Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň tel: 721 634 113
Přístupů, forem a alternativ ve stravování je celá řada. Od smíšeného stravování přes low carb, přerušovaný půst, bezlepkovou stravu, vegetariánství až po veganství (aj.). Mnoho lidí rádo testuje a zkouší tyto různé styly stravování a diety.
Co ale funguje napříč všem trendům z hlediska dlouhodobosti nejvíc? No, nic převratného – jednoduše vyvážená strava složená ze základních a minimálně průmyslově zpracovaných potravin bez striktního vyřazování základních složek stravy.
Vemte si takové low-carb (nízkosacharidové stravování). Na hubnutí to funguje, je tam dostatek základních potravin, je to pestré. Ale dlouhodobě moc lidí se neumí vzdát zdrojů sacharidů (ovoce, příloh, pečiva, obilovin…) a dřív nebo později se vrátí k tomu, že se jim ze stravy nechce nic moc vyřazovat. (Neplatí to vždy, samozřejmě). Nebo vegetariánství. Někdo dlouhodobě nemá vůli nato, už si nedat maso, šunku nebo rybu. A našla bych řadu jiných příkladů z mojí praxe.
Vidím to totiž na klientech – rádi si zaexperimentují, ale valná část z nich se po čase stejně vrátí ke smíšené stravě (tzn. žádnou zásadní složku stravy dlouhodobě nevyřazují). Proto si myslím, že pro dlouhodobé zlepšení stravování může nejvíc fungovat doporučení, které zní – mít hlavní jídla dne (snídaně, oběd a večeře) vyvážené („komplexní“). Co to znamená?
= jako zdroj energie na celý den (jak pro mentální, tak i fyzickou aktivitu), jako zdroj vlákniny a také v rámci zamezení větších chutí na sladké
= pro pocit sytosti a možnost zajistit tělu dostatek stavebních látek mnoha struktur (svalů, kostí, zubů, hormonů, enzymů…)
= jako zdroj vlákniny, vitamínů, minerálních látek, antioxidantů a jiných ochranných látek buněk + pro zvýšení sytivosti daného jídla
= aby nám ta jídla také chutnala, protože tuk je nositel chuti a v dnešní době už se naštěstí ví, že výrazně nízkotučná strava je přežitek 😊
Obdobně poskládaná (min.) tři denní jídla vám mohou zajistit sytost, omezení chutí a hladů, vyváženost živin, energii, zlepšení vyprazdňování, více energie, zlepšení koncentrace a jiné benefity.
Porce jídel a velikosti jednotlivých složek v nich je už značně individuální záležitost. V následujících tipech však můžete načerpat především inspiraci na daná jídla složená z výše popsaných čtyř složek. Velikosti porcí už pak časem odladíte nebo si necháte ode mě poradit. 😉
Výše zmíněné tipy nejsou žádnou vysokou gastronomií. Jsou to ale tipy, jak dlouhodobě jíst v rámci domácích podmínek kvalitněji. V podstatě jen kombinujete k sobě pořád dokola různé zástupce živin (sacharidů, bílkovin, tuků a ovoce/zeleniny) a kouzlíte z toho rychlé, sytivé a chutné pokrmy za použití základních a cenově dostupných surovin.
Jednoduchost, vyváženost a rychlost přípravy – to je společným jmenovatelem navržených pokrmů. Říkám jim „komplexní jídla“, která jsou součástí i jídelníčků na míru, které pro klienty vytvářím. Nemohla jsem si nevšimnout, že rychlost přípravy je jedno z neustále se opakujících kritérií mých klientů. Jasně, že je rychlejší si „něco koupit“ v rychlém občerstvení/obchodě a odbýt se. Ale pokud mám lidi navracet ke kvalitnímu stravování, potřebuji si být jistá, že ode mě mají dobrý obecný základ a návod, jak se stravovat lépe. A nyní ho máte i vy.
Děkuji za sdílení článků a mějte hezké dny!
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti