Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: Skryté kalorické bomby z „racio“ sortimentu

Informovanost lidí ohledně výběru potravin se velmi zlepšuje, ale ne natolik, aby lidé přestali kupovat nesmysly a výrobci takových potravin by to už neměli komu prodávat. Prostě by nebyla poptávka. Ale to se zatím neděje. A tak bych tímto článkem z rubriky „Příběhy z nutriční poradny“ opět chtěla přispět k edukaci lidí v oblasti výběru jejich každodenních potravin. Dnes se zaměřím na oblast potravin, o kterých si lidé myslí, že jsou nějakým způsobem zdravější, dietnější, lepší, tzv. „racio“ „fit“ „fitness“ atp. Anebo jsou to potraviny opravdu k výběru vhodnější, ale někteří lidé pak neznají míru, neboť si myslí, že to, co je zdravější, tak toho můžou sníst, co snesou.

Velkou část příčiny vidím v silném marketingu potravinářských firem, „krásných“ superlativy oplývajících potravinových obalech a „zažranému“ kolektivnímu vnímání toho, co je „zdravé“. Do výbavy informací, než jdete nakupovat, bych u každého člověka byla ráda za to, že zná tyto náležitosti:

  • Nekoukejte tolik na „sliby“ na obale (např. „bohatý zdroj vápníku“…), ale především na složení, které vždy ukáže pravdu. Suroviny se řadí dle použitého množství sestupně. Takže co je na prvním místě ve složení, je toho tam nejvíc, co na druhém místě, to gramážově následuje hned po první surovině atp. Nerozumíte mnohým názvům, chemickým výrazům a kódům éček? Tak pak kupujte potraviny se složením, kterému převážně rozumíte.
  • Dnes se dají již využít i chytré mobilní aplikace (například „FÉR potravina“), do které kód éčka zadáte a vyjede Vám použití a bezpečnost dané přídatné látky.
  • Dávejte si pozor na potraviny s dlouhým seznamem éček, na názvy látek ve složení, kterým nerozumíte a také eliminujte potraviny, které obsahují pšeničnou mouku, cukr, glukózo-fruktózový sirup, umělá sladidla (aspartam, acesulfam, cyklamáty, sukralózu…), ztužený tuk, palmový olej, kokosový tuk, umělá barviva, modifikovaný škrob a vše, co nese název „stabilizátory“ nebo „konzervanty“.
  • Orientujte se i podle názvu potraviny, než podle „slibů“ na obale. Pokud místo produktu s názvem „máslo“ kupujete „směsný roztíratelný tuk“, i přesto, že to jako máslo vypadá, máslem není. Stejně tak „čokoláda“ vs. „kakaová pochoutka“, „hovězí maso“ vs. „masný výrobek z hovězího masa“, „jahodový jogurt“ vs. „jogurt s příchutí jahody“ atp. (to, co je s „příchutí“ je skutečně pouze směs aromat a barviv).
  • Sledujte i informace o nutričních hodnotách. Že tomu nerozumíte? Vyzbrojím Vás dvěma důležitýma informacemi, které Vám velmi pomohou, když si je zapamatujete. V průměru by Vám denně mělo postačit, pokud přijmete okolo 75g tuků (plus mínus) – v informacích o nutričních hodnotách označeno jako termín: „tuky“ a kolem 50g cukrů (opět plus mínus) – v informacích o nutričních hodnotách označeno jako termín: „z toho cukry“. „Cukry“ bychom měli ale především přijímat z ovoce a neslazených mléčných výrobků, nikoliv z doslazovaných potravin.
  • Upozornění: údaje bývají udávány na 100g/ml výrobku, proto případnou porci dopočtěte (například malý jogurt mívá balení 140-200g, takže celkové množství tuků či cukrů musíte propočítat na dané množství).

A teď již k „Příběhu z nutriční poradny“, který popisuje překvapení paní Lenky, která si myslela, že nakupuje „zdravě“, protože měla zkreslenou představu o tom, jak vybírat potraviny a podle čeho se orientovat. Posléze tedy o něco více pochopila, proč se jí s touto souvislostí nedařilo hubnout…

…Paní Lenka se sama dala do hubnutí, protože už se jí přestalo líbit, jak její tělesná hmotnost jde neustále nahoru. O stravování se nikdy moc nezajímala, ale věděla, že pokud chce zhubnout, bude muset poladit jídelníček, a tak mimo jiné zařadila do stravy potraviny, o kterých si myslela, že budou pro její hubnutí vhodné. Proto se snažila zařadit více mléčných výrobků – ochucené jogurty a řecké jogurty. Sušenky zaměnila za cereální sušeny, rýžové pufované chlebíčky s čokoládou nebo flapjacky; ráno začala snídat instantní ovesnou kaši. Také se zaměřila na příjem nepražených natural oříšků na svačiny nebo večer k televizi, a když měla chuť na něco dobrého, tak chodila do skříňky na lžičky ořechových krémů.

Její univerzální znalosti ale neměly v hubnutí úspěch, protože jen zaměnila nevhodné potraviny za obdobně nevhodné, které se jen vhodně tvářily. Popřípadě u těch opravdu vhodných (100% ořechové krémy a nesolené a nepražené ořechy) zase netrefila množství porce. Popovídání si o opravdu vhodném výběru potravin (vycházející z výše popsaných bodů) mě přimělo Vám ukázat několik potravin, o kterých se lidé domnívají, že jsou při hubnutí vhodnější a měla je ve svém jídelníčku i paní  Lenka. Pokud budeme vycházet z toho, že v průměru člověku postačí, pokud přijme okolo 75g tuků, při hubnutí klidně i méně (v informacích o nutričních hodnotách označeno jako termín: „tuky“) a kolem 50g cukrů = odpovídá 12,5 kostkám cukru (v informacích o nutričních hodnotách označeno jako termín: „z toho cukry“), pak můžete sledovat, jak se i v domnívaných „racio“ potravinách „kostky cukru“ a tuky rychle sčítají.

  • Porce 50g křupavého müsli s čokoládou: 960kJ, 8g tuků, 33g sacharidů, z toho 12g cukrů = odpovídá 3 kostkám cukru
  • Maxi Lipánek (130g): 1000kJ, 14g tuků, 18g sacharidů, z toho 18g cukrů = odpovídá 4,5 kostkám cukru
  • Rýžové chlebíčky s čokoládou, balení 6ks: 2000kJ, 23g tuků, 60g sacharidů, z toho 22g cukrů = odpovídá 5,5 kostkám cukru
  • Ovocný jogurt 140g: 600kJ, 3g tuku, 20g sacharidů, z toho 19g cukrů = odpovídá 5 kostkám cukru
  • Instantní slazená čokoládová ovesná kaše – sáček 65g: 1050kJ, 5g tuků, 41g sacharidů, z toho 13g cukrů = odpovídá 3 kostkám cukru
  • Cereální sušenky ořechové „Mysli na zdraví“ – balení: 1170kJ, 11g tuků, 37g sacharidů, z toho 11g cukrů = odpovídá 3 kostkám cukru
  • Flapjack  80g: 1539kJ, 19g tuků, 43g sacharidů, z toho 22g cukrů = odpovídá 5,5 kostkám cukru
  • Ořechové krémy, byť 100%, 2 kávové lžičky (30g): 750kJ a 15g tuků
  • Řecký jogurt neochucený 150g: 770kJ, 15g tuku
  • 100g sáček ořechů mix natural: 2600kJ, 57g tuků
  • Jahodový džem porce 30g: 18g sacharidů, z toho 15g cukrů = odpovídá 5 kostkám cukru
  • Mr. Brown Coffee ledová káva porce 240ml: 19g sacharidů, z toho 14g cukrů = odpovídá 5 kostkám cukru
  • Slazená vs. neslazená přesnídávka Hamé: rozdíl na jedné skleničce činí 12g sacharidů (to odpovídá 3 kostkám cukru)
  • 100% pomerančový džus 0,5l: 930kJ, 46g sacharidů, z toho 46g cukrů = odpovídá 11,5 kostkám cukru (byť „přírodního“)

Až poté, co paní Lenka vyřadila nebo snížila četnost a množství potravin domněle vhodných, kumulující vysoký obsah cukru a tuku (více o této problematice v minulém článku zde) a zařadila skutečné potraviny, pravidelnost a střídmost ve stravování, začalo její tělo na změny stravy reagovat a začala hubnout.

Uvědomění na závěr:

Mnoho lidí sahá po potravinách s dojmem, že jde o něco lepšího, zdravějšího nebo dietnějšího z důvodu, že na obale vidí přízviska jako: „farmářský“, „fitness“, „fit“, „racio“, „babiččino“, „venkovský“, „selský“, „linea“ „cereální“, „klasik“ „dětský“ atd. Prosím Vás, nic to neznamená, často se jedná pouze o marketingový trik výrobce, aby zvýšil přitažlivost produktu. Stejně tak uvidíte-li na obale klasy obilí, obrázky dětí, fotky ovoce, zeleniny atp., opět se může jednat o šálení vašich smyslů a někde v rohu se pak dozvíte, že se jedná o „ilustrační foto“ nebo „ilustrační obrázek“. VŽDYCKY raději otočte obal a mrkněte na nutriční hodnoty a složení, které by se měly stát vaším základním orientačním bodem při výběru a nákupu potravin.

Jídelníčky na míru, online jídelníčky a redukční kurzy ZDE

Krásné dny přeje Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.