Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Markéta D.: Zázraky na počkání se nedějí

Ve čtvrtém „Inspirativním rozhovoru“ vám milí čtěnáři představuji Markétu (37 let), aktuálně na rodičovské dovolené. Markéta mě oslovila na začátku ledna tohoto roku (2023) o pomoc se snižováním tělesné hmostnosti. Co je na našem společném příběhu však tak poutavého?

Tím, že Markéta bydlí pro mě v nádherné oblasti, kterou je Morava a já sídlím se svou nutriční poradnou v Plzni, a tak nebyla možnost osobního setkání. Jelikož ale někomu nevadí využít ani online formu komunikace/konzultací nebo sestavení jídelníčku na dálku, tak vám Markéta formou rozhovoru předá svoje zkušenosti s redukcí hmotnosti se mnou „na dálku“, kdy po 5 měsících byla o 9kg lehčí. Žádné hladovky, žádné striktnosti v jídle, ale pěkně pomalu, ale jistě a chutně.

Markéto, děkuji vám za vstřícnost udělat se mnou pro čtenáře krátký rozhovor o vaší cestě v oblasti změny stravování a formování postavy. S hubnutím jste začala letos v lednu, kdy jste mě požádala o sestavení variabilního rámcového redukčního jídelníčku. Můžete nám prosím v souhrnu popsat váš „hubnoucí“ příběh?

„Nikdy jsem nebyla „nitka“, ale nejvíc jsem se vykrmila na rodičovské dovolené a kila nešla dolů, i když jsem teorii měla, myslím, docela zmáknutou. Největší problém u mě bylo emoční přejídání při stresu a následné výčitky z jídla a z toho, že nemám úplně pevnou vůli. Nejsem sportovní typ, fitka se mi protiví, takže jsem věděla, že klíčová u mě bude změna jídelníčku. 

Hledala jsem někoho, kdo mi pomůže a docela mě děsilo to množství „tváří z plakátu“, co za paušální poplatek rozesílají všem stejný jídelníček a musela jsem googlit, jak má vlastně správně sestavený jídelníček vypadat, jaký odborník by to měl dělat a co od něj můžu očekávat. A vy jste to všechno naplnila vrchovatě. 🙂 Jídelníčku od vás předcházelo podrobné vyptávání, takže všechno pak bylo skutečně na míru podle mých preferencí oblíbených potravin, počtu jídel, k tomu skvělá komunikace po celou dobu, podpora a povzbuzení a kdykoliv rada, když potřebuju. Takže doporučuji všem vyhledat si skutečně odborníka a investovat, brzy se to vrátí.“

Jaká opatření byla u Vás ta nejklíčovější? Co nejvíce pomohlo/zabralo?

„Nejklíčovější je určitě pravidelnost jídel. Úplně vymizelo přejídání, hlad, chutě. Taky mi hodně vyhovuje vážení jídel, i když to už mám v oku, stejně pořád používám kuchyňskou váhu. Zvláštním způsobem mě uklidňuje, že se „nezvrhnu“. A zatímco váhu v kuchyni používám pořád, tu osobní na vážení sama sebe skoro vůbec. To je ten největší paradox pro mě, že ve chvíli, kdy jsem se uklidnila v jídle, se už nestresuju tím, kolik vážím a kila jdou dolů úplně sama.“

Co je na téhle cestě pro vás nejtěžší?

„Nic. Ono je to vlastně strašně jednoduchý. 🙂 Rozhodnout se, že chci jíst, žít a cítit se jinak. Najít si někoho, kdo mi s tím pomůže, s důvěrou se mu svěřit a nedělat si z jídla středobod žití.“

U vás se krom redukčního jídelníčku jednalo i o zaměření stravování na zvýšený cholesterol, máte již nějakou zpětnou vazbu i v této oblasti, zdali změna stravy způsobila snižování cholesterolu v krvi?

„Ano, z různých důvodů jsem už byla dvakrát na odběrech a jsem jak řípa! Hodně se mi osvědčila na vaše doporučení čerstvá šťáva z jednoho svazku řapíkatého celeru po ránu před snídaní, tak ho s chutí doporučuju i dál.“

V nutriční anamnéze jste mi i uvedla, že jste již vyzkoušela před tím nějaké diety. Dokážete posoudit, proč se zhubnutá kila vždycky po ukončení diety vrátila?

„Protože zázraky na počkání se nedějí. Logicky – pokud se deset let s chutí vykrmuju, nemůžu pak čekat, že pomůže týden dieta. Respektive ony ty kila jdou opravdu rychle dolů, držela jsem nízkosacharidové diety a u nich to jde celkem snadno. Měla jsem ale hlad i chutě a po jejich skončení jsem se vždycky úplně odbrzdila a dělala nájezdy na ledničku tak dlouho, dokud jsem nebyla s váhou tam kde před tím. Při současném stravování, kdy mi chutná a nemám hlad, se už tohle neděje.“

Co vás každodenně motivuje dělat opatření ve stravování a pohybu? Dokážete si představit, že u aktuálního stravování už plus mínus setrváte, aby se vám zhubnutá hmotnost dokázala už dlouhodobě udržet?

„Motivuje mě, že se cítím dobře fyzicky i psychicky. Chutná mi, nehladovím a stačí mi pohyb, který mám ráda, což je chůze a plavání. Takže mi nedělalo žádný problém mít tenhle nový životní styl ráda a mám o fous raději i sama sebe, můžu se konečně pochválit, že mi to jde. 🙂 Chci u nového stravování určitě zůstat. I když se občas odvážu, když je nějaká oslava, dám si s ostatními a teď v létě klidně i pizzu, pivo nebo víno. Už si to ale umím užít a vychutnat, nic si nevyčítat a vrátit se druhý den k osvědčenému.“

Markét, děkuji Vám za vaši ochotu se podělit o své „know-how“ a za váš úžasný přístup. Díky i za to, že svým osobním příběhem pomáháte šířit vizi, že snižování tělesné hmotnosti není o extrémních dietách, krátkodobém přístupu nebo neustálém strádání. Děkuji! Děkuji! Děkuji! A přeji Vám Markét mnoho radosti i vytrvalosti za vašemi vizemi.

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.