Adresa nutriční poradny: Smetanovy sady 332/6, Plzeň                  tel: 721 634 113

Michal V.: Po dosažení hmotnosti nad metrák jsem si řekl, že je čas na změnu

Ve třetím „Inspirativním rozhovoru“ vám, milí čtenáři, musím představit mého kamaráda Michala (37 let, SW inženýr), který ke mně do nutriční poradny začal chodit v roce 2016 a chodí dosud (už nepotřebuje hubnout, ale občas ke mně zajde, aby se převážil a udržel si motivaci si hmotnost dlouhodobě udržovat). Michal dokázal zhubnout z „metráku“ na dlouhodobě průměrných 81kg.

A v čem je za mě pro vás velkou inspirací? V tom, že si Míšu pamatuji jako člověka, který má velmi rád pivo a alkohol. Prošel však velkou proměnou a jedna z klíčových je i ta, že dnes je z něj abstinent. Proto si myslím, že by měl jeho příběh určitě spatřit světlo světa. Míšo, děkuji ti za ochotu udělat se mnou rozhovor a podělit se tak o svoje know-how!

Míšo, v souhrnu nám prosím popiš tvůj příběh v oblasti formování postavy a změny stravování…

„Po dosažení věku 30 let a hmotnosti nad metrák jsem si řekl, že je čas na změnu. Proto jsem za pomoci mého nejlepšího kamaráda začal cvičit, výrazně omezil alkohol a moje kamarádka Martina mi pomohla se vzdělat ohledně potravin, jejich složení a ve výživových hodnotách. Vytvořila pro mne první variace redukčního jídelníčku, který jsem si pak už dokázal podle potřeby upravovat sám. Nyní stále vycházím z Martiny sestaveného základu a doporučení, ale výsledný jídelníček už je čistě jen v mé režii.“

Jaká opatření byla a jsou u tebe ta nejklíčovější?

„Nejvíce mi pomohlo nejprve omezit a poté zcela vynechat alkohol. Také výrazně omezit bílé pečivo, nastartovat metabolismus správnou stravou a cvičením a změnit každodenní stravovací návyky. Nejdůležitější pro mne je co nejvíce dodržovat správnou životosprávu a mít dostatek každodenního běžného pohybu.

Když si nastavím nějaké stravovací návyky, tak se jich rád držím, dokud mne to uspokojuje a přináší výsledky. Někdy se může zdát, že je to moc monotónní, že mám snídaně a svačiny jak přes kopírák, ale to je moje cesta, jak trvale držet na uzdě moje stravovací návyky.

Navíc stále dbám na to, aby můj denní příjem byl bohatý na zeleninu a ovoce, vyvážený v oblasti sacharidů a bílkovin s co nejmenším podílem tuků. Ale pokud vidím, že to z nějakého důvodu nefunguje nebo mi už nějaká potravina leze krkem, tak nemám problém si to přenastavit.“ 

Co bylo a je na té cestě nejtěžší?

„Najít si svojí cestu, která mi dlouhodobě vyhovuje a naučit se větší sebekázni. Sem tam rád vyzkouším něco nového nebo se nechám inspirovat, ale většinou mám zajeté svoje potraviny, návyky a nerad něco měním velmi často. Dlouho mi trvalo, abych se zbytečně nestresoval, když jsem vybočil z nějakého nastaveného režimu. Ve výsledku to bylo pro mne kontraproduktivní a ztrácel jsem vůli cokoli dodržovat.

Momentálně se už netrápím, že si k obědu dám svíčkovou, ovocné knedlíky nebo výpečky se zelím, že si v létě dopřeji zmrzlinu nebo si 1-2x týdně koupím odpoledne něco sladkého ke kávě. Na dovolené nad jídlem nepřemýšlím a dám si zrovna na co mám chuť a nejlépe něco lokálního. Naopak mi tyto drobnosti začali dělat radost a je to taková moje odměna za jinak pevně nastavený režim, který se snažím co nejvíce dodržovat. Nekouřím, nepiju alkohol, tak aspoň to jídlo musí být pro mne radost.“

Dosáhl jsi cíle v oblasti tělesné hmotnosti a už je to několik let, co si váhu plus mínus držíš. Jsi s tímto stavem spokojený nebo chceš dosáhnout ještě lepších výsledků?

„Ne tak úplně. Sice si dlouhodobě držím hmotnost okolo 81kg při 175cm, ale rád bych to stáhl o další 2-3kg a o 2% méně tělesného tuku. Čehož bych asi dosáhl s pravidelným cvičením, ale s tím mám momentálně největší problém.

Když jsem začal s cvičením, tak moje silná motivace bylo zhubnout. Postupem času jsem si vypěstoval nějaký zvyk a režim. Bohužel Covid a výrazně zhoršený stav mého chronického onemocnění mi celý systém cvičení rozboural. Nyní se mi do cvičení moc nechce, zkouším to, ale dlouhodobě to neudržím, protože mě to nebaví a hlavně mi chybí nějaká větší motivace. Snad se mi podaří si tam něco svého najít a znovu se do toho dostanu. Ale jako se vším, tak i s cvičením, u mne platí, že se do toho nesmím nutit, protože jinak si to akorát znechutím a zanevřu na to úplně.“

Jaká jsou tvoje každodenní opatření ve stravování a pohybu, aby sis váhu dlouhodobě udržel?

„Asi nejdůležitější je pro mne sebekázeň a každodenní dodržování svých stravovacích návyků. Vím co na mne funguje a co naopak byl krok vedle. Snažím se vyhledávat a používat kvalitní potraviny, vyhýbám se polotovarům a kladu důraz na složení. Vždy se snažím zvolit výrobek, který je nejlépe složen jen základních potravin bez přidaných cukrů, barviv a dalších éček.

Co se pohybu týče, tak mám nejraději chůzi. Rád chodím po Plzni pěšky. Do práce to mám pěšky 20 minut tam a pak 20 minut zpátky. Nevlastním automobil, takže se musím spolehnout na vlastní nohy nebo veřejnou dopravu, kterou používám při delších vzdálenostech, velmi špatném počasí nebo když hodně spěchám. Preferuji schody před výtahem.“

Co Tě každodenně motivuje se takto léta udržovat?

„Velmi mi pomáhá pravidelná kontrola u tebe, Marti, to já potřebuji. Doma se nevážím, ani neměřím, ale jednou za pár měsíců tě navštívím, kde provedeme kontrolní měření, popovídáme si o novinkách a případně si ukážeme na některé nedostatky.

Nejsem neomylný a kolikrát jsem polevil ve svém snažení a moje váha začala růst. Ale jako technik, jsou pro mne čísla nekompromisní a zvyšující hodnoty tuku a váhy mě znovu posunou ke správné cestě.

A moje dlouhodobá motivace? Je jednoduchá. Po velmi dlouhé době jsem konečně spokojen s tím, jak vypadám a jak se cítím. Samozřejmě to může být ještě lepší a určitě to všechno nechci zahodit, když mě to stálo takového úsilí a také času.“

Míšo, víš, že jsi můj nejvytrvalejší klient, který je se mnou téměř od mých začátků vlastní poradenské praxe? Cením si, že se přijdeš 2-3 ročně „ukázat“ ke mně do poradny a já tuším, že ti to pomáhá se držet v tom, co sis před 7 lety předsevzal. Máš můj obdiv a respekt a i nadále ti přeji nejen držení se režimu, který ti sedí, ale i dělání si v jídle radosti tak, aby tě to dlouhodobě bavilo. Děkuji Ti za vše společné!

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
nutriční terapeutka, Plzeň
www.martinakorejckova.cz
FB: Stravování s radostí
Instagram: stravovanisradosti

Nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, což se také daří :-) - pomocí individuálních jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené, redukčních kurzů a celkového poradenství v životním stylu (pohyb, psychologická stránka,...). Také s radostí píše články a přednáší a vyučuje na témata z oblasti stravování a zdraví.