Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Vitalita a síla uvnitř klíčků + TIP na podzimní smoothie

kolaz-klicku

Vitalita a síla uvnitř klíčků + TIP na podzimní smoothie

Říjen – to už je takový měsíc, kdy se láme teplé počasí ve studené, nastávají velmi chladná rána a první přívaly zvýšeného výskytu virových infekcí (rýmička atp. 🙂 ), a tak se s Vámi musím podělit o tip na to, co zvýšeně jíst, abychom si jednak obohatili naše pokrmy, ale především zocelili svou obranyschopnost, uchovali dostatek energie a snížili únavu. Jednoduše – nechte vyklíčit, co jde! A to hlavně luštěniny (fazole, čočku, cizrnu, sójové boby…), semena (vojtěšky, ředkviček, řeřichy, sezamu, chia…) či obiloviny (oves, ječmen…). Já si tuhle činnost opět jednoduše zamilovala a to před dvěma měsíci, kdy jsem za odměnu za pomoc při redukci hmotnosti od svého klienta dostala klíčící misku, což je perfektní pomůcka, ale zvládnete to i bez ní. Než Vám poskytnu pár rad na to, jak si semena naklíčit, tak nejprve se podívejme, proč si vůbec dát tu práci s klíčením.

Představte si to, že aby se mohla rostlinka začít vyvíjet, musí ze semínka vyrazit klíček a díky němu pak může vyrůst celá rostlina. Jak to, že z něčeho tak malého může vzejít celá velká plodina? Je to tím, že ten malý klíček skrývá neuvěřitelný zdroj vitamínů, nerostných látek, enzymů, zdravých tuků a aminokyselin. Samotné semínko má již tak dost těchto živin, ale necháte-li je naklíčit, tak jejich obsah ještě zintenzivníte (o 50-200%!), i proto jich stačí sníst malé množství. Je to jedna z mála nejčistších a nejvýživnějších potravin, které můžete na naší planetě najít. Výhodou je, že si naklíčené plodiny můžete už koupit, ale já mám větší radost z toho, když si je klíčím sama a každé ráno se tak těším z dalšího přírůstku. Navíc klíčit doma můžete ve kteroukoliv roční dobu a nejvhodnější je jíst klíčky syrové či například namixované ve smoothie s ovocem a zeleninou.

  • Klíčící rostlinky se doporučují pro osoby s oslabenou imunitou, hojně by je měli konzumovat i lidé bojující s rakovinou.
  • Naklíčená semena pomáhají při chronickém únavovém syndromu, dále by si je měli dopřávat osoby s cukrovkou, srdečně-cévními nemoci, vysokým krevním tlakem, nadváhou či obezitou, ale i sportovci a vlastně nejlépe všichni. 🙂

A nyní k postupu, jak si semena naklíčit:
Můžete použít jak klíčící misku, ale vystačíte si i se zavařovací sklenici, do které nasypte 2-3 lžíce přebraných semen (můžete i smíchat – luštěniny, semínka, obiloviny), namočte do většího množství vody na 8-12 hodin a poté zceďte. Semena proplachujte 2-3x denně, vodu vylijte, ale semena by neměla vyschnout, ani plavat ve vodě, zkrátka aby byla neustále ve vlhku. Zavařovací sklenici přikryjte kusem látky či utěrkou a můžete pozorovat, jak den po dni klíčky povyrůstají. Naklíčená semena se dají konzumovat již po několika dnech (4-6) a já si je nejraději dávám do pomazánek, do salátů, na pečivo například k sýru nebo je přidávám do ovocno-zeleninových koktejlů, přičemž na jeden z nich Vám přináším recept.

Podzimní smoothie

  • 1-2 lžíce naklíčených chia a sezamových semínek
  • zelené jablko
  • hruška
  • 1-2 sušené datle

Datli a naklíčená semínka rozmixujeme, poté přidáme oloupané jablko, hrušku a popřípadě doředíme vodou. Doporučuji vypít jako dopolední svačinu nebo před pohybovou aktivitou či sportem. A závěrem?

Kdo chce sílu a vitalitu mít,
luštěniny si nechá naklíčit!

Pěkný měsíc říjen přeje Martina Korejčková
nutriční terapeutka
www.martinakorejckova.cz

Online jídelníček na míru

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.