Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: „Síla vůle při hubnutí“

V ten moment, kdy usedám nad psaní tohoto článku, mám husí kůži a to jsem ještě ani nezačala psát. Stačí pomyšlení na hlavního „aktéra“ tohoto „Příběhu z nutriční poradny“ a už se mě zmocňují pocity obdivu. Dnes se nebudu tolik věnovat úvodu článku, ale ten prostor věnuji samotnému popisu příběhu, ať proniknete do toho, co vše mám možnost ve své nutriční poradně s klienty zažívat.

Dnešní „Příběh z nutriční poradny“ je obdivuhodný, kdy ústředním tématem následujících řádek je „síla vůle a chuť měnit“, jež pozoruji v průběhu všech měsíců při hubnutí 69 letého pana  Jaroslava, který mě vyhledal s prosbou o pomoc při hubnutí. Jeho cíl byl rozhodný a odvážný – zhubnout 30kg a normalizovat vysoký krevní tlak, snížit zvýšenou hladinu krevního cukru a zvýšenou hladinu krevních tuků (cholesterolu a triglyceridů). To, jak se dá zhubnout 30kg za necelý rok a normalizovat tyto hodnoty i ve zralém věku, si pojďte přečíst na následujících řádcích…

…V tu dobu, kdy mě pan Jaroslav navštívil v mojí nutriční poradně měl bezmála 100kg tělesnou hmotnost, 110cm obvod břicha, zvýšenou hladinu triglyceridů, krevního cukru a užíval kombinovaný lék na vysoký krevní tlak a cholesterol. Před naší první návštěvou se mu podařilo už první 4kg zhubnout, takže prakticky hubnutí startoval na hmotnosti 104kg. Po úvodním popovídání si, proměření tělesných parametrů (obvodů, proměření celkového tělesného složení z hlediska množství tělesného tuku a aktivní hmoty) a vyřčení jeho cílů, jsem mu sestavila dlouhodobější rámcový jídelníček na míru a dala doporučení na výběr potravin a režimová opatření, která jsou vhodná při zvýšených hladinách jeho zdravotních parametrů. Suma sumárum: zásadní bylo zpravidelnit stravu, omezit sladké a alkohol, vyloučit večerní pojídání, zkvalitnit výběr potravin, navýšit příjem zeleniny a domluvit se na pohybové aktivitě cca 5x týdně.

Pan Jaroslav si z pohybových aktivit oblíbil tenis a jízdu na kole, přes zimu pak běžkování. Přidal i posilování s vlastní váhou těla. Jídlo si nakupoval i připravoval sám. Jídelníček ustálil o 3-4 denních chodech. Ráno si oblíbil jogurt s vločkami/müsli, ovocem; k obědu obvykle míval maso s přílohou a zeleninou a k večeři zeleninové saláty se sýry, vejci, šunkou, luštěninami, rybami…, zakápnuté kvalitními oleji a k tomu chléb či křehké plátky. Jídelníček pak při větším výdeji energie doplnil i o odpolední svačinu.

Takto se mu za necelý rok podařilo zhubnout 30kg, snížit krevní tlak a dle krevního rozboru normalizovat hladinu krevního cukru a triglyceridů. Hladina cholesterolu se také normalizovala, ale jelikož ještě užíval malou dávku léku na tento účel, tak tady si netroufám hodnotit, do jaké míry je normální hladina cholesterolu zásluhou jeho změn a úsilí a do jaké míry účinek léku. A ještě jedno další wow! Obvod přes břicho snížil z původních 110cm na dosavadních 85cm! Obvod v pase pak dostal na 88cm, což je podle Světové zdravotnické organizace, která doporučuje udržovat obvod v pase u mužů do 94cm, naprosto adekvátní hodnota. Nyní ve svých 69 letech nakupuje trička velikosti S. 🙂

To byl ucelený pohled na ty příjemnosti v oblasti jeho zdravotních a vizuálních úspěchů a změn v přístupu ve stravování a pohybu. A teď ještě z jiného soudku. Všechny tyto úspěchy mají ale jeden společný jmenovatel a to obrovskou vůli pana Jaroslava. Jistě, že zažil i ty nepříjemné situace spojené s jeho hubnutím. I přes to, že dle jeho slov občas v jídle zhřešil lahví vína či nějakou jinou dobrotou, většinu času byl sám na sebe velmi přísný a disciplinovaný. Sám přiznal, že jeho úsilí ho někdy pěkně bolí. Poznamenal, že když nyní začínal po letech s jízdou na kole, dlouho ho vše bolelo (především svaly), jelo se mu s „batůžkem na břiše“ velmi špatně a ujel pár kilometrů. Někdy se mu vůbec, ale vůbec nechtělo. No a když přijel z vyjížďky na kole, zpočátku měl chuť si dát něco dobrého po vydání energie pohybem. Další chutě na nějaké dobrůtky pak zase přišly navečer. Většinou sám sebe udržel na uzdě a místo toho se „normálně“ najedl. Nyní po měsících tréninku vypadají jeho vyjížďky na kole po krásách jižních Čech tak, že trvají několik hodin a ujede i přes 40km.

Nový styl pohybu i stravy je jeho motor do dalších dní i let, kdy se rozhodl se svými zdravotními neduhy neprosedět ve svém věku (nebo i při korona krizi) u televize, ale rozhodl se vše využít ve svůj prospěch. Na panu Jaroslavovi je i v jiných oblastech patrné, jak hledá pro sebe využití. V současné chvíli, kdy je štíhlý a zpevňuje svou svalovou hmotu, tak hledá i způsoby, jak by mohl být nápomocný i ostatním lidem a znova nachází smysl své současné životní etapy.

Uvědomění na závěr:

Ano, je pravdou, že pan Jaroslav má jednu velkou výhodu – a to, že již aktivně nepracuje a může se věnovat sobě a svým aktivitám a novým vizím. Nicméně v jedné záležitosti se můžeme od pana Jaroslava inspirovat všichni – a to ve směru jeho proaktivního myšlení, protože pan Jaroslav je přesně ten člověk, který přemýšlí směrem „jak to udělat tak, aby to mohlo jít“ a ne stylem „to nejde“. Sama znám, že někdy je mnohem snazší říct: „to nejde“, „nemůžu“, „já musím tohle a támhleto“… Ale když si vzpomenu na to, že se mám na to podívat jinak, tak zkouším přetavit „to nejde“ v otázku „dobře, tak jak by to teda mohlo alespoň trochu jít?“ Je to otočka v přemýšlení z konstatování na bádavou otázku, načež hlava obvykle hbitě reaguje hledáním odpovědí a řešení. A pokud si tuto otázku položíte ještě před nějakou další vámi blízkou osobou také s proaktivním myšlením, pak jsou na to vymýšlení cest, jak by to mohlo jít, hlavy dvě. 🙂

Jídelníčky na míru, online jídelníčky a redukční kurzy ZDE

Krásné dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.