Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: Jeden z klíčů trvalého zhubnutí? Objevení té nejniternější motivace!

Na téma dnešního článku, který jsem pro Vás připravila jako další poznatek z mojí nutriční poradny, mě přivedla jedna moje milá klientka, která za poslední 2 roky zhubla 23kg. Vyskytl se ale zajímavý zádrhel na cestě při udržování si těchto zhubnutých kil…

Důvodů, proč si zpočátku přála zhubnout, bylo více, ale jedním ze zásadních bylo dosáhnout určité vysněné hmotnosti na to, aby si připadala dobře ve svém těle, vešla se do menší konfekční velikosti a také proto, aby byla na jednu důležitou společenskou akci štíhlejší. Vše klaplo a krásně zaklaplo a na této akci letos v červnu měla svoji vysněnou váhu, a mohla tak obléct skvělý kostým.

Při našem nedávném setkání se mi však svěřila, že najednou nemůže chytnout tu správnou motivaci, ten správný důvod, aby si svoji zhubnutou postavu i nadále udržovala. Najednou jí chybí zásadní PROČ!

Doporučila jsem jí nechat to správné PROČ vyjít na povrch do našeho příštího setkání. Ne se ho snažit vymyslet, ale nechat ho vzejít samo od srdce, ne z hlavy.

„Nalezení toho správného důvodu, proč hubnout a zhubnout,
by nemělo tolik vycházet z hlavy, ale ze srdce, z hluboké vnitřní touhy.“

Většina lidí, která začne s hubnutím, tak ví, proč chce zhubnout. Tedy alespoň si to myslí. Myslí si, že když budou mít svou vysněnou postavu nebo váhu, tak v tu chvíli přijde ta spokojenost. A také si myslí, že motivace k udržení si postavy, jim vydrží. Ale tento důvod, který zpočátku má většina redukujících lidí, bude to zásadní „proč“ jen u hrstky lidí. Někdo si opravdu dokáže udržet zhubnutou postavu i jen díky tomu, že je pro něj důležitější být štíhlejší než podlehnout chutím. Ale v reálu vidím, že mnoho lidí, i když zhubne, tak si svoji hmotnost neudrží právě proto, že nenašli ten zásadní důvod hubnutí a trvalého zhubnutí. Hubnout pak do šatů, do menší konfekční velikosti, kvůli nové lásce, kvůli sázce nebo kvůli tomu, že chce člověk vypadat líp, tak to jsou často jen krátkodobé motivační prvky.

Jak to, že například mně, se daří svoji postavu leta udržovat? No protože mám svoje silné niterné proč. Ano, líbí se mi, jak to pak vypadá v zrcadle, ale to není to niterné zásadní proč. Moje „proč“ vychází ze skutečné lásky ke svému tělu. Tělo je pro mě něco tak dokonalého, posvátného, neuvěřitelného, že mojí motivací, proč jíst dobře, proč sportovat, proč si v jídle něco odepřít a naopak ho živit kvalitními živinami, je jednoduše důvod, že je tělo pro mě úžasný nástroj, jak tu žít bez bolesti a v kondici. Mojí motivací, je mít tělo bez bolestí, dobře fungující a zdravé, ne proto, aby bylo zdravé, ale proto, abych si tu mohla dlouho a kvalitně žít. Protože kvalita života je tu podle mě to, oč tu běží.

Zažila jsem totiž i léta se silnými bolestmi zad, kdy bolest ovlivňovala každý můj den. To období jsem žila tak napůl. Bolest byla součástí každého mého dne a ovlivňovala moji radost ze života. Takže vím, jaké je to, nemít tělo v harmonii a žít léta s každodenní bolestí. A nyní, když už tyto znatelné bolesti zad v zásadě nemám (po letech jsem tomu přišla na kloub, jupí! 😊), tak se mi žije o sto procent kvalitněji a radostněni. Moje „proč“ je tedy chovat se ke svému tělu tak, abych tento posvátný nástroj udržovala v co nejlepším stavu dlouho a mohla si ten život tady užít bez bolestí a zdravotních problémů. Protože zdravotní potíže pak většinou zásadně ovlivňují kvalitu a radost z každého dne.

Proto bych doporučila každému, kdo chce hubnout, už hubne nebo si chce zhubnutou postavu udržet, tak nejen pokračovat v opatřeních, které vám dělali dobře, ale také najít to nejniternější „proč“. Pokud u opatřeních, které vám pomohly zhubnout, nedokážete dlouhodobě vydržet, pak si troufnu říct, že jste pravé „proč“ ještě neobjevili. A takové ty racionální důvody z hlavy, tak ty jsou sice dobrým prostředkem, ale bacha na to, protože pravděpodobně nejsou tím faktorem, který Vám pomůže v tom vytrvat.

A jak se hledá „proč“ vycházející ze srdce a ne z hlavy?

Doporučuji se zastavit, udělat si čas a klid a vyslat otázku: „proč bych vlastně měla chtít zhubnout/jíst zdravěji/sportovat…?“ (dosaďte si, co chcete). A chvíli v tom spočiňte. Nepřemýšlejte však nad tím. Hlava vám hned začne důvody nabízet, ale to jsou právě ty racionální důvody. Těch si nevšímejte. Ty znáte. Ty my teď na chvíli nechceme. Klidně jděte zase pokračovat v tom, co jste dělali. Nechce to plynout. Hodiny, dny, možná týdny. Ty odpovědi, které mají přijít „zvnitřku“, ty Vám přijdou možná ve chvíli, kdy to vůbec nečekáte.

Tak třeba si v pondělí vyšlete tuto otázku a přestanete dál nad tím přemýšlet. Ve středu pak například vytíráte doma podlahu a v tom flow této aktivity vám přijde odpověď. Nečekaná, upřímná a někdy i překvapivá. Možná vám přijde odpověď: „přála bych si žít život bez každodenní bolesti.“ Nebo: „přála bych si ještě v 80 letech jezdit na výlety, šlapat po horách a užívat si život.“ Nebo vám přijde: „ale vždyť já vlastně vůbec hubnout doopravdy nechci. Moje hubnutí vždy bylo jen kvůli okolnostem – kvůli partnerovi/oblečení/egu/společenským zvyklostem…, ale ve skrytu duše vlastně vůbec hubnout nechci, protože to pro mě není důležité.“ A je to!

Když najdete tohle niterné „proč“, pak Vám nebude dělat takový problém odmítnout tučný dort nebo „mekáč“, protože si vzpomenete na své proč, které bude tak přesvědčivé, že pravděpodobně odmítnete ne s těžkým srdcem, ale s klidnou lehkostí. Nebo si to dáte jen v okamžiku, kdy budete opravdu chtít jednou za čas si to dopřát, ale ne ve chvíli, kdy s vámi cloumají chutě či emoce.

Možná by Vám některý z koučů poradil i jiné metody na zjišťování skutečné motivace, například meditaci či jiné metody. V zásadě jde o to, tolik se nesnažit vymyslet to hlavou (taky z části můžete), ale tuším, že vždy by tam mohl být alespoň jeden důvod, který nevychází z hlavy, ale z duše a z vnitřní touhy.

Uvědomění na závěr:

Pokud si přejete hubnout/nabírat/jíst zdravěji/sportovat/stravovat se lépe kvůli zdraví atp., hledejte skutečné vnitřní motivy, a nejen ty racionální. Ty racionální fungují jen na určitou část populace (na lidi zaměřené na výkon a výsledky). Zkoumejte i ty důvody, které se běžně říkají a uvádějí: „Měla bych zhubnout, protože vysoký cholesterol je nebezpečný…“. Hm, to ale nestačí, to není to správné proč. To je jen důvod pro důvod. Znám nespočet lidí a klientů, kteří ví, že vysoký cholesterol/cukr/krevní tlak… mají a u předepsané diety vydrží jen chvíli. No samozřejmě, protože vysoký tlak ve skutečnosti pro mnoho lidí nebude to správné „proč“. To je jen obecně udávaný důvod, proč jíst lépe, ale ne důvod niterný. Ten nechte vyplynout… 😉

Jídelníčky na míru, online jídelníčky a redukční kurzy ZDE

Hezké dny a nalezení toho správného „proč“ 🙂 přeje
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.
Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.