Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň tel: 721 634 113
Březen – měsíc, kdy ve vzduchu už visí jaro, natěšenost lidí na první paprsky celodenního sluníčka vzrůstá, příroda se probouzí a lidé touží po odlehčení nejen zimního oblečení, ale i svého zimního nabaleného tuku na své postavě, a také po odlehčení jídelníčku. Počátky jara jsou známé jako období různých detoxikací a očist organismu. A i já Vám dám tip na takovou jednu netradiční, ale velmi funkční očistu těla, která pomůže zhubnout nejedno kilo a prospět zažívání. Tato očista spočívá ve velmi jednoduchém, avšak zásadním pravidle – zkuste, byť jen na 14 dní, abyste zjistili a pochopili – vyřadit všechny potraviny, kde se sdružují tyto trojkombinace: cukr (myslí se sacharóza – řepný a třtinový cukr a také například glukózo-fruktózový sirup) nebo sůl + tuk (zde je myšlen především méně kvalitní tuky jako jsou ztužené rostlinné tuky, palmový olej, popřípadě živočišný tuk – máslo a sádlo) + bílá mouka (myšleno pšeničná mouka necelozrnná).
Tato zrádná trojkombinace obsažená v potravinách je především „prázdnou energií“, to znamená, že tělu nepřináší vesměs žádné kvalitní živiny, které mají v organismu nějakou důležitou roli (ať už se jedná o plnohodnotné bílkoviny, složené sacharidy, „zdravé tuky“, vlákninu, minerální látky, stopové prvky, vitamíny a další látky). Ba naopak, rychle zvyšují hladinu krevního cukru, nutí naši slinivku vyplavit do krevního oběhu více inzulínu na snížení hladiny krevního cukru, což může ještě naopak podpořit ukládání tuku z potraviny (popřípadě cukrů, které se nezužitkují a také přemění na tuky) do tuku podkožního. Nejen, že tyto potraviny se rády ukládají hlavně do oblastí břicha, popřípadě hýždí a stehen, ale navíc zhoršují celulitidu (hlavně u žen) a zatěžují trávení (kvašením cukrů, zpracováním lepku) a porušují cévy (protože obsahují tuky, které mohou v dlouhodobém užívání zapříčiňovat kornatění cév).
Krom celkového ozdravení a odlehčení jídelníčku vyřadili v rámci této očisty těla všechno slané i sladké běžné pečivo – máslem namazané bílé rohlíky, housky, pšeničný chléb; pizza rohlíky, pizzy, hamburgery, párky v rohlíku, sladká těsta – kynuté, linecké, listové a výrobky z nich – buchty, koláče, croissanty, loupáky, šátečky, koblihy a donuty, dorty, zákusky, palačinky, slané tyčinky a krekry, všechny oplatky a sušenky, piškoty, kynuté a houskové knedlíky či těstoviny se smetanovými omáčkami, smažený řízek, karbanátek a sýr v trojobalu, ale i některé uzeniny, lahůdkářské saláty, pomazánky a paštiky, které krom toho, že jsou plné soli a tuku, mohou být zahuštěny i pšeničnou moukou. Do této kategorie pak spadají i rádoby „fit“ produkty jako jsou slazené snídaňové cereálie, cereální polštářky, čokoládové snídaňové kuličky atp. Možná sami přijdete na další a další potraviny a jídla, které by do tohoto principu eliminační stravy patřily.
Lenka s Petrem u mě sice hubli dlouhodobě, ale po zařazení této eliminační diety zaznamenali již po třech dnech výrazný úbytek centimetrů přes břicho, kdy se jim najednou přestaly objevovat pocity nafouklého břicha. Po třech týdnech se paní Lence zlepšilo i akné na obličeji, které ji dlouhodobě trápilo, stejně tak se časem zlepšil stav celulitidy na jejích stehnech a oba výrazně hubli tuk hlavně v pase a na břiše. Jelikož je výsledky eliminace této trojkombinace tak překvapily a přesvědčily, rozhodli se, že nezůstanou jen u jednoho měsíce vyřazování této trojkombinace, ale že pokud to půjde, zůstanou u tohoto opatření dlouhodobě.
Uvědomění na závěr: Pokud zdravotní stav dovolí, jsem zastáncem co nejpestřejší formy jídelníčku a zařazovaných potravin. Avšak jedná-li se o potraviny a jídla, které jsou pouhou prázdnou energií pro naše tělo právě jako výše zmíněné druhy, jsem jasně pro tyto potraviny a jídla eliminovat, nebo zcela vyřazovat ze svého jídelníčku. Taková jídla člověka zaplácnou a nedodají nám veskrze žádnou kvalitní živinu. Pokud si člověk dopřeje čas od času nějakou takovou potravinu, nemám nic proti, ale jíme-li obdobné potraviny a pokrmy na dennodenní bázi, pak se případně moc nedivme našim nafouklým břichům, kilogramům tuku navíc, celulitidě, cukrovkám a „zanešeným“ cévám.
Tip na závěr? Místo klasického cukru vyhledávejte cukr v ovoci, místo ztužených a palmových tuků se zaměřte na tuk z kvalitních rostlinných olejů, ořechů, semen, ryb a avokáda a místo bílé mouky preferujte co nejširší škálu jiných obilovin a pseudoobilovin – oves, žito, špaldu, rýži, pohanku, polentu, jáhly, čirok, amarant a v neposlední řadě i luštěniny, umožní-li Vám to Vaše zažívání. 🙂
Krásné jarní dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti