Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Příběhy z nutriční poradny: O nervozitě z hladu

Dnešní téma článku „nervózní, když je hlad“ mě moc baví. Sama s tím mám totiž bohaté zkušenosti. 🙂 Zaměřím se na to, jaký může mít dopad to, když se člověk nenají včas, tedy v době, kdy přijde první fáze hladu, ve které by bylo ideální se najíst. Tato fáze nám obvykle pomůže předejít obrovskému vlčímu hladu, který pak přináší například to, že toho pak sníme často více, třeba se i přejíme, nebo jídlo zhltneme. Jíst v dobu, kdy máme jen „příjemný“ hlad, je dlouhodobě výhodné pro udržování si naší tělesné hmotnosti, protože obvykle jídlo jíme s větším klidem, pomaleji a poznáme dobu, kdy jsme akorát sytí. Tím pádem se nepřejídáme a jíme tak nějak „optimálně“. A v konečném důsledku, což se dozvíte v průběhu článku, to může mít i pozitivní dopad na naše mezilidské vztahy a interakce.

Tento článek tedy pojednává o aspektu, který bývá doprovodným efektem, jež přináší už ten velký vlčí hlad. Tím aspektem jsou výkyvy nálad, podrážděnost, nervozita a u někoho dokonce větší výbušnost či agresivita v souvislosti v velkým hladem. No i tohle hlad dokáže. 😉 Sama tyto pocity znám, sice ne tak vystupňované, ale opravdu mohu prohlásit, že pokud jsem hladová, tak jsem „nepříjemná“ a to i sama sobě. I proto je pro mě výhodné jíst pravidelně nebo mít pořád něco malého při ruce (například oříšky, ovoce nebo raw tyčinku), abych případně zastavila prvotní náznaky velkého hladu, jsem-li v situaci, kdy se nemohu hned najíst (například někde na výletech). Tím pádem to platí i v jiných situacích. I ve své poradně si musím mezi schůzkami mezi klienty plánovat čas na jídlo či svačinku, protože vím, že je pro mě velmi důležité, aby můj hlad negativně nepoznamenal můj čas strávený s klienty.

Napadlo Vás tedy někdy, že například ten nepříjemný člověk, se kterým jste na schůzce, nebo ta nervózní paní ve frontě na poště nebo to podrážděné dítě doma se tak chová třeba jen proto, že nemá uspokojenou svou základní potřebu, kterou je potřeba se najíst? 🙂 Někdy je řešení blíž a jednodušší, než si často myslíme…

No a právě v tomto duchu se nese další „Příběh z nutriční poradny“. Ten popisuje příběh paní Petry, který je až úsměvný. Paní Petře se totiž díky pravidelnému stravování a zamezení tak vlčím hladům velmi zkvalitnil partnerský vztah, což byl nečekaný dopad změny jejího stravování…

… Paní Petra vyhledala moje služby z důvodu, že chtěla sestavit jídelníček na míru, aby se naučila vhodněji stravovat a díky tomu i zhubla cca 8kg. A tak jsem jí po našem setkání v nutriční poradně sestavila jídelníček na míru na základě jejích přání, zdravotního stavu i denního režimu. Po měsíci, kdy jsme se viděly při našem dalším setkání v poradně, tak mi paní Petra vyprávěla své dojmy z nového stravování.

Paní Petra si přála jídelníček navrhnout do čtyř denních jídel, protože tím, že je „sovička“ a spíše déle vstává, tak nepotřebuje dopolední svačinu jako mezichod mezi snídaní a obědem, neboť již tak nemá mezi těmito dvěma jídly dlouhou prodlevu (cca tříhodinovou). Takže začala jíst vyváženěji a pravidelněji (cca po 3-4 hodinách dle možností) a tím pádem se jí jako většině klientům ustálily chutě, výkyvy v oblasti hladu a přejezení, upravilo zažívání a zhubla první tři kilogramy. Ale co velmi kvitovala, byl i dopad na její nálady během dne. Paní Petra se mi svěřila, že její partner již dávno věděl, že když se nenají, tak je podrážděná a nervózní. Ale tím, že začala dbát na pravidelnost ve stravování (v rámci možností), tak zcela vymizela její „nervozita z hladu“. Což když se to sečetlo den po dni, v konečném důsledku jednoho měsíce po zavedení změn, tak paní Petra přiznala, že je mnohem více vyrovnanější, tolik partnerovi neodsekává a je na něj většinu času milejší, protože najednou vymizela její náladovost v souvislosti s hladem, chutěmi, přejezením, nepravidelným a nevyváženým stravováním a výčitkami svědomí z přejídání. Její nová forma stravování doslova prospěla i jejímu partnerskému vztahu!!

Uvědomění na závěr:

Věřte, že je skupina lidí, která je citlivá na pocit hladu, což se pak může projevovat zvýšenou tenzí a podrážděností. No a pak už chybí jen trochu „přiložit pod oheň“ a to už  pak daný člověk může startovat výbuchem emocí byť na sebemenší naštvání. Tento jev je mnohem více patrnější u žen, nejen vzhledem k jejich cykličnosti, ale i vzhledem k jejich menší emoční stabilitě. Vlčí hlad u mužů může zase způsobovat větší agresivitu či menší empatické vyjadřování (například to, co by Vám tento muž dříve řekl jemněji, v souvislosti s vlčím hladem řekne stylem dlažební kostky). 🙂

Proto dva typy na konec:

  • Pokud jste se v tomto jevu poznali, pak je velký důvod zamyslet se i nad Vaším stravováním – především v rámci složení jídelníčku (například lidé, kteří jedí nedostatek složených sacharidů, tedy například obilovin, luštěnin, kvalitního pečiva atp.) v kombinaci s nepravidelností v jídle, mohou mít větší tendence být podráždění a tenzní. Zkuste tedy dbát na pravidelnost v jídelníčku, dále přidejte hrst (vaší dlaně) složených sacharidů v každém hlavním jídle, jako bonus denně zařaďte hrstičku ořechů, které obsahují přirozené „zlepšovače nálady“, spěte cca 8 hodin denně a v neposlední řadě dbejte na hodinku pohybové aktivity denně, která Vás bude velmi bavit, a máte tak šanci, že se zlepší vaše nálady i emoční stabilita.
  • Pokud chcete řešit s někým něco důležitého, určitě dbejte na to, aby byl najedený. Takže nepříjemné záležitosti doporučuji řešit po lehce stravitelném jídle například při dobré kávičce či čaji. 🙂

Jídelníčky na míru, online jídelníčky a redukční kurzy ZDE

Hezké dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.