tohle přání nabrat svaly není nereálné, na druhou stranu to není bez píle a lusknutím prstu. „Ektomorf“ je jednoduše řečeno genetický typ postavy, který je charakteristický velmi štíhlou až hubenou postavou, štíhlýma rukama, nohama a trupem. „Ektomorfové“ přibírají svalovou hmotu pomalu, ale zároveň velmi pomalu přibírají i tělesný tuk. No ano, jsou to přesně ti vysocí, štíhlí lidé, kteří sní na co přijdou a snad nikdy nepřiberou. 🙂 Když se chce ektomorf osvalit, pak musí povětšinou hodně jíst a jídelníček musí obvykle velmi hlídat, aby nejedl málo, jinak rychle hubne. Stejně tak jeho svaly musí být neustále stimulovány posilováním, aby se svalový objem projevil, a především dlouhodobě udržel.

V souvislosti s Danovo cílem u něj nastoupily pravidelné tréninky v posilovně, kvanta kvalitně složeného jídla, ale i upozadění dosud milované cyklistiky, aby nevydával tolik energie spalováním při cyklistických trénincích a závodech. A zadařilo se, Dan po měsících těchto opatření svoje tělo skutečně dotáhnul k vysněné postavě a ve svalech se mu postupně podařilo přibrat 10kg. A pak se to stalo! Do této doby jsme se vídali v mojí nutričně poradně na konzultaci stravování a přeměření celkového tělesného složení víceméně každý měsíc už pěkně dlouhou dobu, pak se ale Dan odmlčel a bezmála půl roku o sobě nedal vědět. Říkala jsem si, že mě asi vyměnil. 😀

Pak se ale ozval a znovu se ke mně objednal. Při našem dalším setkání po půl roce vypadal na první pohled opět velmi štíhle a svaly byly ta tam. Při přeměření přístroj ukázal téměř původní hmotnost, se kterou jsme začínali. Byla jsem nedočkavá na jeho vyprávění, co se stalo, že je opět „na svém“. Pointa mě ale skoro dohnala k slze…

Dan mi převyprávěl jeho uplynulých 6 měsíců, kdy měl možnost se po dlouhé době zúčastnit cyklistických závodů. A to i přesto, že mu to moc nejelo, protože byl na kolo těžký, tak dojel čtvrtý. A to zcela bez očekávání, trénování, nadějí. Prostě jel ve „flow“, s radostí a bez touhy a vidiny na výhru či nějaké dobré umístění, a přesto (a já říkám právě proto 🙂 ) dojel s tak skvělým výsledkem. A v tomto momentě mu to došlo! Došlo mu, že vyměnil jeho přirozeně štíhlou postavu a milovanou cyklistiku za dřinu v posilovně, neustálé a celodenní jezení velkých porcí a kontrolování jídelníčku, aby mu svaly rostly, a to jen kvůli tomu, že chtěl vypadat jinak, než je mu přirozeně vlastní vypadat… Nyní se se svou původní hmotností a láskou ke kolu opět plně věnuje cyklistice; jí kvalitně, ale mnohem méně a svaly buduje jen omezeně.

Uvědomění na závěr: podle mého názoru je bezpochyby zcela žádoucí mít vize, přání a cíle a to v každé oblasti života. Dle mého je i v pořádku, když dosahování těchto cílů i trochu „bolí“ a při cestě k cíli musí člověk překonávat drobné překážky, občas zažít i dyskomfort, bolest, ústupky a jiné situace, které nám pomáhají růst, zocelovat se, zdokonalovat se, učit se a koneckonců si tak dosaženého cíle i více vážit. V souvislosti se stravováním a formováním postavy to platí stejně tak. Na druhou stranu je ale krásné zjistit, že některé cíle si máme zkusit dosáhnout a zažít jen kvůli tomu, abychom si uvědomili, že původně to bylo nejen lepší, ale především člověku vlastní, přirozené a prostě „jeho“. A že máme zjistit, že dokonalost nepřijde až v okamžiku, kdy člověk dosáhne svůj cíl, ale v okamžiku, kdy si člověk uvědomí, že dokonalost je v tom, co už dávno má…

Jídelníčky na míru a redukční kurzy ZDE

Krásné dny a spokojenost s Vaší postavou přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.